Program studiów obfituje w przedmioty związane z rysunkiem odręcznym oraz programami komputerowymi, które przysłużą się w dalszym projektowaniu. Fundamentami wielu przedmiotów są matematyka i fizyka. W siatce zajęć znajdziesz między innymi:
-
geometrię wykreślną,
-
podstawy projektowania architektonicznego,
-
sztukę współczesną,
-
etykę zawodu i prawa autorskie architekta,
-
projektowanie architektury mieszkaniowej jednorodzinnej,
-
inżynierię obiektów komunikacyjnych,
-
projektowanie architektury usługowej
-
i wiele innych.
Przedmioty są nie tylko obligatoryjne, ale i obieralne, a realizowane są w formie wykładów i ćwiczeń. Studia architektoniczne nie przewidują konkretnej specjalności.
Abiturienci rozwijają zdolności projektowe i z zakresu rysunku. Zgłębiają wiedzę z dziedzin urbanistyki, środowiska, fizyki budowli, sztuki i technik plastycznych czy projektowania komputerowego. Zdobywają także umiejętności kierownicze, które pozwolą im na kierowanie pracami budowlanymi i zarządzanie pracami w zakresie architektury. Znajomość przepisów techniczno-budowlanych oraz umiejętność kształtowania przestrzeni i środowiska człowieka to tylko nieliczne zalety kierunku architektura w Zielonej Górze.
Studia architektoniczne przygotowują absolwentów do egzaminu w Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, który potwierdza zdolności architektoniczne i pozwala na pełnienie obowiązków architekta.
1. Dla kogo ten kierunek?
Maciej Orłoś, dziennikarz i prezenter telewizyjny, komentując Pałac Kultury i Nauki, stwierdził: „Z jednej strony go kocham, bo towarzyszy mi od dzieciństwa, a z drugiej go nienawidzę, ponieważ jest brzydki i kojarzy się z minioną epoką, za którą nie przepadamy. Zasadne wydaje się pytanie: czy i kiedy mamy szansę całkowicie pozbyć się brzydoty w architekturze?”. Architektura niejednokrotnie wywołuje sprzeczne emocje, ponieważ podlega wszelkim kategoriom estetycznym. Nie każdy buduje kolejną katedrę Notre Dame i nie wszyscy tą katedrą będą zachwyceni. A jednak budownictwo i kwestie architektoniczne to nieodłączne elementy naszego życia. Wielu z nas ma przecież zapędy kreatorskie.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne powinni mieć predyspozycje rysunkowe i manualne. Nauka przedmiotów ścisłych nie może sprawiać Ci dużych problemów. Przyda się także dobra orientacja przestrzenna i zmysł twórczy. Jeśli dostrzegasz w sobie te cechy, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Gdzie studiować
Studia w Zielonej Górze na kierunku architektura możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnie w Zielonej Górze podążają za trendami i pragną zaoferować swoim studentom jak najwyższe kwalifikacje w dziedzinach, które są dla nich najbardziej interesujące i oferują korzystne stanowiska pracy.
4. Praca po studiach
Studia inżynierskie w Zielonej Górze przygotowują studentów do pracy związanej z projektowaniem i zarządzaniem w dziedzinie architektury. Absolwenci mogą także kierować robotami budowlanymi. Kierunek architektura w Zielonej Górze umożliwia pracę w biurach i pracowniach projektowych, a także w terytorialnych jednostkach samorządowych, które wymagają konsultacji architektonicznej. Mogą także brać udział w pracach samorządowych lokalnych i zawodowych izb architektonicznych, urbanistycznych czy budowlanych.
Potrzeba kształtowania przyrodniczego i kulturowego środowiska człowieka, potrzeba ładu przestrzennego, zamówienia inwestycyjne odnoszące się do regionalnej gospodarki wolnorynkowej oraz trendy budownicze wpływają na duże zainteresowanie kierunkiem architektura w Zielonej Górze oraz oferują wiele możliwości zatrudnienia.