Studia dziennikarskie Poznań

Studia dziennikarskie Poznań

Studia dziennikarskie Poznań

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Poznaniu

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia dziennikarskie Poznań 2024  | woj. wielkopolskie

Studia dziennikarskie w Poznaniu możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia dziennikarskie Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia dziennikarskie w Poznaniu rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 16 października 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia dziennikarskie w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy nowożytny, język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia dziennikarskie w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Dziennikarstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Filmoznawstwo i kultura mediów stacjonarne I stopnia, II stopnia
Nowe media w komunikacji stacjonarne, niestacjonarne II stopnia
Produkcja audiowizualna stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są dziennikarskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki dziennikarskie w Poznaniu

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie 2024/2025

Jak to zwykle bywa, to i w tym przypadku obowiązuje konkurs świadectw, będący podstawą działania komisji rekrutacyjnej, dlatego, jeśli chcecie dostać się na studia dziennikarskie w Poznaniu, przyłóżcie się do egzaminu z języka polskiego i obcego, a także wybierzcie jeden z takich przedmiotów jak: historia, wiedza o społeczeństwie lub geografia.

To te przedmioty uprawnią Was do studiowania mediów w Poznaniu. Każda szkołą cechuje się inną listą przedmiotów kwalifikowanych, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdźcie, jakie progi stawia przed Wami wymarzony Wydział.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia dziennikarskie w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 54 punkty na dziennikarstwo i komunikację społeczną.

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia dziennikarskie w Poznaniu

Studia dziennikarskie w Poznaniu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na dziennikarstwo i komunikację społeczną ubiegało się ponad 5 kandydatów na jedno miejsce.

 

Limity miejsc na studia dziennikarskie

Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów dziennikarskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

 

Limity miejsc na popularnych kierunkach dziennikarskich w Poznaniu:

 

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza: 150

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024).

 

Ile kosztują studia dziennikarskie w Poznaniu

Studia stacjonarne oferowane przez uczelnie publiczne są bezpłatne, natomiast studia niestacjonarne oferowane przez uczelnie publiczne są już formą odpłatną. Wszystkie formy kształcenia, czyli zarówno studia stacjonarne, jak i studia niestacjonarne w uczelniach niepublicznych są formami płatnymi.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Każda uczelnia może informować o wynikach postępowania kwalifikacyjnego w innym terminie. Na szczęście, wszystkiego dowiemy się z indywidualnego profilu, założonego w internetowym systemie rejestracji kandydata.

Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia

 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Każda uczelnia może wymagać od kandydatów złożenia dokumentów w innej formie. Najczęściej dostarczane są one osobiście, czyli w siedzibie uczelni albo wysyłane pocztą tradycyjną, bądź przesyłane pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy pamiętać o tym, aby wymagany zestaw był kompletny.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Składanie dokumentów dotyczy wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, co oznacza, że etap ten rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o wynikach naboru. Co oczywiste, każdy etap postępowania kwalifikacyjnego ma swoje ramy czasowe, których nie wolno przekroczyć. Kandydaci, którzy spóźnią się ze złożeniem dokumentów mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Poznaniu

Studia dziennikarskie w Poznaniu każdego roku przyciągają niemałą rzeszę młodych ludzi, dążących do zdobycia wiedzy, umiejętności i warsztatu, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń o pracy w przestrzeni medialnej. Jako, że przestrzeń ta staje się coraz większa, tak studia muszą poszerzać swój obszar. Dzięki temu każdy zainteresowany zdobyciem wysokiej jakości wykształcenia może być pewnym tego, iż otrzyma wybór nie tylko w zakresie specjalności, ale przede wszystkim formy nauki.

Studia dziennikarskie w Poznaniu realizowane są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Ukończenie ich otwiera wiele perspektyw zatrudnienia, między innymi jako dziennikarz telewizyjny, dziennikarz radiowy, czy specjalista do spraw public relations.

Warto wspomnieć o efektach kształcenia, ponieważ niezwykle często słyszy się dyskusje na temat różnic pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi, a w nich przekonania, że jedna forma nauki jest lepsza od drugiej. Program kształcenia jest taki sam i dalsze rozmowy na ten temat są bezcelowe.

Różnice pojawiają się gdzie indziej. Zacząć należy od tego, że w przypadku studiów dziennikarskich w Poznaniu studia niestacjonarne rozumiane są jako studia zaoczne. Co za tym idzie, studenci uczęszczają na zajęcia w weekendy i przemierzają bardziej skondensowany program nauczania.

Nauka w weekendy ma sporo zalet, zwłaszcza jeśli studiuje się kierunki związane z dziennikarstwem i komunikacją społeczną. Od poniedziałku do piątku, czyli wtedy gdy nie ma obowiązków studenckich, można postarać się o prace, staże czy też inne formy zdobywania medialnego doświadczenia.

czytaj dalej studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

 

Jak wyglądają studia dziennikarskie w Poznaniu?

Studia dziennikarskie w Poznaniu to propozycja kształcenia skierowana nie tylko do osób zainteresowanych pracą w zawodzie dziennikarza. Studia koncertują się na rozwijaniu umiejętności, ale również na poznaniu zasad funkcjonowania współczesnych mediów oraz zasad panujących w redakcjach. Ponadto, studia oferują poznanie świata reklamy i public relations, czy zasad prowadzenia kampanii promocyjnych.

Najpopularniejsze kierunki dziennikarskie w Poznaniu: dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

 

Praca po studiach dziennikarskich

Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach tradycyjnych i internetowych, agencjach public relations, agencjach reklamowych, agencjach marketingowych, biurach prasowych, wydawnictwach, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Poznaniu na popularnych stanowiskach związanych z dziennikarstwem wahają się od 3500 zł do 8800 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Typ studiów

Poznań stawia na nowoczesne rozwiązania i przygotowuje swoich studentów studiów dziennikarskich w zakresie tak zwanych nowych mediów. Wykorzystując spostrzegawczość danych osób oraz umiejętności obserwacyjne i analityczne, poznańscy akademicy, którym dziennikarstwo zawróciło w głowie, uczą swoich podopiecznych, jak celnie skorzystać z ich kompetencji i jak wejść pewnie siebie na rynek przekazywania informacji.

Studia dziennikarskie w Poznaniu i nie tylko są trudne, choćby dlatego, że w dużej mierze oprócz wiedzy, konkretnych umiejętności, polegają na kształtowaniu silnej osobowości, która nie ugnie się pod naporem różnych tendencji i będzie sobą przez cały czas. To bodajże najcięższy element studiów dziennikarskich.

 

Czego uczą się studenci dziennikarstwa w Poznaniu? Pokrewnych rzeczy, jakie poznają studenci politologii, stosunków międzynarodowych czy nawet filozofii. Różnią się oni celem poznawania teorii naukowych - dziennikarze mają zdobyć podbudowę do raportowania, analizowania zdarzeń i zjawisk, oraz przekazywania informacji innym.

Nie bez przyczyny najczęściej prowadzonym kierunkiem studiów dziennikarskich jest właśnie dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ciekawym kierunkiem na arenie studiów tego typu w Poznaniu jest kierunek mediaworking, mające przygotować studentów do pracy w takich obszarach jak marketing internetowy, media relations, dziennikarstwo i nowe media, PR internetowy, budowanie marki i grafika reklamowa.

 

To połączenie wiedzy dziennikarskiej ze ścisłym wykorzystaniem jej poprzez narzędzia internetowe. To niezwykłe, unikalne studia w skali kraju. Dziennikarz to dziś również copywriter, PR-owiec, marketingowiec - dzięki tak wszechstronnemu podejściu, absolwenci dziennikarstwa obalają mit o studiach dziennikarskich jako taśmowej produkcji bezrobotnych!

Pamiętajcie, że wiedza i umiejętności to jedno - sposób, w jaki takie zasoby przekujecie w sukces, pomysł na siebie to podstawa, by zawładnąć światem journalistów! Przestrzeń w naszym kraju jest ogromna i w dużym stopniu niezagospodarowana profesjonalnymi, fachowymi dziennikarzami. Także, szable w dłoń i do dzieła!

 

Studia dziennikarskie w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze studiami dziennikarskimi w Poznaniu, twoja nauka będzie miała formę sześciosemestralnego kształcenia, które zostanie zwieńczone uzyskaniem dyplomu licencjata. Po obronie pracy dyplomowej możesz kontynuować kształcenie na studiach magisterskich, które potrwają dwa lata.

Możesz również zdecydować się na studia podyplomowe, wówczas zyskasz możliwość wyboru kierunku niezwiązanego bezpośrednio ze specyfiką tego, który już ukończyłeś. To doskonały sposób na dalszy rozwój intelektualny w nieco innym obszarze niż pierwotnie założyłeś.

Wybierając poznańskie studia dziennikarskie stajesz również przed decyzją w kwestii trybu kształcenia. Największą popularnością cieszą się studia stacjonarne, ponieważ zapewniają regularność i systematyczność przyswajanej wiedzy.

Grupa zwolenników trybu niestacjonarnego również nie jest mała. Jeśli zdecydujesz się na kształcenie zaoczne, będziesz uczestniczył w weekendowych zjazdach, odbywających się co kilka tygodni, zgodnie z harmonogramem danej uczelni wyższej.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów dziennikarskich w Poznaniu

Kierunki dziennikarskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób zainteresowanych zdobywaniem pragmatycznych kompetencji, opartych na dziedzinach przyrodniczych. Jeżeli wydaje ci się, że jedynym kierunkiem chemicznym jest właśnie chemia, to jesteś w błędzie.

Poznańskie ośrodki akademickie oferują między innymi możliwość podjęcia dziennikarstwa dla służb mundurowych, czy dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Podczas kształcenia dziennikarskiego szczególny nacisk zostanie położony na rozwinięcie twoich kompetencji komunikacyjnych, interpersonalnych oraz związanych z tworzeniem wysokiej jakości tekstów na różnorodne tematy.

Właśnie w Poznaniu zdobędziesz interdyscyplinarne kompetencje związane ze współczesnym filmoznawstwem, zapoznasz się z kulturą różnego rodzaju mediów, rozwiniesz kompetencje przydatne do tworzenia reportaży tematycznych oraz pełnieniem roli zawodowej reportera, felietonisty, redaktora lub dziennikarza prasowego. Poznań to miasto wielu możliwości, a tamtejsze kierunki wyróżniają się wysoką jakością kształcenia.

 

Kierunki dziennikarskie w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.

Poznańskie ośrodki akademickie cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem świeżo upieczonych maturzystów oraz absolwentów myślących o kontynuowaniu nauki na wybranych kierunkach. Studia dziennikarskie możesz podjąć na dwóch uczelniach, a każda z nich oferuje program kształcenia o innej specyfice.

Jeżeli zależy ci na uczelni publicznej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie skrojony na twoją miarę. Osoby myślące o rozpoczęciu edukacji na uczelni prywatnej z powodzeniem wybiorą Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych.

Jeżeli nie jesteś pewien, która z uczelni będzie lepiej dopasowana do twoich potrzeb, postaraj się dokładnie zapoznać z ofertą kształcenia. Nieocenione może okazać się również zapoznanie z opiniami studentów oraz absolwentów, którzy ukończyli kształcenie na interesującym cię kierunku dziennikarskim w Poznaniu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu będzie samodzielny, dobrze przemyślany wybór.

 

Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Poznaniu

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki dziennikarskie - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Kierunki dziennikarskie - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu

  • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. Prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie prywatne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki dziennikarskie w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Nie od dziś wiadomo, że kierunki dziennikarskie są bardzo dobrą inwestycją na przyszłość. Mimo wszystko wiele osób staje przed trudnym pytaniem: jak wybrać kierunek dziennikarski w Poznaniu, aby zyskać szansę na atrakcyjne zatrudnienie? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać.

Kluczem do sukcesu może okazać się wybór takiego kształcenia, którego charakter będzie spójny z posiadanymi predyspozycjami. Zatem jeżeli jesteś osobą charyzmatyczną, dążącą do kontaktu z drugim człowiekiem podczas pracy zawodowej, wybierz dziennikarstwo i komunikację społeczną lub aplikuj na media relations. Jeśli natomiast wolałbyś w przyszłości zająć się pisaniem artykułów tematycznych i specjalistycznych tekstów na tematy związane z filmem, kulturą i mediami, aplikuj na filmoznawstwo i kulturę mediów.

Zaangażowanie w wykonywane obowiązki zawodowe, wysoka ambicja oraz dobra znajomość specjalistycznych zagadnień, niezależnie od ukończonego kierunku, może okazać się przepustką do rozpoczęcia dobrze płatnej pracy w wymarzonym zawodzie. Wybór dziennikarstwa i komunikacji społecznej pozwoli ci na zatrudnienie w roli dziennikarza prasowego, redaktora lub felietonisty.

Dziennikarstwo ekonomiczne oraz dziennikarstwo dla służb mundurowych pozwoli ci na tworzenie tekstów tematycznych na bloki lub podczas pracy dla wydawnictw prasowych. Pozostałe kierunki dziennikarskie zawierają w sobie przedmioty, dzięki którym zyskasz równie atrakcyjne możliwości zawodowe.

Postaraj się przeanalizować swoje słabe i mocne strony, a następnie wnikliwie zapoznać się z siatką programową interesujących cię kierunków dziennikarskich. Nie wahaj się ponadto prosić o opinię na temat specyfiki kształcenia oraz realnych możliwości zawodowych.

Jedno jest pewne – wysoka jakość kształcenia, jaką oferują uczelnie w Poznaniu, pozwoli ci na ugruntowanie posiadanych już kompetencji oraz zdobycie całkiem nowych, które bez wątpienia okażą się cenne dla wielu pracodawców na międzynarodowym rynku pracy.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Dziennikarz prasowy
  • Reporter
  • Felietonista
  • Korespondent
  • Redaktor
  • Copywriter
  • Komentator
  • Prezenter

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Zdecydowałeś się na kształcenie wyższe w Poznaniu na wybranym kierunku dziennikarskim? W takim razie czas, abyś znalazł odpowiednią uczelnię, która sprosta twoim oczekiwaniom i planom dotyczącym dalszego rozwoju intelektualnego. Przed ostatecznym wyborem postaraj się zrobić dokładne rozeznanie, uwzględniając:

  •  pożądaną lokalizację uczelni wyższej,
  •  opinie studentów oraz absolwentów danego ośrodka akademickiego,
  •  program kształcenia na wybranym kierunku dziennikarskim,
  •  tryb podejmowanych kierunków dziennikarskich.

 

Zastanów się również, czy interesuje cię pobieranie nauki w trybie stacjonarnym, czy też zaocznym. Niektóre uczelnie oferują możliwość wyboru jednego z dwóch trybów, inne natomiast umożliwiają jedynie kształcenie stacjonarne bądź niestacjonarne. Ponadto nie zapomnij o zapoznaniu się z rekomendacjami starszych kolegów, którzy na co dzień kształcą się na interesującej cię uczelni wyższej w Poznaniu. W ten sposób umożliwisz sobie wyrobienie własnego zdania, co może się przełożyć na dokonanie najlepszego z możliwych wyborów.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia dziennikarskie w Poznaniu?

Dziennikarskie kierunki studiów w Poznaniu dążą do wykształcenia w studentach szerokiej wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania współczesnych mediów, radiofonii i telewizji oraz ich historii oraz wyposażenie ich w kompetencje praktyczne, odnoszące się przede wszystkim do technik i narzędzi efektywnej komunikacji interpersonalnej, skutecznej autoprezentacji oraz wybranych metod psychologicznych, służących prawidłowej analizie zbieranych materiałów, czy nawet tworzenia tekstów atrakcyjnych dla czytelnika.

Można pokusić się o stwierdzenie, że posiadane kompetencje interpersonalne i komunikacyjne, a także charyzma i pewność siebie powinny wyróżniać kandydatów na studia dziennikarskie – wówczas wywiązywanie się z zadań wynikających z edukacji wyższej oraz pracy zawodowej będzie o wiele łatwiejsze.

Poznańskie ośrodki akademickie, które oferują możliwość rozpoczęcia bądź kontynuowania kształcenia na studiach dziennikarskich, są dwa. Każdy z nich posiada program adresowany do osób o konkretnych predyspozycjach, zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Warto zapoznać się z siatką studiów na wybranym kierunku, a następnie przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw” jego rozpoczęciu. W ten sposób możesz uniknąć przykrych rozczarowań, wynikających z niedopasowania ścieżki kształcenia do własnego talentu.

Charakter kierunków dziennikarskich jest dość specyficzny, bowiem nie tylko opiera się na kształceniu w obszarach humanistycznych i społecznych, ale również stawia nacisk na doskonalenie takich umiejętności, które będą nieocenione podczas tworzenia wysokiej jakości tekstów, zbierania danych sondażowych, czy prowadzenia wywiadów w odpowiedni sposób.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy warto rozpocząć studia dziennikarskie w Poznaniu, zastanów się nad tym, czego tak naprawdę oczekujesz od studiów. Poznańskie uczelnie wyższe zagwarantują ci wysoką jakość kształcenia, jednak bardzo istotne jest, abyś wykazywał ponadprzeciętną charyzmę i tak zwane lekkie pióro. W ten sposób z powodzeniem odnajdziesz się na interesujących cię studiach.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach dziennikarskich

Już zdołaliśmy obalić mit o bezrobociu, teraz czas zastanowić się, gdzie może się podziać absolwent studiów dziennikarskich z Poznania. Szanse na bardzo dobre stanowisko pracy uzależnione są w pełni od Waszej postawy i Waszej aktywności w czasie studiów.

Jeśli będziecie przysłowiowo rozbijać się łokciami i zrobicie to wystarczająco sprytnie i urokliwie, to przyszłość Wasza będzie świetlana. Studenci mający praktyczne doświadczenie, kilka wywiadów za sobą, a także sukcesy w publikacjach różnego typu, już od początku swojej drogi dziennikarskiej wyrabiają swoją markę.

Tylko leniwce nie znajdą po dziennikarstwie ciekawego zajęcia! Gdzie można zdobywać doświadczenie? Przede wszystkim powinniście zainteresować się dziennikarstwem obywatelskim, czyli znaleźć takie miejsca w sieci, takie publikacje, które nie działają komercyjnie, a które poruszają ważne dla ludzi tematy - na przykład praw obywatelskich, spraw urzędowych czy zjawisk społecznych.

Zbierajcie portfolio, dokumentujcie swoją pracę, zbierajcie rekomendacje i polecenia. Róbcie wokół siebie mądrego rodzaju szum, który zawsze z Wami będzie. To właśnie dzięki tego rodzaju postawie i chęci zdobywania doświadczenia, zwiększacie szanse na znalezienie pracy po studiach dziennikarskich. Poznań może i nie jest metropolią medialną, ale działa tu oddział telewizji publicznej oraz znajdują się tu liczne stacje radiowe.

Rozwinięte są bardzo dobrze media internetowe oraz działają tu jedne z największych agencji prasowych i marketingowych. Działają tu również liczne redakcje prasowe, wydając gazety “starego typu”. Warto zaczynać od najmniejszych graczy na rynku medialnym, by dotrzeć na szczyt dziennikarskich wyżyn!

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA DZIENNIKARSKIE

23 Uczelnie w Poznaniu

 

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 

UNIWERSYTET ADAMA MICKIEWICZA STUDIA DZIENNIKARSKIE

Studia dziennikarskie w Poznaniu możecie realizować na trzech uczelniach, oczywiście na przód wypycha się z dziennikarskim wdziękiem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, możecie tu podjąć studia takie jak:

 

WYŻSZA SZKOŁA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH STUDIA DZIENNIKARSKIE

Wyższa Szkoła Umiejętności społecznych, także przedstawiła ofertę studiów dziennikarskich na kierunkach:

COLLEGIUM DA VINCI STUDIA DZIENNIKARSKIE

A także szkoła Collegium Da Vinci zaoferowała wspomniany wyżej kierunek Mediaworking - studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, pozwalające dogłębnie poznać sposób działania nowych mediów.

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)