Kierunki studiów w Poznaniu związane z tą dyscypliną są interdyscyplinarne i obejmują zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy dziennikarskiej. Program studiów jest zaprojektowany w taki sposób, aby przygotować studentów do pracy w różnych mediach. Do wyboru mają oni również jedną ze specjalności kształcenia, np. komunikacja społeczna, marketing internetowy i social media, public relations, reklama i promocja, dziennikarstwo biznesowe.
Studenci uczą się różnych teorii komunikacji, semiotyki oraz analizy dystryktu. Zapoznają się z przepisami prawa prasowego, autorskiego czy regulacjami dotyczącymi mediów. Poza tym badają wpływ mediów na społeczeństwo.
Uczelnie w Poznaniu w ramach tego kierunku uwzględniły w programie obowiązkowe staże w redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych. Umożliwia to zdobycie praktycznego doświadczenia i nawiązanie kontaktów zawodowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dziennikarstwo możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć różne formy tekstów dziennikarskich, takie jak artykuły, reportaże, felietony. Redagują i poprawiają teksty pod kątem gramatyki, stylu i zgodności z zasadami dziennikarskimi.
Tworzą oraz zarządzają treściami na platformach internetowych. Przeprowadzają badania i zbierają informacje z różnych źródeł. Nawiązują oraz utrzymują kontakty z informatorami czy źródłami informacji.
Dokonują analizy trendów i danych statystycznych, interpretując wyniki badań i prezentując je w przystępny sposób. Obsługują kamery, aparaty fotograficzne, mikrofony i oprogramowanie do edycji audio i wideo.