Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie 2025/2026
Aby otrzymać indeks i dołączyć do grona studentów należy przyłożyć się do wielu przedmiotów. Dziennikarz powinien posiadać szeroką wiedzę, dlatego podczas procesu rekrutacji brane są pod uwagę różne dziedziny. Należą do nich: historia, geografia, język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia dziennikarskie w Olsztynie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 113 punktów na dziennikarstwo i komunikację społeczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia dziennikarskie niestacjonarne w Olsztynie
Studia dziennikarskie przyciągają do siebie kandydatów marzących o pracy w redakcjach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych, czy portalach internetowych. Każdego roku ustawia się niemała kolejka chętnych do tego, aby pozyskać solidny warsztat, jak również poznać przestrzeń zwaną powszechnie światem mediów.
Mówiąc o studiach dziennikarskich należy zaznaczyć, iż zdarza się, że niektóre ośrodki akademickie nie oferują kształcenia w formie niestacjonarnej. Z czego to wynika? Trudno powiedzieć i można snuć jedynie domysły. Studia dziennikarskie w Olsztynie to oferta dla tych, którzy decydują się na naukę w formie dziennej, czyli od poniedziałku do piątku.
Kto wie, być może już niedługo zostaną otwarte kierunki powiązane z dziennikarstwem, dostępne w formule niestacjonarnej. Na tę chwilę pozostaje nam tylko nauka dzienna.
czytaj dalej studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Olsztynie
Jak wyglądają studia dziennikarskie w Olsztynie?
Studia dziennikarskie w Olsztynie dają szansę kształcenia wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z mediami i komunikowaniem społecznym. To nauka polegająca na połączeniu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które przyszły dziennikarz wykorzysta w poszczególnych rodzajach mediów. Radio, telewizja, prasa, Internet czekają na absolwentów studiów dziennikarskich, którzy najwytrwalej będą dążyć do wypełniania misji jaką jest dziennikarstwo.
Co oprócz wiedzy i warsztatu ważne jest w tym zawodzie? Pasja. To ona motywuje do pracy i napędza do rozwoju. Trzeba wykazywać się nieskończonymi pokładami energii, by przekazywać innym informacje, kształtować opinię publiczną, wpływać na myślenie i odbiór rzeczywistości innych ludzi. To zawód odpowiedzialny, który polegać powinien, w pierwszej kolejności, na jak najdokładniejszym informowaniu odbiorców o istotnych wydarzeniach, a nie na tym, by zawsze stać na pierwszym planie.
Studia dziennikarskie w Olsztynie dają wszechstronne wykształcenie, otwierające wiele drzwi kariery zawodowej i różnych wyzwań, począwszy od dziennikarza, przez specjalistę do spraw kampanii wizerunkowych, na doradcy do spraw stosunków międzynarodowych kończąc. Nauka w stolicy województwa warmińsko- mazurskiego to dobre miejsce do rozwijania medialnych zainteresowań.
Od 2001 roku nadaje Radio UWM FM, czyli akademicka rozgłośnia radiowa, należącą do Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, a od 2009 roku działa koło naukowe tej uczelni, wydające dwutygodnik pod tytułem „Tworzywo. Miejsca te to kuźnie talentów, które po pewnym czasie zdobywają grono słuchaczy i czytelników, pracując w lokalnych i ogólnopolskich redakcjach. Jeśli interesuje Cię świat mediów, chcesz zostać ważną postacią, mającą wpływ na opinie i poglądy innych, to wybierz naukę, która Cię do tego doprowadzi. Wybierz studia dziennikarskie w Olsztynie.
Praca po studiach dziennikarskich w Olsztynie
Kończąc studia na tym kierunku, absolwent przygotowany jest do wykonywania zawodu dziennikarza, a także innych związanych z szeroko pojętą dziedziną komunikacji społecznej. Jaka praca może czekać po studiach? Dziennikarz, redaktor, menedżer Public Relations, specjalista do spraw reklamy, specjalista do spraw komunikacji zewnętrznej, specjalista do spraw kampanii wizerunkowych, rzecznika prasowego, doradcy do spraw stosunków międzynarodowych.
W zawodzie dziennikarza ważne jest, by obrać dziedzinę, w której będziemy się rozwijać i o której będziemy opowiadać swoim odbiorcom. Może to być polityka, sport, kultura, gospodarka. Istotne, by dążyć do bycia specjalistą; wtedy nasza wiarygodność jako dziennikarza, znacząco rośnie. Ważna jest także znajomość języków obcych.
Dzięki nim mamy szansę na zdobycie pracy wysłannika zagranicznego, co zdaje się być ciekawą funkcją, także ze względu na podróże. Umiejętności zdobyte podczas studiów dziennikarskich mogą przydać się także wtedy, gdy postanowimy nie szukać zatrudnienia w zawodzie wyuczonym. Ciekawe oferty pracy mogą napływać z agencji marketingowych, agencji reklamowych, czy też wszelakiego rodzaju korporacji.