Sztuka ogrodowa

Sztuka ogrodowa

Studia na kierunku sztuka ogrodowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Sztuka ogrodowa stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie sztuka ogrodowa jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Biologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku biologia

Sztuka ogrodowa - kierunek studiów

Studia na kierunku Sztuka ogrodowa to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku sztuka ogrodowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku sztuka ogrodowa rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 23 sierpnia 2024 r. | sztuka ogrodowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku sztuka ogrodowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | sztuka ogrodowa - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku sztuka ogrodowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, geografia, chemia, matematyka, historia sztuki, język obcy.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku sztuka ogrodowa:

 • biologia,
 • chemia,
 • geografia,
 • historia sztuki,
 • język obcy
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Sztuka ogrodowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę ogrodową?

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku sztuka ogrodowa: gleboznawstwo, fizjologia roślin ozdobnych, historia roślin ogrodowych, mikrobiologia gleby, historia sztuki.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Staniesz się specjalistą z zakresu kompleksowego zarządzania procesem powstawania przestrzeni ogrodowych i terenów zieleni, świadomym wyzwań i zadań stojących przed projektantem, realizatorami projektu oraz osobami odpowiedzialnymi za pielęgnację takich przestrzeni.

By perfekcyjnie przygotować się do realizowania projektów ogrodniczych zgodnych z charakterem miejsca, poznasz kulturę, sztukę i tradycję wybranych regionów, przejdziesz kurs historii sztuki i dowiesz się, jakie rozwiązania stosuje się, by chronić zasoby przyrodnicze i krajobrazowe o szczególnej wartości.

Opanujesz podstawy gleboznawstwa, uprawy i żywienia roślin, dendrologii oraz diagnostyki chorób i szkodników zagrażających terenom zielonym. Przyjrzysz się różnorodnym rodzajom roślin zgodnie z ich przeznaczeniem – nauczysz się rozpoznawać byliny przeznaczone do kompozycji ogrodowych, doniczkowe rośliny ozdobne, trawy, zioła, warzywa dekoracyjne, rośliny cebulowe i sezonowe.

Poznasz także zasady ich pielęgnacji. Dowiesz się jak rozumieć psychologiczne i socjologiczne aspekty istnienia ogrodów i terenów zieleni, przyjrzysz się logistyce związanej z branżą ogrodniczą, opanujesz podstawy chemii, geodezji, materiałoznawstwa oraz gospodarczych i biznesowych aspektów związanych z działalnością ogrodniczą.

Nie umknie Ci również zdobywanie kompetencji estetycznych, które rozwiniesz dzięki zajęciom z kwiaciarstwa, tworzenia dekoracji roślinnych projektowania struktur wizualnych w kompozycjach ogrodowych oraz małej architektury ogrodowej.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • kompleksowego zarządzania procesem powstawania przestrzeni ogrodowych i terenów zieleni
 • projektowania ogrodów i terenów zieleni
 • realizowania w praktyce projektów ogrodów i terenów zieleni
 • pielęgnowania ogrodów i terenów zieleni zgodnego z potrzebami konkretnych odmian roślin oraz przepisami regulującymi ochronę środowiska naturalnego
 • kultury, sztuki i tradycji regionu
 • ochrony zasobów przyrodniczych i krajobrazowych o szczególnej wartości
 • podstaw gleboznawstwa
 • podstaw uprawy i żywienia roślin
 • dendrologii
 • diagnostyki chorób i szkodników zagrażających ogrodom i terenom zielonym
 • klasyfikowania roślin zgodnie z ich przeznaczeniem, wskazywania cech charakterystycznych dla takich gatunków jak: byliny przeznaczone do kompozycji ogrodowych, doniczkowe rośliny ozdobne, trawy, zioła, warzywa dekoracyjne, rośliny cebulowe i sezonowe oraz właściwej pielęgnacji każdego z nich
 • psychologicznych i socjologicznych aspektów istnienia ogrodów i terenów zieleni
 • logistyki w branży ogrodniczej
 • podstaw chemii
 • podstaw geodezji
 • podstaw materiałoznawstwa
 • kompetencji estetycznych w zakresie kwiaciarstwa, tworzenia dekoracji roślinnych projektowania struktur wizualnych w kompozycjach ogrodowych oraz małej architektury ogrodowej

Jak wyglądają studia na kierunku sztuka ogrodowa?

Tworzone w różnorodnych stylach, których wytyczne były przestrzegane tak restrykcyjnie, jak pociągnięcia pędzla malarza tworzącego dzieło swojej epoki, świadectwa obyczajowości i estetyki minionych czasów, co roku ściągające tłumy turystów, zachwycających się niezwykłą precyzją i wrażliwością ich twórców – ogrody, twory z pogranicza botaniki i sztuki, których powstawanie to złożony proces, angażujący interdyscyplinarne umiejętności z wielu dziedzin.

Przygotowanie projektu, który spełni założenia estetyczne i praktyczne oraz będzie miał realne przełożenie na ostateczny wygląd miejsca, praktyczna realizacja pomysłu oraz późniejsza, zorientowana długoterminowo troska o dobrostan roślin, odpowiednio dobranych ze względu na wymagania glebowe i gatunkowe sąsiedztwo – oto niektóre z umiejętności niezbędne w pracy projektanta ogrodów.

Jest on nie tylko specjalistą z zakresu biologii, przed którym odsłaniają się wszelkie tajemnice roślinnego świata, ale także osobą odpowiedzialną za estetykę otoczenia, dla której przestrzeń publiczna i prywatna, filozofia miejsca, dla którego pracuje a także projektowe, administracyjne i biznesowe aspekty pracy twórczej są równie ważne, co pomysł, styl oraz ekspresja własnej indywidualności.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek sztuka ogrodowa można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Studenci, którym zależy na połączeniu nauki z innymi aktywnościami powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.

 

Studia na kierunku Sztuka ogrodowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy dostaną się na kierunek sztuka ogrodowa będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu ogrodnictwa, nauk przyrodniczych oraz artystycznych. Program nauczania na powyższych studiach zakłada realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających zajęć powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Fizjologia roślin ozdobnych
 • Sady w ogrodach historycznych
 • Ochrona roślin ozdobnych przed chorobami w obiektach zamkniętych
 • Ogrody siedliskiem owadów zapylających

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek sztuka ogrodowa zdobędą szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się one na rozwijaniu zdolności z zakresu projektowania oraz aranżacji różnego typu ogrodów.

Ponadto, studenci zdobędą kompetencje związane z pielęgnacją różnorodnych roślin. Dodatkowo poznają zasady tworzenia rysunku technicznego oraz projektowania za pomocą profesjonalnych programów komputerowych.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli uważasz, że ziemia na dłoniach to najlepsza autoterapia i sposób na odnalezienie wewnętrznej życiowej harmonii, jesteś wrażliwy na piękno przyrody i chciałbyś wykorzystać swój zmysł w praktyce związanej z zawodem projektanta ogrodów lub osoby odpowiedzialnej za gospodarowanie terenami zieleni, sprawnie przyswajasz systemową wiedzę z różnych dziedzin, ale najchętniej związałbyś się naukowo z pograniczem biologii i sztuki a teoretyczną i praktyczną wiedzę ogrodniczą chętnie uzupełnisz o kompetencje biznesowe, administracyjne i gospodarcze, studia na kierunku sztuka ogrodowa mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

5. Gdzie studiować Sztukę ogrodową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Sztuka ogrodowa:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Sztuka ogrodowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku sztuka ogrodowa będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Osoby, które zdecydują się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę poświęcą półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka ogrodowa?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuka ogrodowa? Twoja wiedza z zakresu tworzenia przestrzeni ogrodowych i zielonych będzie dotyczyła praktyki, estetyki, znajomości przepisów i norm oraz biznesowego i gospodarczego otoczenia branży ogrodniczej.

Masz więc szansę, by odnaleźć się na różnorodnych stanowiskach, takich jak: projektant ogrodów, osoba odpowiedzialna za pielęgnację roślin ogrodowych, pracownik firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, sprzedażą i obrotem roślinami ozdobnymi lub członek zespołów developerskich, które pracują nad projektami uwzględniającymi obecność parków, ogrodów lub innych terenów zielonych w planach architektonicznych.

Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sztuka ogrodowa bardzo często decydują się również na związanie swojej kariery z urzędami administracji rządowej lub samorządowej, zostają florystami, konsultantami merytorycznymi w zakresie planowania ogrodów w przestrzeniach miejskich, wybierają zawód terapeuty lub zakładają własną działalność gospodarczą.

 

Absolwent kierunku sztuka ogrodowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • projektant ogrodów
 • ogrodnik
 • pracownik firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, sprzedażą i obrotem roślinami ozdobnymi
 • członek zespołów developerskich pracujących nad projektami uwzględniającymi obecność parków, ogrodów lub innych terenów zielonych w planach architektonicznych
 • centrach ogrodniczych
 • administracji rządowej i samorządowej
 • florysta
 • konsultant merytoryczny w zakresie planowania terenów zieleni w przestrzeniach miejskich
 • samodzielny przedsiębiorca prowadzący firmę związaną z branżą ogrodniczą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Sztuka ogrodowa studia niestacjonarne

Sztuka ogrodowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Sztuka ogrodowa studia I stopnia

Sztuka ogrodowa studia II stopnia

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Sztuka ogrodowa

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)