Kierunki studiów obejmujące zakres zmian klimatu, przeciwdziałania i adaptacji są interdyscyplinarne i obejmują różne zagadnienia związane z nauką o klimacie, technologii niskoemisyjnych czy zarządzania środowiskowego.
Studenci uczą się na temat odnawialnych źródeł energii oraz planowania przestrzennego. Poznają też zaawansowane metody i narzędzia analizy klimatycznej. Przygotowują samodzielnie lub w grupach projekty adaptacyjne i przeciwdziałania w miastach i na obszarach wiejskich.
W programie uwzględniono teoretyczne wykłady wprowadzające do zagadnień związanych z klimatem, ekologią czy polityką klimatyczną. Praktyczne ćwiczenia umożliwiają z kolei studentom naukę stosowania narzędzi analitycznych, takich jak GIS czy modele klimatyczne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci rozumieją mechanizmy i przyczyny zmian klimatycznych. Potrafią analizować skutki globalnego ocieplenia i ich wpływ na ekosystem, gospodarkę czy społeczeństwo. Znają międzynarodowe i krajowe regulacje dotyczące ochrony środowiska oraz polityki klimatycznej.
Tworzą oraz wdrażają strategie polityczne związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Korzystają również przy tym z narzędzi analitycznych i statystycznych do przetwarzania oraz interpretowania danych.
Samodzielnie planują, realizują i oceniają projekty związane z ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu.