Ekonomia to kierunek, który od lat zajmuje wysokie miejsce w rankingach najpopularniejszych i najbardziej przyszłościowych studiów. Zapotrzebowanie na profesjonalnych i wszechstronnie wykształconych ekonomistów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a specjaliści z tej dziedziny nie mają problemu ze znalezieniem ciekawej i perspektywicznej pracy. Jeżeli więc zależy Ci na zdobyciu kompleksowego przygotowania zawodowego i jednoczesnym rozwijaniu swoich zainteresowań z zakresu nauk ekonomicznych i ścisłych, to kierunek ekonomia w Katowicach powinien być twoim wyborem.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia ekonomiczne powinny spełnić kilka bardzo istotnych warunków. Kluczową kwestią jest przejawianie zainteresowania naukami matematycznymi, gospodarczymi i ekonomicznymi. Dużym atutem będzie także zdolność analitycznego myślenia oraz dobra organizacja pracy.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ekonomia na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy aplikują na kierunek ekonomia w Katowicach będą mieli okazję ugruntować i rozwinąć wiedzę z obszaru matematyki, ekonomii czy finansów. W siatce zajęć znajdzie się wiwle ciekawych przedmiotów powiązanych z tym obszarem tematycznym, między innymi:
-
ekonomia matematyczna
-
ekonomia menedżerska
-
gospodarowanie kapitałem ludzkim
-
ryzyko personalne
-
portale korporacyjne
Jako student będziesz miał możliwość zapoznania się z najnowszymi, zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi, zjawiskami gospodarczymi. Ponadto, dowiesz się więcej na temat poszczególnych rynków finansowych oraz poznasz regulacje prawa gospodarczego i finansowego. Oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się zarządzać finansami przedsiębiorstw, a także oceniać ryzyko inwestycyjne. Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.
Gdzie studiować na kierunku ekonomia na uczelniach śląskich
Kierunek ekonomia (studia II stopnia) - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim:
czytaj dalej uczelnie w Katowicach