EkoMiasto to autorski kierunek UŁ prowadzony przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny. Studenci, którzy zdecydują się na kształcenie w tym zakresie, w życiu zawodowym będą mieć realny wpływ na politykę miejską, a ich zadaniem będzie między innymi propagowanie procesów rozwoju miasta w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Interdyscyplinarnie konstruowany program kształcenia umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności, które odpowiadają na współczesne potrzeby miast. Właśnie dlatego skupia się na problemach środowiskowych, gospodarczych i społecznych, które dla funkcjonowania społeczności miejskich mają ogromne znaczenie.
Studenci rozważają różnego rodzaju trudności, jak chociażby choroby cywilizacyjne, degradację środowiska, pogarszająca się jakość powietrza, i przedstawiają pomysły, które mają zaradzić poszczególnym utrudnieniom.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Ekomiasto możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
Kierunek ekomiasto w Łodzi realizowany jest w ramach pierwszego stopnia. Są to studia licencjackie, które trwają trzy lata (sześć semestrów) i prowadzone są w trybie dziennym.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi, fakultatywnymi i specjalizacyjnymi oraz praktykami zawodowymi, które pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Bogaty program studiów umożliwi Ci zdobycie wiedzy na temat ekologii miasta, ekonomii i socjologii miasta, systemów infrastruktury i monitoringu, adaptacji miast do zmian klimatu i wiele innych.
Realizowane przedmioty pozwolą Ci rozważyć najważniejsze problemy, które doskwierają współczesnym społecznościom miejskim, a także umożliwią przedstawienie pomysłów, które mogą zaradzić konkretnym kłopotom.
Kształceni specjaliści są przygotowywani do zarządzania miastami w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki i ochrony środowiska. Praktyki zawodowe ułatwią Ci zdobycie ważnych kompetencji, które przysłużą się realizacji celów społeczno-gospodarczych oraz zarządzaniu potencjałem przyrodniczym ekosystemów miejskich. Studenci rozwijają umiejętności badawcze i kompetencje sprowadzające się do pracy w grupie.