Ratownik medyczny to zawód bardzo trudny, wypełniony stresem i bólem. Może przynosić wiele satysfakcji, jednakże akcje, w których przyjdzie Ci uczestniczyć, często nie należą do najłatwiejszych. Ratownicy stają na linii frontu, podobnie jak pielęgniarki czy pielęgniarze. Najczęściej to oni rozpoczynają próbę, która ma na celu uratowanie życia bądź zdrowia. Wymaga to wiele siły i odwagi.
Studia medyczne są idealne dla tych, którzy potrafią racjonalnie działać w sytuacjach ekstremalnych, nie boją się wyzwań i nie mają problemów z naukami ścisłymi. Ważne są umiejętności komunikacyjne i zdolność do pracy w grupie. Ratownictwo medyczne to praca z drugim człowiekiem, który niejednokrotnie potrzebuje od nas wsparcia i empatii w obliczu grożącej mu śmierci lub uszczerbków na zdrowiu. Z pewnością musisz być silny/a psychicznie, jeśli chcesz podjąć współpracę z pacjentem w tym zakresie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Kierunek ratownictwo medyczne w Gdańsku jest idealny dla osób, które myślą o wykształceniu medycznym i są wytrzymałe fizycznie. Interdyscyplinarny kierunek studiów wypełniony jest najważniejszymi przedmiotami, które umożliwią Ci pracę z pacjentem. W siatce zajęć znajdziesz, chociażby takie przedmioty jak:
-
ekonomia zarządzania w ochronie zdrowia
-
podstawowe zabiegi medyczne
-
fizjologia
-
intensywna terapia i zasady leczenia ostrego bólu
-
medycyna katastrof
-
chirurgia urazowa
-
anestezjologia
-
medycyna ratunkowa w laryngologii dorosłych
-
medycyna sądowa
-
medyczne czynności ratunkowe
W programie kształcenia znajdują się przedmioty ogólne, typowo medyczne, jak i związane stricte z ratownictwem medycznym. Studenci weryfikują sprawność fizyczną i wytrzymałość. Zajęcia prowadzone są zarówno na uniwersytecie, jak i w szpitalu. Studenci mają obowiązek odbycia wielogodzinnej praktyki zawodowej.
Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście
Kierunek ratownictwo medyczne (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście