Archeologia - studia doktoranckie

Archeologia - studia doktoranckie

Archeologia – studia doktoranckie studia - kierunek studiów

Mimo, że wydawać by się mogło, że przeszłość zostawiliśmy daleko za sobą, to co innego, jak nie właśnie ona, jest fundamentem teraźniejszego życia? Dobry archeolog poprzez wykonywanie badań i obserwacje jest w stanie zagłębić historyczny ciąg przyczynowo skutkowy, który doprowadził do obecnej ery. Bez odpowiednich badań archeologicznych człowiek nie miałby świadomości pochodzenia od małpy, a co za tym idzie – zjawisko ewolucji prawdopodobnie byłoby mu obce. Podwaliną archeologii są wykopaliska, jednak praca w tej dziedzinie jest znaczniej bardziej skomplikowana - aby być skutecznym w swoim fachu, należy od podstaw zgłębić wiedzę historyczną, posiadać zdolności manualne oraz zdolność logicznego myślenia przyczynowo – skutkowego. Kto będzie idealnym aplikantem na studia na kierunku archeologia – studia doktoranckie? Ciężko wyobrazić sobie studenta archeologii pałającego antypatią względem historii, gdyż jest ona podstawą całej dziedziny. Jeżeli chciałbyś tworzyć historię poprzez jej odkrywanie – aplikuj!

Czego nauczysz się w toku studiów? Archeologia to nie tylko wkuwanie dat i teoretycznych regułek, a przede wszystkim nauka poprzez praktykę. Studenci już na początku swojej przygody z tym kierunkiem będą mieli okazję obserwować, a później także uczestniczyć w pracach swoich starszych kolegów na stanowiskach archeologicznych. Jeśli zdecydujesz się na aplikację na kierunek archeologia, zdobędziesz wiedzę z zakresu przygotowywania i stosowania odczynników chemicznych pozwalających na analizę pochodzenia i datowanie znalezisk. Jako, że częstym odkryciem na drodze pracy archeologów są monety, przejdziesz odpowiednie przeszkolenie z numizmatyki. Odbędziesz liczne praktyki w muzeach, laboratoriach i innych placówkach mających wpływ na rozwój tkwiącego w tobie archeologicznego potencjału. Geologia, z którą również zetkniesz się na wykładach uświadomi ci, jaki wpływ na zachowanie szczątków ma skład mineralny ziemi, z której zostały wydobyte.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu studiów na kierunku archeologia – studia doktoranckie? Przy odpowiednich predyspozycjach zdrowotnych i gotowości do wyjazdów zagranicznych będziesz mógł ubiegać się o stanowisko badacza prowadzącego wykopaliska. Z otwartymi ramionami przyjmą cię laboratoria, w których za pomocą odpowiednich odczynników będziesz analizować wydobyte szczątki zwierzęce, ludzkie czy prehistoryczne przedmioty codziennego użytku. Możesz zostać historykiem w muzeum, galerii lub innych instytucjach związanych ze sztuką. Jeśli masz nadzieję podzielić się swoją wiedza z innymi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wstąpił na drogę edukacji zostając nauczycielem. Wiedza z zakresu datowania i określania pochodzenia antycznych przedmiotów pozwoli znaleźć ci zatrudnienie w branżach zajmujących się wyceną i skupowaniem antyków.

WAŻNE TEMATY

Jakie są zasady rekrutacji?

Warunkiem dostania się na studia na kierunku archeologia – studia doktoranckie na Uniwersytecie Rzeszowskim jest złożenie kompletu dokumentów, według kolejności do wyczerpania limitu miejsc.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ARCHEOLOGIA - STUDIA DOKTORANCKIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Kierunek archeologia - studia doktoranckie prowadzony jest przez:

Wydział Socjologiczno-Historyczny UR

Zobacz inne kierunki Historyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kierunek archeologia – studia doktoranckie

Absolwent będzie posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu:

 • numizmatyki
 • analizy znalezisk
 • prowadzenia badań archeologicznych
 • prowadzenia wykopalisk
 • datowania przedmiotów
 • nadzoru budowlanego miejsc potencjalnych odkryć

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku archeologia

Absolwent kierunku archeologia – studia doktoranckie znajdzie zatrudnienie jako:

 • pracownik muzeów, galerii sztuki
 • pracownik laboratorium badawczego
 • wykładowca na uczelni, nauczyciel
 • pracownik firm archeologicznych prowadzących wykopaliska
 • dokumentalista historyczny, dziennikarz
 • nadzorca archeologiczny
 • pracownik ewidencji zabytków

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHEOLOGIA - STUDIA DOKTORANCKIE

Komentarze (0)