Ile dni wolnego w czasie matur 2024

Ile dni wolnego w czasie matur 2024

Ile dni wolnego w czasie matur 2024

16.05.2024

Ile dni wolnego będą mieli pozostali uczniowie w czasie matur 2024

Według harmonogramu CKE, wolne od szkoły będą dni w trakcie obowiązkowych matur. W 2024 roku będą to 7 maja (wtorek), 8 maja (środa) oraz 9 maja (czwartek). Niektóre szkoły wprowadziły także 2 dodatkowe wolne dni: 10 maja (piątek) i 13 maja (poniedziałek).

Matura 2024 rozpocznie się tak naprawdę już lada dzień. Jest to szalenie ważny egzamin dla wszystkich uczniów, którzy kończą szkołę średnią. To właśnie od niego będzie zależy przyszłość młodych ludzi – tego, czy dostaną się na wymarzone studia oraz wybraną przez siebie uczelnie.

Nie dziwi więc, że maj jest dla nich bardzo stresującym miesiącem. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu na egzaminie.

Matury odbywają się niemal od początku maja prawie do jego końca. Mają miejsce wtedy zarówno egzaminy na poziomie z obowiązkowych przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, język obcy nowożytny, jak i egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

W tym roku uczniowie zmierzą się także z maturami ustnymi. Maturzyści na egzaminy będą musieli poświęcić prawie cały miesiąc (oczywiście są to tylko poszczególne dni, w zależności od tego, do jakich konkretnie egzaminów przystąpią młodzi ludzie). Co wtedy będą robić inni uczniowie? Czy czekają ich normalne lekcje, czy miła niespodzianka w postaci wolnego? Wyjaśniamy!

Matura 2024: ile dni wolnego będą mieli pozostali uczniowie

Wtedy, kiedy maturzyści będą pisać egzaminy, głowić się nad rozwiązaniem zadań i stresować, ich młodsi koledzy będą korzystać z "nadprogramowego wolnego". Mimo tego, że matury będą trwać prawie cały miesiąc, to uczniowie młodszych klas szkoły średniej nie będą mieć tak długiego wypoczynku. Mogą oni liczyć jedynie na kilka dni wolnego.

Należy jednak pamiętać, że wcześniej jest długi weekend, więc młodzi ludzie z pewnością będą mieli czas, żeby odpocząć i "zregenerować siły" przed poprawianiem ocen i ostatnimi zaliczeniami, zanim skończy się rok szkolny.

Do pierwszego egzaminu maturzyści przystąpią od razu po majówce – będzie to 7 maja. W tym roku wypada on w wtorek i właśnie wtedy odbędzie się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest to również pierwszy dzień wolny dla uczniów z pozostałych roczników. Kolejnego dnia odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym – będzie to 8 maja, czyli środa. To z kolei będzie również drugim dniem wolnym dla uczniów z młodszych klas.

Trzeci dzień matur na poziomie rozszerzonym wypadnie w czwartek, czyli 9 maja. Odbędzie się wtedy egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. To z kolei będzie już trzeci dzień wolnego dla uczniów z młodszych klas szkoły średniej.

W kolejnych dniach zostaną przeprowadzone egzaminy na poziomie rozszerzonym oraz matury ustne. Dni te jednak nie będą już wolne dla pozostałych uczniów – będą normalnie musieli przyjść do szkoły, ponieważ odbędą się wtedy już zajęcia lekcyjne.

Dlaczego podczas matur pozostali uczniowie mają wolne?

To, że zajęcia dydaktyczne nie odbywają się podczas trwania matur, jest oczywiście świetną wiadomością dla uczniów niższych klas, ale też samych maturzystów. Dzięki temu łatwiej będzie im się skupić, rozwiązując zadania, a także usłyszeć nagrania podczas egzaminu z języka obcego, ponieważ w szkole nie będzie panował hałas.

W wielu miejscowościach, gdzie panują ogromne korki w godzinach szczytu, a część z tych osób jedzie do szkoły, będzie to także dużym ułatwieniem na drodze lub podczas korzystania z komunikacji miejskiej – do szkoły w ciągu tych trzech dni będą zmierzać tylko maturzyści.

Czy po maturze maturzyści muszą przychodzić do szkoły

Z pewnością część osób zastanawia się, czy po zakończonych egzaminach maturalnych uczniowie muszą przychodzić jeszcze do szkoły. Odpowiedź brzmi: nie. Uczniowie klas programowo najwyższych mają zakończenie roku szkolnego 28 kwietnia 2023. Po tym czasie będą zobowiązani jedynie do przystąpienia do egzaminów maturalnych (jeśli się do tego zdeklarowali), a następnie szkolne mury odwiedzą już podczas odbierania wyników maturalnych.

Być może niektóre osoby będą musiały przyjechać do szkoły, by dopełnić różnego rodzaju formalności, jedna oficjalnie nie będą zobowiązane do tego, by uczestniczyć w jakichkolwiek zajęciach lekcyjnych. Od momentu zakończenia matury zaczną się najdłuższe wakacje w życiu, ponieważ jeśli ktoś zdecydował się kontynuować naukę – studia rozpocznie dopiero w październiku. Oznacza to, że będzie miał o miesiąc dłuższe wakacje niż normalnie.

 

Terminy matur 2024 - harmonogram

  • 26 kwietnia 2024 r. - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
  • od 7 do 24 maja 2024 r. - egzaminy pisemne w terminie głównym
  • od 11 do 25 maja 2024 r. - egzaminy ustne w terminie głównym
  • od 3 do 17 czerwca 2024 r. - egzaminy w terminie dodatkowym
  • 9 lipca 2024 r. - ogłoszenie wyników
  • od 20 do 21 sierpnia 2024 r. - egzaminy w terminie poprawkowym
  • 10 września 2024 r. - ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych

sprawdź

harmonogram matur 2024

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

arkusze maturalne

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia