Architektura - Wrocław

Architektura - Wrocław

Architektura - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

architektura

Odkryj kierunek architektura we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Architektura studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku  (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Politechnice Wrocławskiej w trybie stacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Wrocławska oferuje 225 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Studenci kierunku architektura we Wrocławiu poznają zasady projektowania budynków mieszkalnych i usługowych. W tym celu nauczą się obsługi nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, wspomagających proces projektowania. Dowiedzą się także, w jaki sposób tworzyć rysunki techniczne oraz dokonywać pomiarów i oceny wybranych rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych.

 

Po ukończeniu studiów architektonicznych można podjąć zatrudnienie w biurach projektowych i urbanistycznych. Absolwenci znajdą pracę w firmach budowlanych i deweloperskich, wydawnictwach, urzędach administracji architektoniczno-budowlanej, Co więcej, mogą założyć własną działalność gospodarczą.

 

czytaj dalej wszystko o Architektura - Wrocław

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu jest kierunek architektura

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Wrocławska

Jednostka prowadząca

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku architektura

Uczelnie, gdzie architektura jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Jednostka prowadząca

Architektura krajobrazu stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku architektura krajobrazu

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura we Wrocławiu?

Studia architektoniczne na kierunku architektura zarezerwowane są tylko dla najlepszych i najbardziej ambitnych absolwentów szkół średnich. W przypadku tego kierunku świetne wyniki z egzaminu dojrzałości to jeszcze zbyt mało, by zasilić grono studentów architektury. Oczywiście w swoich planach maturalnych musisz obowiązkowo uwzględnić takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, język obcy, język polski.
Jednak oprócz tego czeka cię jeszcze egzamin wstępny z rysunku, który określi twoje predyspozycje oraz zdolności do wykonywania zawodu architekta. Zatem swoje przygotowania do rekrutacji na kierunek architektura zacznij już dziś!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Architektura w mieście Wrocławiu - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku architektura w Mieście wrocławiu

Studia II stopnia

Jak wyglądają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Uczelnie we Wrocławiu idą z duchem czasu i coraz częściej oferta edukacyjna dostosowana jest ściśle do oczekiwań przyszłych studentów. Studia na kierunku architektura możesz zatem rozpocząć albo w trybie dziennym albo zaocznym. Zastanów się, który z nich najlepiej będzie odpowiadać twoim potrzebom. Studia dzienne są obecnie najpopularniejszym wyborem, ponieważ mają charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia i nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.

Z kolei studia zaoczne to świetna propozycja dla wszystkich tych osób, którym przykładowo zależy na równoległym rozwijaniu kariery zawodowej. Na studiach zaocznych organizowane są weekendowe zjazdy naukowe, jednak należy pamiętać, że studenci większość materiału teoretycznego muszą opanowywać sami, a kształcenie w tym trybie jest płatne.

 

 

 

 

1. Dla kogo ten kierunek

O architektach można powiedzieć, że są to prawdziwi artyści wśród inżynierów. Muszą oni dysponować co prawda bardzo ścisłym umysłem i cechuje ich wyjątkowo analityczne myślenie, jednak oprócz tego ich zawód wymaga finezji, smaku i wysoko rozwiniętego zmysłu estetycznego. Bowiem to właśnie architekci dbają o to, jak wygląda przestrzeń budowlana miejsc, w których żyjemy. A dziś liczy się nie tylko funkcjonalność danego obiektu architektonicznego, lecz także jego wygląd oraz to, jak wkomponowuje się on w krajobraz.
Studia architektoniczne to idealna propozycja właśnie dla tych absolwenci szkół średnich, którzy oprócz umysłu ścisłego posiadają także wybitne uzdolnienia plastyczne. W przypadku kształcenia na tym kierunku są one niezwykle ważne, ponieważ architekt to nie tylko świetny obliczeniowiec, lecz przede wszystkim projektant i kreator przyszłych budowli. Zatem jeżeli czujesz, że twoje zdolności odpowiadają wymaganiom, jakie stawiane są przed studentami architektury, to nauka na tym kierunku będzie dla ciebie idealnym wyborem.
 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku. 

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.


3. Program kształcenia i gdzie studiować

Studia we Wrocławiu stanowią bardzo atrakcyjny ośrodek akademicki na mapie Polski. Co roku przyjeżdża tutaj wiele osób chętnych, które chciałby zasilić listy osób przyjętych na wymarzone studia. Architektura to jeden z tych kierunków, który od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce zainteresowań aplikantów. Ma na to wpływ prestiż wykonywanego zawodu. Jednak to także przekłada się na elitarność tego kierunku, który nie jest dostępny dla wszystkich. Studia na możesz rozpocząć jedynie na renomowanej Politechnice Wrocławskiej, kształcącej jedynie najwyższej klasy specjalistów.
Program nauczania na studiach architektonicznych obejmuje wiele zagadnień, tak by wiedza i umiejętności przyszłych absolwentów tego kierunku były maksymalnie rozległe. Nie należy zapominać z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się wykonywanie tego zawodu. Studenci w trakcie nauki będą dokładnie poznawać szczegółowe zagadnienia z matematyki, fizyki, czy chemii budowlanej. Oprócz tego program kształcenia obfituje w różnego rodzaju zajęcia praktyczne z rysunku, projektowania i konstrukcji architektonicznych. Wszystkich, którzy zdecydują się na studia na tym kierunku, czeka bardzo dużo pracy.


4. Praca po studiach

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak architektura są popularne właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Absolwenci wrocławskiej politechniki stanowią bardzo atrakcyjną grupę zawodową na rynku pracy. W praktyce oznacza to, że dobrze wykształceni architekci nie muszą się martwić przyszłą pracą. Mogą oni rozwijać swoją karierę zawodową na stanowiskach inżynierów, projektantów oraz konstruktorów. To oni dbają o wstępne szkice projektów, tworzą ich makiety oraz szczegółowo nadzorują ich realizację.
Architekci przygotowani są do pracy w różnego rodzaju biurach architektonicznych. Ich praca polega na nieustannym wchodzeniu w interakcję ze zleceniodawcami oraz innymi wykonawcami projektów. W swojej pracy architekt musi nieustannie uwzględniać wymogi, jakie spełniać ma dany budynek, musi uwzględniać jego funkcjonalność, lecz także aspekt estetyczny. Architektura uznawana jest za swojego rodzaju sztukę, zatem absolwenci studiów architektonicznych w swojej pracy zawodowej będą nieustannie wykorzystywać swój wysoko rozwinięty zmysł estetyczny.
 

5. Program studiów i przedmioty

Każda osoba, która decyduje się na rozpoczęcie studiów architektonicznych, musi się liczyć z tym, że czeka ją bardzo intensywny czas nauki. Program kształcenia obejmuje wiele specjalistycznych przedmiotów, których podstawę stanowi oczywiście królowa nauk, czyli matematyka. To ona może początkowo spędzać sen z oczu wszystkim tym, którzy zdecydują się na naukę na studiach architektonicznych. Jednak jej perfekcyjne opanowanie pozwoli na szczegółowe zgłębianie zagadnień już bardzo ściśle związanych z architekturą. Studenci będą uczęszczać na przedmioty takie jak:

 • fizyka budowli;
 • budownictwo i technologie budowlane;
 • projektowanie urbanistyczne i architektoniczne;
 • materiałoznawstwo w budownictwie itd.

 

Oprócz tego czas trwania studiów to także intensywny rozwój wszystkich umiejętności plastycznych studentów. Studia we Wrocławiu na kierunku architektura obfitują w różnego rodzaju rozbudowane zajęcia plastyczne z:

 • rysunku;
 • malarstwa;
 • rzeźby.

 

To niezwykle ważny blok przedmiotów artystycznych z perspektywy przyszłej pracy architekta, ponieważ będzie się on nieustannie nimi posługiwać. Rzetelna i rozbudowana wiedza z przedmiotów ścisłych stanowi tylko jedną stronę wykształcenia architektów. Drugą jego część obejmują przede wszystkim umiejętności oraz kompetencje miękkie. Architekt to bowiem ktoś, kto podejmuje się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów – zarówno pod względem technicznym, jak i artystycznym.

Potrafi on także w sposób kompetentny podejmować współpracę z innymi osobami, które odpowiedzialne są za realizację danego projektu. Warto także podkreślić, że wykonywanie zawodu architekta wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością – to on dba o to, by dana inwestycja budowlana była zaprojektowana w sposób bezpieczny dla wszystkich jej użytkowników.

 
Ile trwają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu, w zależności od typu studiów trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia architektoniczne we Wrocławiu dzielą się na kształcenie pierwszego oraz drugiego stopnia. W przypadku politechnik czas trwania poszczególnych stopni wygląda trochę inaczej niż na uniwersytetach. Studia pierwszego stopnia trwają osiem i kończą się uzyskaniem dyplomu inżyniera. 

Dopiero rozpoczęcie studiów drugiego stopnia poszerzy i znacznie usystematyzuje wiedzę, która została pozyskana w trakcie studiów inżynierskich. Osoby, decydujące się na dalsze kształcenie, będą się uczyć przez kolejne trzy semestry, a ich zwieńczeniem będzie obrona pracy dyplomowej. Posiadanie tytułu magistra architektury sprawi, że kariera zawodowa będzie mogła być w pełni rozwinięta.

Gdzie studiować na kierunku architektura we Wrocławiu?

 

Architektura studia we Wrocławiu - uczelnie:

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura we Wrocławiu?

Jeżeli marzysz o zostaniu architektem, to zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że nie są to studia łatwe. Oczywiście rekompensatą wszystkich trudów będzie znalezienie stabilnego i atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości, jednak najpierw czeka cię wiele lat intensywnej nauki. Zanim zdecydujesz się na podjęcie kształcenia na studiach architektonicznych we Wrocławiu, zastanów się, czy odnajdujesz w sobie tego typu cechy:

 • łatwość nauki przedmiotów ścisłych, takich jak: matematyka i fizyka;
 • zdolności plastyczne;
 • wysoko rozwinięty zmysł estetyczny;
 • umiejętność działania pod presją;
 • odpowiedzialność.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Przyszli architekci powinni dysponować zdecydowanie większym aparatem predyspozycji, jednak te są absolutnie niezbędne w przypadku chęci podjęcia studiów na tym kierunku. Zamiłowanie do nauk ścisłych i talent plastyczny nie idą w parze zbyt często, więc kształcenie architektoniczne zarezerwowane jest tylko dla nielicznych. Dlatego kierunek ten jest elitarny. Jeżeli chcesz na nim studiować, to już dziś zacznij przygotowania do matury i egzaminów wstępnych, które mają decydujące znaczenie. Spośród przedmiotów maturalnych musisz wybrać:

 • matematykę;
 • fizykę.

 

Oprócz tego musisz perfekcyjnie przygotować się do dwuetapowego egzaminu wstępnego. Jego celem jest szczegółowe sprawdzenie twoich uzdolnień plastycznych, bowiem na studiach architektonicznych nie mogą się znaleźć przypadkowe osoby. Taki sprawdzian ma dwuetapowy charakter. Kandydaci muszą zapewnić sobie podstawowe materiały takie jak ołówki, gumki oraz deskę rysunkową. Pierwszy etap egzaminu obejmuje rysowanie modela lub modelki, a druga część zakłada wykonanie rysunku z wyobraźni.

Jeżeli jesteś bardzo ambitną osobą, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Bycie jej laureatem lub finalistą może znacznie ułatwić twój przyszły start na studiach oraz znalezienie na liście osób przyjętych, jednak w przypadku studiów architektonicznych i tak największe znaczenie mają zdolności artystyczne. Zawsze możesz zastanowić się nad:

 • Olimpiadą Matematyczną;
 • Olimpiadą Fizyczną.

 

Nie zapomnij także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Jeżeli już znajdziesz się na liście osób przyjętych, to pamiętaj, by dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do dziekanatu – w pierwszej kolejności będą to na ogół zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz oczywiście świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku architektura we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku architektura we Wrocławiu?

Każdy, kto decyduje się na kształcenie wyższe, zastanawia się, jakie perspektywy zatrudnienia czekają go w przyszłości. Czy jest bowiem ktoś, kto nie chciałby znaleźć takiej pracy, która będzie w pełni odpowiadać jego wykształceniu? Na szczęście absolwenci studiów na kierunku architektura w ogóle nie muszą sobie zaprzątać głowy takimi rozterkami. Architekci stanowią bowiem wciąż jedną z bardziej atrakcyjnych grup zawodowych na aktualnym rynku pracy. Każda osoba, która kończy te studia, może ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach architektonicznych i projektowych, gdzie będzie ona pełnić różnorodne stanowiska, ściśle związane ze swoim wykształceniem.

Studia we Wrocławiu to gwarant najwyższej jakości wiedzy i umiejętności, które będzie można w pełni wykorzystać w przyszłej pracy. Architekci przygotowani są do pracy jako:

 • projektanci w pracowniach architektonicznych i urbanistycznych;
 • pracownicy biur inwestycyjnych;
 • inżynierowie przedsiębiorstw konstrukcyjnych i deweloperskich;
 • pracownicy wykonawczy budowy;
 • eksperci do spraw nadzoru budowlanego itd.

 

Możliwości atrakcyjnego zatrudnienia jest bardzo dużo, wszystko właściwie zależy od indywidualnych zainteresowań absolwenta architektury. Warto tylko wspomnieć, że osoba, która chce się rozwijać w tym zawodzie z sukcesami, musi dbać o poszerzanie wiedzy przez cały czas trwania kariery, ponieważ architektura jest tą dziedziną, która nieustannie się zmienia. Zawód architekta musi być także wykonywany z pełną pasją, zaangażowaniem i odpowiedzialnością, ponieważ jeżeli tak nie będzie, to nawet perspektywa wysokich zarobków nie uchroni przed wypaleniem zawodowym.

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

Architekci to jednocześnie i artyści i inżynierowie. To bardzo rzadkie, lecz cenne połączenie.

Krystyna, studentka trzeciego roku architektury, mówi:

Od zawsze kochałam rysować, jednak z drugiej strony chciałam dostać się na takie studia, które w przyszłości zapewnią mi dobry zawód. Dlatego moje przygotowania do matury skupiły się przede wszystkim na intensywnej nauce przedmiotów ścisłych. Jednak dziś zupełnie tego nie żałuję. To najlepsza decyzja w moim życiu, a Wrocław jest cudownym miastem dla studentów!

Kierunki architektura i budownictwo w mieście Wrocławiu

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 

 

Komentarze (0)