Astronomia - Kraków

Astronomia - Kraków

Studia na kierunku astronomia w Krakowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Astronomia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Astronomia w Krakowie - uczelnie publiczne


17.01.2024

Astronomia studia Kraków 2024 | woj. małopolskie

Studia na kierunku astronomia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Astronomia - Kraków
Studia na kierunku astronomia w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku astronomia w Krakowie rozpocznie się 4 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | Astronomia Kraków - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Astronomia to kierunek idealny dla każdego, kto lubi patrzeć w gwiazdy! Program studiów obejmuje przedmioty takie jak np.: astronomia ogólna i sferyczna, termodynamika, czy budowa materii. Studia te, wiążą się także z zyskiwaniem umiejętności praktycznych związanych z obsługiwaniem specjalistycznych urządzeń nawigacyjnych i satelitarnych. Absolwenci nie mają problemu z prowadzeniem obserwacji astronomicznych, czy z rozumieniem podstaw m.in. fizyki kwantowej i fizyki układów planetarnych.

Studia przygotowują do pracy m.in. w obserwatoriach astronomicznych, czy instytucjach meteorologicznych i astrofizycznych. Absolwenci mogą wykorzystać swoje kwalifikacje, pracując w placówkach oświatowych czy jednostkach popularyzujących naukę (np.: centra nauki, czy planetaria).

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek astronomia w Krakowie?

Aby dostać się na studia na kierunku astronomia w Krakowie, powinieneś zadbać o wysokie wyniki z egzaminu maturalnego. Jest to bowiem kierunek cieszący się zainteresowaniem wielu świeżo upieczonych maturzystów.

Postaraj się dobrze przygotować przede wszystkim do zdawania przedmiotów ścisłych oraz języka angielskiego. Zapoznaj się ze stroną internetową interesującej cię uczelni w celu uzyskania szerszej wiedzy na temat procesu kwalifikacyjnego na kierunek astronomia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku astronomia w Krakowie?

Astronomia jest kierunkiem fizycznym. Oznacza to, że dziedziny takie jak matematyka, fizyka oraz podstawy chemii i innych nauk przyrodniczych będą stanowiły stabilny filar pod rozwój specjalistycznych kompetencji dotyczących astronomii.

Kandydaci na studia często decydują się na podjęcie astronomii ze względu na chęć poznawania nieodkrytej przestrzeni kosmicznej, zdobywania wiedzy na temat skomplikowanych zjawisk fizycznych, a także możliwość wszechstronnego rozwoju intelektualnego oraz ukształtowania kariery zawodowej w optymalny dla siebie sposób.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku astronomia możemy podzielić na:

 

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

 

Astronomię w Krakowie możesz realizować zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia. Jeżeli dopiero rozpoczniesz edukację na tym fascynującym kierunku fizycznym, prawdopodobnie wkrótce wybierzesz kształcenie licencjackie. Będzie ono trwało przez trzy lata. Studia drugiego stopnia trwają dwa lata i kończą się wraz z uzyskaniem przez absolwentów tytułu magistra. Warto podjąć oba etapy kształcenia, aby zwiększyć swoje szanse na rozwój intelektualny oraz polepszyć perspektywy zawodowe.

Studia na kierunku astronomia w Krakowie są możliwe do podjęcia w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że uczyć się będziesz od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni wolnych od pracy, co zapewni ci regularność pogłębianej wiedzy.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Jeśli wybierzesz astronomię, nauczysz się poprawnego opisu i interpretacji zjawisk przyrodniczych zachodzących w otoczeniu, będziesz wiedział w jaki sposób należy obsługiwać specjalistyczne urządzenia nawigacyjne i satelitarne, posiądziesz szeroką, teoretyczną wiedzę na temat fizyki i matematyki, czyli nauk stanowiących podstawę pod rozwój astronomii.

Uczelnie w Krakowie - kierunek astronomia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku astronomia w Krakowie?

Studia na kierunku astronomia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Astronomia w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku astronomia w Krakowie?

Dzięki szerokim kwalifikacjom uzyskanym podczas kształcenia na kierunku astronomia w Krakowie, absolwenci mogą postarać się o pracę w takich miejscach, jak między innymi: pracownie naukowe, zajmujące się badaniem obiektów astronomicznych, ośrodki naukowo-badawcze, w których zrealizujesz swoje intelektualne cele wraz z zespołami innych naukowców, a także pracownie fizyczne, jeżeli podczas studiów zainteresuje cię nieco inny obszar dziedzin przyrodniczych.

Osoby, które ukończą krakowską astronomię mogą wykorzystać wiedzę i umiejętności pozyskane na studiach w celu edukowania młodszych pokoleń w szkołach, świetlicach środowiskowych czy uczelniach wyższych w roli wykładowcy akademickiego.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku astronomia:

  • Szkoły i inne placówki oświatowe

  • Uczelnie wyższe

  • Obserwatoria astronomiczne

  • Placówki naukowo-rozwojowe

  • Instytucje badawcze

  • Pracownie fizyczne

  • Zespoły prowadzące badania satelitarne

 

Jeżeli zatem fascynujesz się przestrzenią kosmiczną, masz wysokie ambicje naukowe i chęć nieustającego rozwoju intelektualnego, a ponadto marzysz o zdobyciu stabilnej i dobrze płatnej pracy, astronomia jest kierunkiem dla ciebie.

Gdzie studiować na kierunku astronomia w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Uczelnia, na której można studiować kierunek astronomia w Krakowie:

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Astronomia w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Kraków studia i stopnia

Astronomia Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Astronomia Kraków studia stacjonarne

Astronomia w Krakowie

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

  

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia