Efekt cieplarniany, dziura ozonowa, permanentne zanieczyszczanie, kwaśne deszcze, chemizacja rolnictwa, erozja gleby czy smog fotochemiczny to tylko niektóre zjawiska, z jakimi walczą dziś środowiskowi aktywiści.
Biodegradacji da się zapobiec, a bycie eko wciąż wpisuje się w jeden z najpopularniejszych trendów, jednak mimo to nieustannie dochodzi do irracjonalnych sytuacji, w których człowiek negatywnie ingeruje w przyrodę. Czy biomonitoring może zmienić obszar ochrony środowiska? W jaki sposób organizacje pozarządowe działają na rzecz ochrony przyrody?
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku biomonitoring i zarządzanie środowiskiem realizuje program z obszaru nauk biologicznych, przyrodniczych oraz nauk o zarządzaniu.
Powyższe studia można realizować obecne zarówno w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie nauce.
Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku biomonitoring i zarządzanie środowiskiem możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć i wykładów. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty;
-
Zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój
-
Mikrobiologia z ekotoksykologią
-
monitoring przyrodniczy
W czasie studiów zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat ochrony przyrody oraz chemii środowiskowej. Ponadto, dowiesz się więcej o prowadzeniu biznesu związanego z działaniami proekologicznymi oraz zarządzania różnorodnymi aspektami funkcjonowania działalności gospodarczej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów będziesz miał okazję wykształcić wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu zdolności z obszaru zarządzania środowiskiem, gospodarką odpadami czy zasobami leśnymi kraju.
Ponadto, nauczysz się nadzorowania kwestii finansowych przedsiębiorstw związanych z ochroną środowiska. W planie zajęć przewidziano także lektorat z języka obcego, na którym zdobędziesz niezwykle ważne kompetencje językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową.
4. Dla kogo ten kierunek
Studia na kierunku biomonitoring i zarządzanie środowiskiem to nowoczesny program uczelniany, dzięki któremu staniesz przed jednym z największych wyzwań współczesnej rzeczywistości – jak ocalić środowisko przed całkowitą degradacją.
Jeśli jesteś eko i ochrona środowiska ma dla Ciebie ogromne znaczenie, martwi Cię biodegradacja oraz szkodliwe działanie człowieka w przyrodzie i chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiec zagrożeniom, te studia są najlepszym wyborem dla Ciebie. Zaaplikuj i realnie wpłyń na losy środowiska.
5. Gdzie studiować biomonitoring i zarządzanie środowiskiem
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek biomonitoring i zarządzanie środowiskiem: