1. Tryb studiów
Jak sama nazwa kierunku wskazuje – ma on charakter wysoce interdyscyplinarny. Jest to także nowa, innowacyjna propozycja kształcenia, więc studenci na ten moment mają tylko możliwość nauki stacjonarnej, a więc dziennej. Ma ona całkiem sporo plusów – regularnie zdobywana wiedza, kontakt z wykładowcami, brak opłat za czesne na państwowej uczelni. To całkiem sporo pozytywów!
Studia na kierunku Neuroinformatyka - zastosowanie fizyki w biologii i medycynie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studenci, którzy wybiorą ten profil kształcenia otrzymają solidną dawkę wiedzy z podstawowych nauk ścisłych (głównie informatyki, matematyki i fizyki), które mogą być wykorzystywane w medycynie i naukach biologicznych. Warto podkreślić, że to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów, który pozwala dziś na dokładne i szybkie diagnozowanie wielu chorób, a co za tym idzie – poprawia wymiernie jakość ich leczenia.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku neuroinformatyka - zastosowanie fizyki w biologii i medycynie: biofizyka molekularna, fizyka medyczna, neuroinformatyka, projektowanie molekularne i bioinformatyka, neurokognitywistyka.
Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tą innowacyjną dyscypliną, musisz liczyć się z tym, że w siatce dydaktycznej odnajdziesz wiele skomplikowanych przedmiotów.
W programie studiów na tym kierunku znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
programowanie dla neuroinformatyków;
-
pracownię technik pomiarowych i podstaw fizyki;
-
obrazowanie medyczne;
-
czy sztuczne sieci neuronowe.
Możesz mieć pewność, że dzięki ćwiczeniom laboratoryjnym twoja wiedza zostanie przekuta w bardzo praktyczne umiejętności, dzięki którym będziesz wiedział, jak prowadzić wszelkie obliczenia numeryczne i symulacje komputerowe, które wykorzystywane są podczas różnorodnych badań medycznych.
3. Nabywane umiejętności
Jaką wiedzą i umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent studiów na kierunku neuroinformatyka – zastosowanie fizyki w biologii i medycynie? Bardzo szeroką, ale kompleksową i dobrze ugruntowaną, która da ci doskonałe perspektywy zawodowe.
Dowiesz się w jaki sposób najnowocześniejsze technologie są wykorzystywane podczas diagnostyki chorób układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu – ale zanim wdrożysz się w praktykę, pod kątem teoretycznym zagłębisz budowę tego organu i funkcję poszczególnych jego części.
Poznasz podstawowe języki programowania, dzięki którym będziesz w stanie napisać aplikacje ułatwiające prace personelowi medycznemu. Nauczysz się procedur obowiązujących podczas badania EEG, analizy i interpretacji jego wyników. W sprawny sposób opiszesz językiem matematyki każde zjawisko biologiczne i fizyczne.
4. Dla kogo ten kierunek
Mówią, że potencjał naszego mózgu jest przez nas wykorzystywany jedynie w około 10 procentach. Oznaczałoby to, że badania nad tym najbardziej skomplikowanym ze wszystkich organów, pomimo obecnego rozwoju techniki, wciąż nie dostarczają wystarczających informacji na temat mechanizmów jego działania.
Neuroinformatyka - zastosowanie fizyki w biologii i medycynie to, jak sama nazwa wskazuje, interdyscyplinarny kierunek studiów łączący w sobie szczegółowe zagadnienia związane z budową ludzkiego mózgu oraz najnowocześniejszych elektronicznych metod badania tego organu.
Od dziecka fascynowałeś się ludzką anatomią, a zwłaszcza działaniem układu nerwowego? Przedmioty ścisłe i przyrodnicze zawsze były twoim konikiem? Jesteś gotów na zagłębienie niesamowicie trudnych zagadnień medycznych i informatycznych?
Jeśli tak, to studia na kierunku neuroinformatyka - zastosowanie fizyki w biologii i medycynie mogą okazać się najlepszym z możliwych wyborów.