Inżynieria zagrożeń środowiskowych studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3, 5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera.
Studia na kierunku inżynieria zagrożeń środowiskowych |
Rok akademicki |
2022/2023 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria zagrożeń środowiskowych rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 11 września 2022 r. | inżynieria zagrożeń środowiskowych - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku lub specjalności inżynieria zagrożeń środowiskowych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | inżynieria zagrożeń środowiskowych - uczelnie >
Opis kierunku
Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Studenci kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych pozyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną, która dotyczy szeroko pojętych zagrożeń środowiskowych. W toku studiów zaznajamiają się z ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, geomorfologicznymi, hydrologicznymi i sejsmicznymi, a także nabywają umiejętności w zakresie obsługi i projektowania systemów przeciwdziałania geozagrożeniom.
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii zagrożeń środowiskowych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria zagrożeń środowiskowych: geochemiczne metody oceny i rekonstrukcji geozagrożeń, gis w analizie geozagrożeń i zarządzeniu kryzysowym, planowanie przestrzenne w obszarach zagrożonych, systemy monitoringu, modelowania i prognozowania geozagrożeń, techniczne metody przeciwdziałania geozagrożeniom,wpływ geozagrożeń na biosferę, społeczeństwo i gospodarkę.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia na kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po zakończeniu kształcenia absolwenci Inżynierii zagrożeń środowiskowych będą mogli znaleźć zatrudnienie w firmach i instytucjach państwowych zajmujących się planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska, zarządzaniem kryzysowym, przedsiębiorstwach hydrotechnicznych i geologicznych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKOWYCH?
Studia na kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych nastawione są głównie na pozyskiwanie umiejętności praktycznych. Ponad połowa realizowanych w harmonogramie zajęć to ćwiczenia, laboratoria i zajęcia terenowe.
Kierunek kształci ekspertów w zakresie katastrof naturalnych i zagrożeń środowiskowych, w tym powodowanych degradacją środowiska, a także specjalistów w dziedzinie systemów zarządzania kryzysowego, geograficznych systemów informacyjnych, planowania przestrzennego i projektowania systemów osłony przed geozagrożeniami.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku Inżynieria zagrożeń środowiskowych pozyskują umiejętności w zakresie obsługi i projektowania systemów przeciwdziałania geozagrożeniom, zdobywają wiedzę o zagrożeniach w naukach przyrodniczych, a także zapoznają się z ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, geomorfologicznymi, hydrologicznymi i sejsmicznymi.