Ekomiasto studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy miejskie powietrze, którym oddychasz na co dzień, jest czyste? Wiesz jakie koszta zdrowotne możesz ponieść w związku z wypełnianiem płuc szkodliwymi substancjami chemicznymi? Myślałeś kiedyś, czy korki sprawiające, że większe miasta w godzinach szczytu są nie przejezdne, dałoby się jakoś zmniejszyć? Obecnie miasta kojarzą się z szarymi blokowiskami bez grama zieleni, gdzie czyste powietrze jest na wagę złota. Tysiące samochodów przemierzających daną drogę w ciągu godziny produkują ilość spalin niemożliwą do usunięcia przez środowisko pozbawione roślinności. Kwaśne deszcze, zjawisko, które wydaje się tak odległe i obecne tylko w podręcznikach do biologii, staje się miejską codziennością. Interdyscyplinarne studia na kierunku ekomiasto wykształcą w tobie świadomość problemów, jakimi zagrożone są wszystkie miasta. Zmniejszające się obszary zieleni, degradacja środowiska, czy problemy komunikacyjne to zagadnienia, które zostaną poruszone w toku studiów. Jeśli chciałbyś mieć czynny wkład w procesy prowadzące do poprawy jakością życia mieszczan, studia na kierunku ekomiasto mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Program studiów i przedmioty

Jako student nauczysz się zauważać powiązania między ekonomicznymi, społecznymi, środowiskowymi oraz instytucjonalnym aspektami funkcjonowania miasta. Poznasz zagrożenia czyhające na mieszkańców miast, jakie niesie za sobą nadmierny ruch pojazdów na ulicach, wzmożona aktywność fabryk przemysłowych i brak zieleni. Pod kątem teoretycznym zagłębisz podstawy chemii pozwalające na analizę składu procentowego zanieczyszczeń miejskich trujących nasze płuca. Poprzez wybór jednej z pracowni specjalistycznych (Zintegrowany rozwój miasta – profil środowiskowy lub Zintegrowany rozwój miasta – profil społeczno-gospodarczy) nabędziesz kompetencje specjalistyczne odpowiednie dla każdej ze specjalności. W toku studiów przewidziane są czterotygodniowe praktyki zapewniające studentom odpowiednie przygotowanie praktyczne pod kątem wybranego przez siebie zawodu.

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz pracę jako absolwent studiów na kierunku ekomiasto? Z otwartymi ramionami przyjmą cię służby ochrony środowiska, sprawdzisz się w branżach związanych z zarządzaniem energią w celu zminimalizowania emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Będziesz mógł zając się logistyką miasta pod kątem usprawnienia ruchu pojazdów w godzinach szczytu. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz podjąć dalsze kształcenie po studiach, w zależności od wykonanych kursów będziesz mógł zostać pracownikiem naukowym laboratoriów zajmujących się badaniem składu opadów atmosferycznych na terenie miast, zbieraniem próbek gleby czy powietrza pod kątem analizy zawartych w nich substancji szkodliwych. Zajmiesz się planowaniem ekologicznej rozbudowy, modyfikowania terenów miejskich czy rewitalizacji przyrodniczej.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

W toku rekrutacji na studia na kierunku ekomiasto na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, matematyka, biologia, chemia, fizyka, geografia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK EKOMIASTO

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU EKOMIASTO

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku ekomiasto

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • ekonomii środowiska
 • konfliktów środowiskowych
 • wyceny środowiska
 • marketingu terytorialnego
 • wpływu zanieczyszczeń miasta na zdrowie człowieka
 • systemów zarządzania miastem
 • rewitalizacji przyrodniczej

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

EKOMIASTO STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

EKOMIASTO STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku ekomiasto

Absolwent kierunku ekomiasto znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • instytucjach samorządu miejskiego i terytorialnego
 • organach kontrolnych i urzędach ochrony środowiska
 • służbach ochrony środowiska
 • biurach planowania przestrzennego
 • ośrodkach masowego przekazu

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU EKOMIASTO

Komentarze (0)