Kształcenie to łączy solidne podstawy teoretyczne z praktycznymi umiejętnościami niezbędnymi w zawodzie. W programie uwzględniono np. kursy w zakresie zaawansowanej matematyki stosowanej w aktuarialnych analizach, takich jak rachunek różniczkowy i całkowy w kontekście modeli aktuarialnych.
Studenci uczą się też zasad funkcjonowania rynku ubezpieczeń, kalkulacji składek i rezerw ubezpieczeniowych. Poznają także możliwości zastosowania narzędzi informatycznych w analizie finansowej, takie jak oprogramowanie do modelowania ryzyka i analizy danych.
Podczas teoretycznych wykładów wyjaśniane są zagadnienia matematyczne i finansowe. W ramach ćwiczeń studenci rozwiązują zadania, analizują dane i pracują nad projektami. Analizują też rzeczywiste przypadki z branży finansowej i ubezpieczeniowej, co pozwala na zastosowanie wiedzy w praktyce.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku aktuariat i analiza finansowa możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów w Łodzi związane z tą dyscypliną obejmują wiele praktycznych zajęć, dzięki którym uczestnicy uczą się tworzenia i stosowania modeli matematycznych do oceny ryzyka finansowego i ubezpieczeniowego.
Absolwenci potrafią przeprowadzać zaawansowaną analizę statystyczną, w tym regresji, analizę wielowymiarową. Korzystają przy tym z narzędzi statystycznych do przetwarzania i interpretowania danych.
Identyfikują, oceniają i zarządzają ryzykiem w różnych kontekstach, takich jak ubezpieczenia, fundusze emerytalne czy inwestycyjne. Rozumieją teorię ryzyka i stosowanie narzędzi do jego analizowania.