Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia) |
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Ratownictwo medyczne - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Studia na kierunku ratownictwo medyczne wymagają od studentów znajomości podstaw biologii, chemii czy fizyki. Kandydaci na ratownictwo medyczne w Trójmieście powinni uwzględnić na liście rozszerzonych przedmiotów maturalnych te, które mają charakter ścisły. Dobrze tez, by znalazła się na niej np. matematyka.
W procesie rekrutacji na studia na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Uczelnie niepubliczne w Trójmieście przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Ratownictwo medyczne w Trójmieście można studiować na jednej uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Ratownictwo medyczne w Trójmieście można studiować bezpłatnie w trybie stacjonarnym na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Ratownictwo medyczne w Trójmieście nie jest oferowane w trybie niestacjonarnym przez żadną z uczelni. Ten kierunek można podjąć jedynie stacjonarnie.
Niestety wszystkie studia niestacjonarne niezależnie od typu uczelni czy kierunku są płatne. Bezpłatnie można studiować jedynie w trybie stacjonarnym na uczelniach publicznych.
Ratownictwo medyczne w Trójmieście oferowane jest jedynie w trybie stacjonarnym, jednak w przypadku innych kierunków, program studiów niezalenie od trybu zazwyczaj jest taki sam i opiera się na takich samych zagadnieniach. Jedyne różnice to czas realizowania zajęć, ponieważ studia stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku, a studia niestacjonarne realizowane są podczas weekendowych zjazdów. Oczywiście wszystko zależy od wybranego kierunku studiów i uczelni.
Kierunek ratownictwo medyczne w Trójmieście możesz realizować w trakcie trzech lat. Studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie, które sprowadza się do udzielania pomocy w zakresie ratowniczym w stanach nagłego zagrożenia życia, w wypadkach i katastrofach, zwłaszcza pomocy w zachowaniu przywróceniu i podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych człowieka.
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście realizowane są tylko w ramach studiów I stopnia (licencjackich) i trwają 3 lata. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne pozwalają studentom zdobywać cenne doświadczenie na terenie uczelni i pod okiem specjalistów. Studenci stacjonarni mogą korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii, które zazwyczaj zapewniają uczelnie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić. Ten tryb może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka pozwala studentom pracować na pełnym etacie bez konieczności porzucenia możliwości studiowania na terenie uczelni. Studenci niestacjonarni muszą jednak być systematyczni i samodzielni.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Interdyscyplinarne przygotowanie studentów ratownictwa medycznego pozwala im zdobyć gruntowne przygotowanie do profesjonalnego niesienia pomocy osobom chorym lub poszkodowanym w wyniku np. wypadku, katastrofy czy innego nieszczęśliwego wydarzenia.
W programie studiów na kierunku Ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ratownicy medyczni kompleksowo przygotowywani są do pełnienia określonych zawodów, które wymagają specjalistycznego przygotowania. Studenci uczelni w Trójmieście zdobywają jednak dodatkowe kompetencje, które umożliwiają im zastosowanie zdobytej wiedzy np. w zakładach pracy, podczas wydarzeń masowych czy w sytuacjach kryzysowych.
Studenci ratownictwa medycznego są odważni i gotowi do pracy w trudnych warunkach. Ratownicy medyczni muszą być zwinni, a także wykazywać się odpowiednią kondycją czy dobrym stanem fizycznym. Kandydaci na te studia muszą interesować się naukami medycznymi. Specyfika tego kierunku wymaga od studentów dobrej pamięci i umiejętności podejmowania trudnych decyzji.
Przyszli specjaliści powinni być zdeterminowani i przygotowani do pracy w stresie. Ich działaniami powinno kierować dobro osób chorych lub poszkodowanych – stanowisko ratownika medycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Kandydaci na ten kierunek muszą być wrażliwi i otwarci, a przy tym wyróżniać się wyjątkową odpornością emocjonalną, w wielu sytuacjach będą musieli zachować zimną krew.
Predyspozycje kandydatów na kierunek ratownictwo medyczne:
W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone w szczególności medycznymi podstawom – studenci poznają podstawowe zabiegi medyczne, szczegółowo badają ludzką anatomię i fizjologię, a także uczą się m.in tego, w jaki sposób rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami, jak przeprowadzać najważniejsze czynności ratunkowe, w jaki sposób obsługiwać specjalistyczną aparaturę czy jak leczyć ostry ból u pacjenta.
Wiedza
Studenci ratownictwa medycznego zdobywają specjalistyczną wiedzę medyczną. Przyszli specjaliści poznają zasady dotyczące m.in. przywracania drożności dróg oddechowych, intubacji dotchawicznej w nagłym zatrzymaniu układu krążenia czy monitorowania czynności układu oddechowego i układu krążenia. Absolwenci tego kierunku wiedzą, w jaki sposób realizować działania segregacji medycznej w przypadku zdarzeń masowych czy katastrof.
Uczestnicy zajęć potrafią wskazać zagrożenia oraz podejmują działania profilaktyczne, których celem jest ograniczenie skutków zdrowotnych nieszczęśliwych zdarzeń. Studenci poznają profesjonalne narzędzia oraz medyczną aparaturę stosowaną przez pracowników służb medycznych.
Wiedza, którą mają absolwenci ratownictwa medycznego:
Umiejętności
Absolwenci ratownictwa medycznego są gotowi m.in. do: organizowania, prowadzenia i koordynowania przebiegiem akcji ratunkowych; wykonywania zabiegów medycznych w stanach nagłego zagrożenia życia, udzielania pierwszej pomocy czy zapewniania bezpiecznego transportu medycznego. Studenci tego kierunku uczą się tego, w jaki sposób dokonywać szybkiej i trafnej oceny stanu zdrowia pacjenta lub poszkodowanego, a także jak zabezpieczać podstawowe funkcje życiowe człowieka.
Ratownicy medyczni przygotowani są także kompleksowo do prowadzenia działań na rzecz promocji i edukacji zdrowotnej. Absolwenci tego kierunku mogą nauczać o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych oraz sposobach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Umiejętności, które mają absolwenci ratownictwa medycznego:
Program studiów na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście organizowany jest tylko w ramach studiów I stopnia (licencjackich).
Studenci ratownictwa medycznego przez 6 semestrów zgłębiają najważniejsze zagadnienia poświęcone medycynie. Przyszli specjaliści przygotowywani są kompleksowo do niesienia pomocy osobom poszkodowanym lub chorym. W trakcie nauki studenci szkolą w szczególności swoje zdolności praktyczne, niezbędne do skutecznej pracy w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka.
Ratownictwo medyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
Studia na kierunku ratownictwo medyczne dają absolwentom rzetelne i bogate przygotowanie medyczne i umożliwiają im nabycie cennych umiejętności w zakresie m.in. medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dzieci i dorosłych. Praktyki oraz ćwiczenia, w których mają okazję brać udział studenci trójmiejskich uczelni, pozwalają przyszłym ratownikom medycznym poznać specyfikę tego ciężkiego zawodu.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Ratownictwo medyczne:
Miejsc zatrudnienia dla ratowników medycznych jest wiele, a zadania należące do obowiązków wykształconego specjalisty tej dziedziny zależne są od tego, jakimi predyspozycjami oraz zainteresowaniami wyróżniać się on będzie. Dzięki temu absolwenci ratownictwa medycznego nie tylko mogą bezpośrednio ratować ludzkie życie, ale także prowadzić działania profilaktyczne czy związane z promocją lub poszerzaniem świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia.
Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku Ratownictwo medyczne:
Absolwenci kierunku studiów Ratownictwo medyczne, po uzyskaniu dyplomu mogą szukać swojej pierwszej pracy powiązanej z ukończonym kierunkiem studiów. Podejmują oni zatrudnienie m.in. w służbach ratowniczych, szpitalach stajach pogotowia ratunkowego i izbach przyjęć, ośrodkach szkoleniowych oraz w Centrum Powiadamiania Ratunkowego na takich stanowiskach jak np. ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy oraz koordynator medyczny. Czym zajmują się na co dzień w poszczególnych zawodach oraz ile średnio zarabiają miesięcznie?
Ratownik medyczny
Ratownicy medyczni mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach, izbach przyjęć, stacjach pogotowia ratunkowego oraz w ambulatoriach. Praca ratownika medycznego jest przeznaczona dla osób, które dobrze radzą sobie ze stresem i są opanowane. Do jego głównych zadań możemy zaliczyć dojeżdżanie na miejsce zgłoszeń i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, a w razie konieczności przewożenie ich do szpitala. Ratownik medyczny zajmuje się również przeprowadzaniem wywiadu o zdrowiu pacjenta, który jest niezwykle istotny z medycznego punktu widzenia, ponieważ takie informacje jak np. alergie czy choroby przewlekłe są bardzo ważne na dalszym etapie leczenia. Mediana zarobków ratownika medycznego wynosi około 3910 zł brutto miesięcznie.
Instruktor pierwszej pomocy
Instruktor pierwszej pomocy po ukończeniu studiów i odpowiednich kursów może podjąć pracę np. w firmach szkoleniowych, które oferują zajęcia z pierwszej pomocy dla szkół lub firm. Instruktor zajmuje się prowadzeniem szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Początkowo tłumaczy teorię i jak powinien zachować się każdy, kiedy zobaczy osobę, która potrzebuje pomocy oraz objaśnia konsekwencje prawne, które mogą wynikać z nieudzielenia pomocy. Po przybliżeniu teorii, przechodzi do ćwiczeń praktycznych na fantomach i nadzoruje wykonywane ćwiczenia. Mediana zarobków instruktora pierwszej pomocy wynosi około 4940 zł brutto miesięcznie.
Koordynator medyczny
Koordynatorzy medyczni zatrudniani przez firmy prywatne mogą zajmować się nadzorowaniem imprez masowych. Na czym to polega? Koordynatorzy medyczni mają swoje punkty na imprezach masowych i udzielają pierwszej pomocy osobom, które się do nich zgłoszą. Mediana zarobków koordynatora medycznego wynosi około 3000 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, w roku akademickim 2022/2023, Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje 30 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Uczelnie na których można studiować kierunek ratownictwo medyczne w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Każdy z kierunków studiów w Trójmieście ma określony limit miejsc. W przypadku ratownictwa medycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest to 30 miejsc.
Jak zostać studentem ratownictwa medycznego w Trójmieście? O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego. W rekrutacji na ratownictwo medyczne brane są pod uwagę takie przedmioty, jak: biologia, język obcy oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studia stacjonarne na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście w uczelniach publicznych są bezpłatne. Kwestia finansów wygląda nieco inaczej w przypadku studiów niestacjonarnych bowiem wymagane jest czesne – niezależnie od tego czy jest to uczelnia publiczna czy prywatna.
Stawki mogą różnić się w zależności od uczelni. Istnieje jednak możliwość rozłożenia czesnego w ratach. Więcej informacji na temat systemu ratalnego kandydaci mogą znaleźć na stronie wybranej uczelni.
Ceny studiów na kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Po zarejestrowaniu się na ratownictwo medyczne w Trójmieście kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na wyniki rekrutacji. Kiedy można się ich spodziewać?
Ogłoszenie wyników zwykle odbywa się w połowie lipca. Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się na ratownictwo medyczne ? Informację o dostaniu się na wybrany kierunek studiów w Trójmieście, kandydaci będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Po zakwalifikowaniu się na ratownictwo medyczne w Trójmieście przyszli studenci muszą w złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych, dzięki czemu staną się oni pełnoprawnymi studentami.
Dokumenty należy dostarczyć osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, istnieje również opcja dostarczenia dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Jakie dokumenty należy dostarczyć na ratownictwo medyczne w Trójmieście? Do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej należy zabrać m.in. świadectwo dojrzałości, podanie, oświadczenia, zdjęcie do legitymacji, a także zaświadczenia o wymienionych w systemie osiągnięciach i olimpiadach (jeśli brane były one pod uwagę w czasie rekrutacji).
Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na ratownictwo medyczne w Trójmieście mają zwykle kilka dni na dostarczenie dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Przyszli studenci ratownictwa medycznego w Trójmieście po ogłoszeniu wyników muszą dostarczyć komplet dokumentów. Muszą zrobić to w terminie, bowiem przekroczenie go może być równoznaczne z wykreśleniem z listy. Warto także zadbać o odpowiednią formę dokumentów.
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Trójmieście:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek ratownictwo medyczne:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej) | stacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Proces rekrutacji
Jeśli chcesz studiować ratownictwo medyczne, musisz najpierw spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Warto wcześniej zainteresować się rekrutacją, ponieważ wymogi ustalane są przez poszczególne uczelnie indywidualnie. Proces kwalifikacyjny ulega zmianie w zależności od etapu i trybu kształcenia.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
Kandydaci na studia medyczne w zakresie ratownictwa medycznego muszą zdać obowiązkowe egzaminy maturalne z przedmiotów na poziomie podstawowym. Warto jednak pokusić się także o dobre wyniki z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Kandydatów może czekać również test sprawnościowy.
Wymagane dokumenty
Przyszli studenci muszą przejść badania lekarskie, które poświadczą brak przeciwwskazań do podjęcia edukacji na studiach medycznych.
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
RATOWNICTWO MEDYCZNE - ważne informacje
Przed tobą jeden z najważniejszych wyborów, mogących zaważyć na całym twoim dalszym życiu, czyli ten związany z decyzją, na jaki kierunek studiów się zdecydować? Masz już swój typ, ale wciąż nie wiesz, czy spełni twoje oczekiwania? Być może opinie starszych kolegów ułatwią ci ten trudny proces.
Kamila, studentka pierwszego roku Ratownictwa medycznego w Trójmieście, mówi:
„Jeśli miałabym ponownie wybierać kierunek studiów, raz jeszcze postawiłabym na Ratownictwo medyczne. To bardzo trudne studia dla ludzi o niezwykle mocnych nerwach, jednak satysfakcja z przyswajania wiedzy medycznej wynagradza wszystko. Do Trójmiasta przeniosłam się z Warszawy i była to kolejna z lepszych decyzji w moim życiu.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Ratownictwo medyczne Gdańsk | Gdynia | Sopot studia i stopnia
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Ratownictwo medyczne Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne
Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.
W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|