Studenci architektury poznają wszelkie aspekty składające się na proces projektowania budynków, wnętrz, wystaw czy mebli. Przyszli architekci w czasie studiów kształcą swoje zdolności techniczne i artystyczne, które wykorzystać mogą przy tworzeniu autorskich projektów. Ponadto studenci architektury zdobywają wiedzę techniczną i humanistyczną, dzięki czemu znają oni czynniki mające wpływ na zmiany zachodzące w świecie urbanistyki czy budownictwa.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: architektura studia w Łodzi
Program studiów i przedmioty
Studenci architektury w Łodzi szkolą się w zakresie humanistycznym, technicznym i plastycznym. Studia na kierunku architektura przewidują przedmioty czerpiące m.in. z historii, matematyki czy fizyki. Dzięki praktycznym zajęciom studenci szkolą swoje zdolności plastyczne w zakresie rysunków technicznych. Ponadto uczestnicy zajęć poznają podstawy teoretyczne niezbędne do tworzenia projektów budowlanych, które spełniać będą wymogi estetyczne i te związane z bezpieczeństwem.
W programie studiów na kierunku architektura w Łodzi znajdują się przedmioty takie jak:
-
Rysunek odręczny
-
Geometria wykreślna
-
Architektura współczesna
-
Statyka i mechanika budowli
-
Materiałoznawstwo
-
Projektowanie architektoniczno-urbanistyczne
-
Historia architektury
-
Rewitalizacja obszarów wiejskich
-
Projektowanie wnętrz
-
Instalacje budowlane
-
Rewitalizacja miast
Wiedza i umiejętności
Studenci architektury zyskują kompleksową wiedzę, która umożliwia im bliskie poznanie zawodów związanych z projektowaniem elementów przestrzeni architektonicznej. W trakcie zajęć uczestnicy korzystają nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które znajdują zastosowanie w środowisku specjalistycznym. Przyszli architekci rozwijają swoją wyobraźnię, a także tworzą własne style architektoniczne, które w przyszłości mogą prezentować zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.
Wiedza:
Studenci tego kierunku poznają społeczny i kulturalny wpływ na zmiany pojawiające się w trendach architektonicznych, urbanistycznych i budowlanych. Łódzkie uczelnie kładą duży nacisk na to, by przyszli specjaliści wykształceni byli nie tylko w sztukach technicznych, ale i humanistycznych. Ponadto studenci architektury szkolą swoje zdolności matematyczne, które niezbędne są do tworzenia różnorodnych projektów. Uczestnicy zajęć uczą się zespołowej pracy, a także pełnienia poszczególnych funkcji.
Absolwenci tego kierunku potrafią planować, organizować i kształtować przestrzeń. Dodatkowo studenci architektury szkoleni są w zakresie konserwacji budynków i obiektów zabytkowych czy rewitalizacji środowiska zurbanizowanego.
Wiedza, którą nabywa student architektury:
-
Zna wpływ społeczny i kulturalny na trendy w polskiej i światowej architekturze
-
Poszerza wiedzę w zakresie matematyki, fizyki i plastyki
-
Potrafi pracować w zespole
-
Planuje, organizuje i kształtuje przestrzeń
-
Wiedzą, na czym polega konserwacja zabytków
-
Potrafią przeprowadzać rewitalizację zurbanizowanego środowiska
Umiejętności:
Studenci architektury kształtują swoje zdolności artystyczne w zakresie rysunku technicznego. W trakcie zajęć uczestnicy wykorzystują zaawansowane programy służące tworzeniu projektów architektonicznych, urbanistycznych czy budowlanych z wykorzystaniem technologii 3D. Dzięki kompleksowej wiedzy absolwenci tego kierunku gotowi są do projektowania budynków mieszkalnych i użytkowych – zarówno metodą drewnianą, jak i murowaną. W trakcie zajęć plastycznych studenci architektury rozwijają poczucie estetyki, a także wrażliwość na m.in. proporcje, światło, cień i kolor.
Przyszli architekci przygotowani są do wykonywania zawodów związanych np. z projektowaniem wnętrz, wzornictwem, wystawiennictwem czy scenografią. Studenci architektury działają kreatywnie i sprawnie – ich zdolności cenione są na całym świecie. Uczestnicy zajęć mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w wybranej specjalności architektonicznej, a także mają szansę uzyskać certyfikaty o znaczeniu międzynarodowym.
Umiejętności, które posiada absolwent architektury:
-
Rozwijają zdolności związane z rysunkiem technicznym
-
Wykorzystują zaawansowane programy graficzne
-
Stosują technologię 3D w projektowaniu
-
Tworzą projekty budynków mieszkalnych i użytkowych
-
Wykorzystują drewniane i murowane techniki w budownictwie
-
Znają wpływ proporcji, światłocienia i koloru na estetyczny aspekt projektu
-
Kreatywnie projektują wnętrza, meble, obiekty budowlane
-
Znają podstawy wzornictwa
-
Tworzą efektowne wystawy i scenografię
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne pozwalają studentom nawiązać nowe znajomości, które mają charakter nie tylko przyjacielski, ale i zawodowy. Dzięki licznym projektom zespołowym uczestnicy stacjonarnych zajęć uczą się pracy w grupie, a także zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe. Bezpośredni kontakt z pasjonatami różnorodnych dziedzin oraz ekspertami umożliwia studentom stacjonarnym bliższe poznanie środowisk specjalistycznych.
Uczelnie oferują stacjonarnym studentom możliwość korzystania z narzędzi i technologii obecnych na terenie szkoły. Dzięki temu studenci sprawniej zdobywają wiedzę oraz rozwijają swoje zdolności praktyczne. Stacjonarna nauka motywuje do działania oraz korzystniej wpływa na umiejętności miękkie studentów – co cenione jest na współczesnym rynku pracy.
Uczelnie publiczne oferują studentom naukę stacjonarną za darmo – dzięki temu przyszli specjaliści wiedzę oraz zdolności zdobywać mogą nieodpłatnie. Uczelnie publiczne charakteryzuje jednak ograniczona liczba miejsc, co niekorzystne może być dla niektórych studentów popularnych kierunków. Ci, którym nie udało się rozpocząć nauki na uczelni publicznej, mogą rekrutować na wybrany kierunek w jednej z prywatnych szkół wyższych. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Łodzi
studia niestacjonarne w Łodzi
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Studenci architektury cechują się dobrą wyobraźnią – szczególnie w kontekście przestrzennym. Przyszli specjaliści powinni umiejętnie przenosić pomysły architektoniczne na realne projekty. W zawodzie architekta niezbędne jest poczucie estetyki, a także talent artystyczny. Kandydat na kierunek architektura musi umiejętnie rysować, zwłaszcza technicznie. Pszyszłościowość zawodu architekta wiąże się ściśle z rozwojem technologicznym i cyfrowym. Studenci tego kierunku posługują się licznymi programami, które niezbędne są do projektowania różnorodnych rozwiązań architektonicznych i technicznych.
Co cechuje studenta architektury:
-
Zmysł estetyczny
-
Wyobraźnia przestrzenna
-
Talent artystyczny (techniczny)
-
Zdolności cyfrowe
-
Zdolności analityczne i matematyczne
-
Umiejętność pracy w zespole
Gdzie studiować na kierunku architektura w Łodzi
Uczelnie wyższe w Łodzi, na których można studiować architekturę stacjonarnie: