Genetyka i biologia eksperymentalna jest kierunkiem skrojonym na miarę obecnych czasów. Nowoczesność stosowanych technologii i rozwiązań znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach nauki, również tych związanych z biologią. Zainteresowanie podjęciem genetyki i biologii eksperymentalnej wynika najprawdopodobniej z interesującego i dość nietypowego charakteru kształcenia. Jak sama nazwa wskazuje, studenci poznają treści, o istnieniu których nauka dowiedziała się dopiero niedawno oraz zyskują szansę na prowadzenie samodzielnych eksperymentów w obrębie nauk przyrodniczych.
Wszystkie uczelnie w Szczecinie dbają o zaoferowanie możliwie najbardziej szerokiej oferty kształcenia, aby każdy przyszły kandydat był w stanie wybrać najodpowiedniejszy kierunek, którego specyfika będzie w dużym stopniu dopasowana do jego kompetencji. Genetyka i biologia eksperymentalna to interdyscyplinarna dziedzina kształcenia, do praktykowania której zdobyte na studiach umiejętności mogą okazać się niewystarczające – bezcenne będą takie predyspozycje, jak zdolność do trafnego wyciągania wniosków z podanych przesłanek, umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów natury analitycznej, ciekawość otaczającego świata w kwestii przyrodniczej, a także zainteresowanie szeroko rozumianą genetyką wszystkich królestw organizmów żywych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku genetyka i biologia eksperymentalna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku genetyka i biologia eksperymentalna w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia, jaki jest oferowany przez studia w Szczecinie na kierunku genetyka i biologia eksperymentalna, zawiera w sobie kilka interdyscyplinarnych treści, z których zdecydowana większość bazuje na dziedzinach przyrodniczych. Studenci zdobywają wiedzę na temat:
-
anatomii funkcjonalnej organizmów żywych
-
taksonomii roślin i grzybów
-
poznają techniki komputerowe i matematyczne, wykorzystywane podczas prowadzenia badań biologicznych
-
dowiadują się o ekologii i ochronie środowisk
A szczególny nacisk podczas kształcenia jest kładziony na wykształcenie umiejętności z zakresu genetyki, w tym tworzenie skomplikowanych krzyżówek, rozpoznawanie chorób genetycznych oraz wykonywanie testów na obecność ewentualnych zaburzeń kodu genetycznego.