Filologia germańska to jeden z najbardziej obleganych kierunków, które umożliwią Ci rozwinięcie umiejętności językowych na poziomie C1/C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego w zakresie języka niemieckiego oraz na poziomie B2 drugiego języka obcego.
Studenci mają okazję zdobyć wiedzę odnoszącą się do literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych, ale także do ich sytuacji społeczno-politycznej. Właśnie dlatego będziesz w stanie wypowiadać się na aktualne tematy polityczne i kulturalne niemieckiego obszaru językowego.
Zdobędziesz potrzebne umiejętności ułatwiające analizę, redakcję i tworzenie tekstów w języku niemieckim. Rozwinięcie dodatkowych kompetencji dzięki modułom fakultatywnym i specjalizacyjnym ułatwi Ci pracę w wymarzonym zawodzie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Filologię germańską możesz studiować na pierwszym lub drugim stopniu. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia magisterskie mają charakter uzupełniający; trwają dwa lata (cztery semestry).
Kierunki filologiczne możesz studiować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W kompleksowo opracowanym programie studiów na kierunku filologia polska znajdziesz takie przedmioty jak: gramatyka opisowa języka niemieckiego, historia literatury niemieckiego obszaru językowego, wiedza o krajach niemieckiego obszaru językowego, historia języka z elementami gramatyki historycznej, gramatyka opisowa języka niemieckiego, historia języka z elementami gramatyki historycznej, wstęp do językoznawstwa.
Studenci pracują na tekstach literackich i aktualnych tekstach prasowych w języku niemieckim. Zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje także sztukę, film, muzykę, politykę, historię.
Rozwijają umiejętności językowe na poziomie C1/C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, a także potrafią płynnie posługiwać się drugim językiem obcym na poziomie B2. Przyszli filolodzy zdobywają odpowiednie umiejętności odnoszące się do tłumaczeń ustnych, pisemnych, audiowizualnych.