Architektura - Wrocław

Architektura - Wrocław

Architektura - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

architektura

Odkryj kierunek architektura we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Architektura studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek
O architektach można powiedzieć, że są to prawdziwi artyści wśród inżynierów. Muszą oni dysponować co prawda bardzo ścisłym umysłem i cechuje ich wyjątkowo analityczne myślenie, jednak oprócz tego ich zawód wymaga finezji, smaku i wysoko rozwiniętego zmysłu estetycznego. Bowiem to właśnie architekci dbają o to, jak wygląda przestrzeń budowlana miejsc, w których żyjemy. A dziś liczy się nie tylko funkcjonalność danego obiektu architektonicznego, lecz także jego wygląd oraz to, jak wkomponowuje się on w krajobraz.
Studia architektoniczne to idealna propozycja właśnie dla tych abiturientów szkół średnich, którzy oprócz umysłu ścisłego posiadają także wybitne uzdolnienia plastyczne. W przypadku kształcenia na tym kierunku są one niezwykle ważne, ponieważ architekt to nie tylko świetny obliczeniowiec, lecz przede wszystkim projektant i kreator przyszłych budowli. Zatem jeżeli czujesz, że twoje zdolności odpowiadają wymaganiom, jakie stawiane są przed studentami architektury, to nauka na tym kierunku będzie dla ciebie idealnym wyborem.

Program kształcenia i gdzie studiować
Studia we Wrocławiu stanowią bardzo atrakcyjny ośrodek akademicki na mapie Polski. Co roku przyjeżdża tutaj wiele osób chętnych, które chciałby zasilić listy osób przyjętych na wymarzone studia. Architektura to jeden z tych kierunków, który od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce zainteresowań aplikantów. Ma na to wpływ prestiż wykonywanego zawodu. Jednak to także przekłada się na elitarność tego kierunku, który nie jest dostępny dla wszystkich. Studia na możesz rozpocząć jedynie na renomowanej Politechnice Wrocławskiej, kształcącej jedynie najwyższej klasy specjalistów.
Program nauczania na studiach architektonicznych obejmuje wiele zagadnień, tak by wiedza i umiejętności przyszłych absolwentów tego kierunku były maksymalnie rozległe. Nie należy zapominać z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się wykonywanie tego zawodu. Studenci w trakcie nauki będą dokładnie poznawać szczegółowe zagadnienia z matematyki, fizyki, czy chemii budowlanej. Oprócz tego program kształcenia obfituje w różnego rodzaju zajęcia praktyczne z rysunku, projektowania i konstrukcji architektonicznych. Wszystkich, którzy zdecydują się na studia na tym kierunku, czeka bardzo dużo pracy.

Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak architektura są popularne właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Abiturienci wrocławskiej politechniki stanowią bardzo atrakcyjną grupę zawodową na rynku pracy. W praktyce oznacza to, że dobrze wykształceni architekci nie muszą się martwić przyszłą pracą. Mogą oni rozwijać swoją karierę zawodową na stanowiskach inżynierów, projektantów oraz konstruktorów. To oni dbają o wstępne szkice projektów, tworzą ich makiety oraz szczegółowo nadzorują ich realizację.
Architekci przygotowani są do pracy w różnego rodzaju biurach architektonicznych. Ich praca polega na nieustannym wchodzeniu w interakcję ze zleceniodawcami oraz innymi wykonawcami projektów. W swojej pracy architekt musi nieustannie uwzględniać wymogi, jakie spełniać ma dany budynek, musi uwzględniać jego funkcjonalność, lecz także aspekt estetyczny. Architektura uznawana jest za swojego rodzaju sztukę, zatem abiturienci studiów architektonicznych w swojej pracy zawodowej będą nieustannie wykorzystywać swój wysoko rozwinięty zmysł estetyczny.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Architektura  stopień: (I)  (II)

UCZELNIE, GDZIE ARCHITEKTURA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Ścieżki kształcenia na kierunku architektura krajobrazu

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura we Wrocławiu?

Studia architektoniczne na kierunku architektura zarezerwowane są tylko dla najlepszych i najbardziej ambitnych abiturientów szkół średnich. W przypadku tego kierunku świetne wyniki z egzaminu dojrzałości to jeszcze zbyt mało, by zasilić grono studentów architektury. Oczywiście w swoich planach maturalnych musisz obowiązkowo uwzględnić takie przedmioty jak: matematyka, chemia, czy fizyka. Jednak oprócz tego czeka cię jeszcze egzamin wstępny z rysunku, który określi twoje predyspozycje oraz zdolności do wykonywania zawodu architekta. Zatem swoje przygotowania do rekrutacji na kierunek architektura zacznij już dziś!

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU ARCHITEKTURA W MIEŚCIE WROCŁAWIU

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Harmonogram rekrutacji +

Studia architektoniczne w Wrocławiu to nie tylko prestiż, lecz także gwarant zatrudnienia w przyszłości. W praktyce oznacza to, że na studia w tym mieście akademickim wybiera się bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Zadbaj o to, by żaden termin nie był dla ciebie zaskoczeniem i odpowiednio wcześnie zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji. Przyszli studenci na studia mogą zapisywać się już w maju, nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz wyniki z matur oraz – w przypadku architektury – egzaminów wstępnych.

Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zakończony na początku lipca. Wtedy też kandydaci mogą składać dokumenty oraz oczekiwać na kolejny etap zmagań, czyli egzamin praktyczny. O tym, kto dostał się na studia, zadecyduje suma wyników matur oraz sprawdzianu wstępnego. Kandydaci dowiedzą się o tym pod koniec lipca.

Na studia na kierunku architektura jest bardzo wiele osób chętnych, więc nie każda z nich ma szansę zakwalifikować się podczas pierwszego terminu rekrutacji. Uczelnie w Wrocławiu otwierają dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki, na które nie zostały całkowicie wypełnione limity miejsc. To szansa dla osób, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia podczas pierwszego etapu rekrutacji. Dodatkowe kwalifikacje obywają się na ogół w sierpniu, a nawet we wrześniu. Wtedy też ogłaszane są dodatkowe terminy egzaminów praktycznych.

Dokumenty rekrutacyjne +

Terminowe dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych, to potwierdzenie, że wciąż chce się być studentem wybranej uczelni w Wrocławiu. Jeżeli ten etap rekrutacji zostanie przez Ciebie zaniedbany, to zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Pamiętaj, że każda uczelnia ustala swój indywidualny zestaw dokumentów. Informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich w zakładkach rekrutacyjnych. Wśród dokumentów powinny się jednak zaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo dojrzałości uzyskane poza polskim system oświaty + tłumaczenie dokumentu;
 • jedna aktualna fotografia (wymogi takie, jak w przypadku fotografii dowodowej);
 • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju umowy itd.

Opłaty rekrutacyjne +

Wzięcie udział w rekrutacji na uczelnie w Wrocławiu wiąże się z uiszczeniem obligatoryjnych opłat rekrutacyjnych. Muszą być one dokonane przez wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w kwalifikacjach. Opłata rekrutacyjna na studia w Wrocławiu na kierunku architektura to koszt około 150 zł, ponieważ obejmuje ona także materiały, które udostępniane są podczas egzaminu wstępnego. Opłatę rekrutacyjną można uiścić za pośrednictwem poczty lub przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by przelew był zrobiony terminowo, a jego potwierdzenie dostarczone do dziekanatu wybranej uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku architektura mają profil inżynieryjny. W praktyce oznacza to, że przyszli studenci już od samego początku powinni mieć – oprócz doskonałych uzdolnień plastycznych – rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Przedmioty, które otworzą drogę do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym, to matematyka, fizyka oraz język obcy nowożytni. Sprawdzian uzdolnień plastycznych obejmuje z kolei rysunki odręczne z wyobraźni. Ich celem jest ocena twoich uzdolnień plastycznych oraz sprawdzenie wyobraźni przestrzennej.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system każdej uczelni w Wrocławiu, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Ważne, żeby przedmioty wybrane przez maturzystów były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, ponieważ każdy z nich jest odpowiednio punktowany. Dodatkowo przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także to, czy dany przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym. W rekrutacji na studia na kierunku architektura uwzględniane są także wyniki, jakie kandydaci otrzymają z egzaminów wstępnych. Dopiero łączna suma wyników matur oraz egzaminów decyduje o tym, czy dany kandydat zakwalifikował się na studia.

Olimpiady oraz konkursy +

Marzysz, by w przyszłości projektować budowle wypełniające przestrzeń metropolii? Ambitni uczniowie szkół średnich, którzy uwielbiają przedmioty ścisłe, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To prestiżowy konkurs, w którym wymagana jest bardzo rozbudowana wiedza. Musi ona jednak znacznie wykraczać poza mury szkoły średniej. Warto rozważyć jednak tę propozycję, ponieważ laueraci oraz finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku architektura rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Wiedzy Technicznej;
 • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych;
 • Olimpiada Fizyczna;
 • czy Olimpiada Matematyczna itd.

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W MIEŚCIE WROCŁAWIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Uczelnie we Wrocławiu idą z duchem czasu i coraz częściej oferta edukacyjna dostosowana jest ściśle do oczekiwań przyszłych studentów. Studia na kierunku architektura możesz zatem rozpocząć albo w trybie dziennym albo zaocznym. Zastanów się, który z nich najlepiej będzie odpowiadać twoim potrzebom. Studia dzienne są obecnie najpopularniejszym wyborem, ponieważ mają charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia i nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Z kolei studia zaoczne to świetna propozycja dla wszystkich tych osób, którym przykładowo zależy na równoległym rozwijaniu kariery zawodowej. Na studiach zaocznych organizowane są weekendowe zjazdy naukowe, jednak należy pamiętać, że studenci większość materiału teoretycznego muszą opanowywać sami, a kształcenie w tym trybie jest płatne.

 

Program studiów i przedmioty

Każda osoba, która decyduje się na rozpoczęcie studiów architektonicznych, musi się liczyć z tym, że czeka ją bardzo intensywny czas nauki. Program kształcenia obejmuje wiele specjalistycznych przedmiotów, których podstawę stanowi oczywiście królowa nauk, czyli matematyka. To ona może początkowo spędzać sen z oczu wszystkim tym, którzy zdecydują się na naukę na studiach architektonicznych. Jednak jej perfekcyjne opanowanie pozwoli na szczegółowe zgłębianie zagadnień już bardzo ściśle związanych z architekturą. Studenci będą uczęszczać na przedmioty takie jak:

 • fizyka budowli;
 • budownictwo i technologie budowlane;
 • projektowanie urbanistyczne i architektoniczne;
 • materiałoznawstwo w budownictwie itd.

 

Oprócz tego czas trwania studiów to także intensywny rozwój wszystkich umiejętności plastycznych studentów. Studia we Wrocławiu na kierunku architektura obfitują w różnego rodzaju rozbudowane zajęcia plastyczne z:

 • rysunku;
 • malarstwa;
 • rzeźby.

 

To niezwykle ważny blok przedmiotów artystycznych z perspektywy przyszłej pracy architekta, ponieważ będzie się on nieustannie nimi posługiwać. Rzetelna i rozbudowana wiedza z przedmiotów ścisłych stanowi tylko jedną stronę wykształcenia architektów. Drugą jego część obejmują przede wszystkim umiejętności oraz kompetencje miękkie. Architekt to bowiem ktoś, kto podejmuje się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów – zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym. Potrafi on także w sposób kompetentny podejmować współpracę z innymi osobami, które odpowiedzialne są za realizację danego projektu. Warto także podkreślić, że wykonywanie zawodu architekta wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością – to on dba o to, by dana inwestycja budowlana była zaprojektowana w sposób bezpieczny dla wszystkich jej użytkowników.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Studia architektoniczne we Wrocławiu dzielą się na kształcenie pierwszego oraz drugiego stopnia. W przypadku politechnik czas trwania poszczególnych stopni wygląda trochę inaczej niż na uniwersytetach. Studia pierwszego stopnia trwają siedem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Uzyskane kwalifikacje pozwalają absolwentom na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych, jednak nie należy zapominać, że realizacja takiej kariery będzie przebiegać w niepełnym wymiarze.

Dopiero rozpoczęcie studiów drugiego stopnia poszerzy i znacznie usystematyzuje wiedzę, która została pozyskana w trakcie studiów inżynierskich. Osoby, decydujące się na dalsze kształcenie, będą się uczyć przez kolejne trzy semestry, a ich zwieńczeniem będzie obrona pracy dyplomowej. Posiadanie tytułu magistra architektury sprawi, że kariera zawodowa będzie mogła być w pełni rozwinięta.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura we Wrocławiu?

Jeżeli marzysz o zostaniu architektem, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że nie są to studia łatwe. Oczywiście rekompensatą wszystkich trudów będzie znalezienie stabilnego i atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości, jednak najpierw czeka cię wiele lat intensywnej nauki. Zanim zdecydujesz się na podjęcie kształcenia na studiach architektonicznych we Wrocławiu, zastanów się, czy odnajdujesz w sobie tego typu cechy:

 • łatwość nauki przedmiotów ścisłych, takich jak: matematyka i fizyka;
 • zdolności plastyczne;
 • wysoko rozwinięty zmysł estetyczny;
 • umiejętność działania pod presją;
 • odpowiedzialność.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Przyszli architekci powinni dysponować zdecydowanie większym aparatem predyspozycji, jednak te są absolutnie niezbędne w przypadku chęci podjęcia studiów na tym kierunku. Zamiłowanie do nauk ścisłych i talent plastyczny nie idą w parze zbyt często, więc kształcenie architektoniczne zarezerwowane jest tylko dla nielicznych. Dlatego kierunek ten jest elitarny. Jeżeli chcesz na nim studiować, to już dziś zacznij przygotowania do matury i egzaminów wstępnych, które mają decydujące znaczenie. Spośród przedmiotów maturalnych musisz wybrać:

 • matematykę;
 • fizykę.

 

Oprócz tego musisz perfekcyjnie przygotować się do dwuetapowego egzaminu wstępnego. Jego celem jest szczegółowe sprawdzenie twoich uzdolnień plastycznych, bowiem na studiach architektonicznych nie mogą się znaleźć przypadkowe osoby. Taki sprawdzian ma dwuetapowy charakter. Kandydaci muszą zapewnić sobie podstawowe materiały takie jak ołówki, gumki oraz deskę rysunkową. Pierwszy etap egzaminu obejmuje rysowanie modela lub modelki, a druga część zakłada wykonanie rysunku z wyobraźni.

Jeżeli jesteś bardzo ambitną osobą, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Bycie jej laureatem lub finalistą może znacznie ułatwić twój przyszły start na studiach oraz znalezienie na liście osób przyjętych, jednak w przypadku studiów architektonicznych i tak największe znaczenie mają zdolności artystyczne. Zawsze możesz zastanowić się nad:

 • Olimpiadą Matematyczną;
 • Olimpiadą Fizyczną.

 

Nie zapomnij także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Jeżeli już znajdziesz się na liście osób przyjętych, to pamiętaj, by dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do dziekanatu – w pierwszej kolejności będą to na ogół zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz oczywiście świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku architektura we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku architektura we Wrocławiu?

Każdy, kto decyduje się na kształcenie wyższe, zastanawia się, jakie perspektywy zatrudnienia czekają go w przyszłości. Czy jest bowiem ktoś, kto nie chciałby znaleźć takiej pracy, która będzie w pełni odpowiadać jego wykształceniu? Na szczęście abiturienci studiów na kierunku architektura w ogóle nie muszą sobie zaprzątać głowy takimi rozterkami. Architekci stanowią bowiem wciąż jedną z bardziej atrakcyjnych grup zawodowych na aktualnym rynku pracy. Każda osoba, która kończy te studia, może ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach architektonicznych i projektowych, gdzie będzie ona pełnić różnorodne stanowiska, ściśle związane ze swoim wykształceniem.

Studia we Wrocławiu to gwarant najwyższej jakości wiedzy i umiejętności, które będzie można w pełni wykorzystać w przyszłej pracy. Architekci przygotowani są do pracy jako:

 • projektanci w pracowniach architektonicznych i urbanistycznych;
 • pracownicy biur inwestycyjnych;
 • inżynierowie przedsiębiorstw konstrukcyjnych i deweloperskich;
 • pracownicy wykonawczy budowy;
 • eksperci do spraw nadzoru budowlanego itd.

 

Możliwości atrakcyjnego zatrudnienia jest bardzo dużo, wszystko właściwie zależy od indywidualnych zainteresowań abiturienta architektury. Warto tylko wspomnieć, że osoba, która chce się rozwijać w tym zawodzie z sukcesami, musi dbać o poszerzanie wiedzy przez cały czas trwania kariery, ponieważ architektura jest tą dziedziną, która nieustannie się zmienia. Zawód architekta musi być także wykonywany z pełną pasją, zaangażowaniem i odpowiedzialnością, ponieważ jeżeli tak nie będzie, to nawet perspektywa wysokich zarobków nie uchroni przed wypaleniem zawodowym.

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Architekci to jednocześnie i artyści i inżynierowie. To bardzo rzadkie, lecz cenne połączenie.

Krystyna, studentka trzeciego roku architektury, mówi:

Od zawsze kochałam rysować, jednak z drugiej strony chciałam dostać się na takie studia, które w przyszłości zapewnią mi dobry zawód. Dlatego moje przygotowania do matury skupiły się przede wszystkim na intensywnej nauce przedmiotów ścisłych. Jednak dziś zupełnie tego nie żałuję. To najlepsza decyzja w moim życiu, a Wrocław jest cudownym miastem dla studentów!

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 

 

Komentarze (0)