Studia na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Studia na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku zmiany klimatu - przeciwdziałanie i adaptacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja - uczelnie >
Opis kierunku
Kształcenie na tym kierunku studiów jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy są w stanie zrozumieć, analizować i wdrażać strategie mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz adaptację do ich skutków. Program studiów jest interdyscyplinarny i łączy wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych oraz społecznych. Absolwenci mają umiejętności niezbędne do oceny ryzyka związanego ze zmianami klimatu, planowania i realizacji działań adaptacyjnych oraz tworzenia strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
Praca po studiach
Studia na tym kierunku przygotowują absolwentów do pracy w administracji publicznej, gdzie będą zajmować się ochroną środowiska, polityką klimatyczną czy gospodarką wodną. Mogą też działać na poziomie regionalnym i lokalnym w zakresie zarządzania ryzykiem klimatycznym, adaptacji do zmian klimatu, planowania przestrzennego oraz realizacji programów zrównoważonego rozwoju. Będą też mogli brać udział w projektach i kampaniach mających na celu ochronę środowiska.
Rekrutacja na studia na tym kierunku przeznaczona jest dla absolwentów studiów I stopnia po pokrewnej ścieżce dydaktycznej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Kierunki studiów obejmujące zakres zmian klimatu, przeciwdziałania i adaptacji są interdyscyplinarne i obejmują różne zagadnienia związane z nauką o klimacie, technologii niskoemisyjnych czy zarządzania środowiskowego.
Studenci uczą się na temat odnawialnych źródeł energii oraz planowania przestrzennego. Poznają też zaawansowane metody i narzędzia analizy klimatycznej. Przygotowują samodzielnie lub w grupach projekty adaptacyjne i przeciwdziałania w miastach i na obszarach wiejskich.
W programie uwzględniono teoretyczne wykłady wprowadzające do zagadnień związanych z klimatem, ekologią czy polityką klimatyczną. Praktyczne ćwiczenia umożliwiają z kolei studentom naukę stosowania narzędzi analitycznych, takich jak GIS czy modele klimatyczne.
Studia na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Absolwenci rozumieją mechanizmy i przyczyny zmian klimatycznych. Potrafią analizować skutki globalnego ocieplenia i ich wpływ na ekosystem, gospodarkę czy społeczeństwo. Znają międzynarodowe i krajowe regulacje dotyczące ochrony środowiska oraz polityki klimatycznej.
Tworzą oraz wdrażają strategie polityczne związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Korzystają również przy tym z narzędzi analitycznych i statystycznych do przetwarzania oraz interpretowania danych.
Samodzielnie planują, realizują i oceniają projekty związane z ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu.
Studia na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja trwają 3,5 roku (studia magisterskie).
Absolwenci mogą pracować w administracji publicznej w roli specjalistów do spraw ochrony środowiska. Będą opracowywać i wdrażać polityki oraz strategie dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu.
W organizacjach pozarządowych podejmą pracę w roli koordynatorów kampanii edukacyjnych i informacyjnych. Do ich zadań będzie należeć np. prowadzenie kampanii na rzecz ochrony środowiska i edukacji klimatycznej.
W sektorze prywatnym odnajdą się z kolei jako konsultanci do spraw zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, którzy doradzają w zakresie wdrażania technologii niskoemisyjnych i monitorują ich efektywność.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja
Absolwenci mają możliwość rozwoju kariery w różnych sektorach, od administracji publicznej, po sektor prywatny i energetykę odnawialną. Dzięki interdyscyplinarnej wiedzy i praktycznym umiejętnościom są przygotowani do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w obliczu wyzwać związanych ze zmianami klimatycznymi.
Miasta, które oferują studia na kierunku Zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia