Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna studia – kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Człowiek od niepamiętnych czasów czuł nierozerwalną więź ze środowiskiem przyrodniczym. Las utożsamiany był z niezwykłym mistycyzmem i obdarzany szacunkiem zwłaszcza przez szamanów i plemiona wierzące w magię płynącą z natury. Niestety przyroda zeszła z piedestału zainteresowań współczesnego człowieka, zastąpiona przez dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, technologię i idący za tym rozwój cywilizacyjny. Miejsce niegdyś czczone, obecnie usłane śmieciami i innymi odpadami komunalnymi. Ochrona przyrody i edukacja leśna to interdyscyplinarny kierunek studiów łączący zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych oraz kompleksowe informacje na temat szeroko pojętego leśnictwa i ochrony środowiska. Losy roślin i zwierząt nigdy nie były ci obce? Zdajesz sobie sprawę z destrukcyjnego wpływu działalności człowieka, który najbardziej odbija się na ekosystemie? Las jest twoim drugim domem, w związku z czym chciałbyś brać czynny udział w jego ochronie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, to studia na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
Program studiów i przedmioty
W jaką wiedzę i umiejętności uposażą cię studia na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna? Cenną w perspektywie możliwości zapobiegania nadmiernej wycince lasów i zanieczyszczenia środowiska. Nauczysz się biologicznych mechanizmów sterujących funkcjonowaniem organizmów komórkowych, począwszy na bakteriach, poprzez grzyby i rośliny, na zwierzętach skończywszy. Zrozumiesz znaczenie lasów dla prawidłowego życia ludzkiego w kontekście postępującego zanieczyszczenia środowiska, pogłębiającej się dziury ozonowej i sztucznie wywoływanych zmian klimatycznych. Wykonywanie specjalistycznych ekspertyz będących początkiem wprowadzania zmian przyczyniających się do zmniejszenia masowej wycinki lasów przestanie być ci obce. Ponadto zagłębisz trudną sztukę zarządzania i gospodarowania lasami w celu zapewnienia optymalnego środowiska rozwoju i życia organizmów żywych.
Praca po studiach
Gdzie będziesz mógł się zatrudnić po ukończeniu studiów na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna? Zasilisz grono pracowników administracji publicznej, zajmujących się wdrażaniem i egzekwowaniem praw związanych z ochroną środowiska, będziesz mógł również zatrudnić się w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska, jednostkach lasów państwowych, a jeśli marzysz o pracy, w której na co dzień będziesz doświadczał uroków przyrody, spróbujesz swoich sił w pracy w parkach narodowych oraz zespołach parków krajobrazowych.
Żeby dostać się na studia kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w procesie rekrutacji brane jest pod uwagę posiadanie świadectwa ukończenia studiów I stopnia.
szczegółowe wymagania na
uczelniach
Brak wyników
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna na poszczególnych uczelniach
Uczelnie
Uczelnia
Przedmioty
Brak wyników
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
zarządzania oraz gospodarowania lasami
sporządzania i merytorycznej oceny dokumentacji w zakresie ochrony przyrody
wykonywania ekspertyz, planów ochrony i zadań ochronnych
systemów i organizacji ochrony przyrody w Europie
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna?
1. Typ i tryb studiów
Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby,które aplikują na kierunek ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna, rozwiną swoją dotychczasową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych czy technicznych. W planie zajęć znajdzie się wiele insertujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
Ochrona siedlisk przyrodniczych i Dyrektywa Siedliskowa
Planowanie w leśnictwie i ochronie przyrody
Systemy informacji przestrzennej
Edukacja przyrodniczo-leśna
3. Nabywane umiejętności
Studia na powyższym kierunku przyrodniczym będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności i kompetencji zawodowych. Jako student nauczysz się prowadzenia monitoringu przyrodniczego oraz zarządzania i gospodarowania lasami i środowiskiem naturalnym. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób podejmować działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Program kształcenia zakłada również realizacje lektoratu z języka angielskiego, dzięki któremu zwiększą się twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia drugiego stopnia na kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo – leśna będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna
Absolwent kierunku ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna znajdzie zatrudnienie w/jako:
regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska
jednostkach lasów państwowych
parkach narodowych i zarządach oraz zespołach parków krajobrazowych
jednostkach administracji publicznej
jednostkach zajmujących się sporządzaniem planów ochrony przyrody i zadań ochronnych dla obiektów ochrony obszarowej
Inspekcji Ochrony Środowiska
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach