Architektura studia stacjonarne Trójmiasto

Architektura studia stacjonarne Trójmiasto

Studia na kierunku architektura w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne

04.01.2023

Architektura - studia stacjonarne (dzienne) Trójmiasto - 2023 | woj. pomorskie

Studia na kierunku architektura w Trójmieście to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).

Architektura studia stacjonarne Trójmiasto
Studia na kierunku architektura w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Architekturę stacjonarnie można studiować bezpłatnie na jednej pomorskiej uczelni publicznej: Politechnice Gdańskiej.

Płatne studia na kierunku architektura oferuje jedna uczelnia niepubliczna w Trójmieście: Sopocka Szkoła Wyższa.

 

Architektura to kierunek o charakterze technicznym, który pozwala przyszłym specjalistom rozwinąć swoje zdolności planowania, a także umiejętności artystyczne. Studia te przeznaczone są dla osób, które chciałyby w przyszłości projektować różnorodne obiekty należące do przestrzeni użytkowej człowieka – w tym m.in.: domy, wnętrza mieszkań, targi, wystawy czy elementy o charakterze urbanistycznym. Ponadto absolwenci architektury chętnie zatrudniani są w środowiskach artystycznych, związanych z tworzeniem scenografii.

Przyszli specjaliści, którzy ukończyli architekturę na jednej z trójmiejskich szkół wyższych, mogą wykazać się architektonicznymi kompetencjami zarówno na Polskim, jak i zagranicznym rynku pracy. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności związane z planowaniem, projektowaniem i zarządzaniem. Ponadto absolwenci architektury umiejętnie korzystają z programów graficznych, stosowanych przez ekspertów. Dzięki temu jeszcze w trakcie studiów zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe.

 

Jakie wymagania na kierunek Architektrua w Trójmieście?

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Przykładowe przedmioty brane pod uwagę w rekrutacji na kierunek architektura w Trójmieście:

  • język polski,
  • język obcy,
  • matematyka,
  • historia sztuki,
  • informatyka.

 

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Trójmieście?

Architektura pozwala studentom poznać sekrety tworzenia obiektów i narzędzi wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym. Dzięki kompleksowej wiedzy absolwenci tego kierunku są przygotowani do tworzenia projektów kreatywnych i zgodnych z ekologicznymi, estetycznymi czy technicznymi wymogami, które stosowane są na całym świecie. Specjalista w dziedzinie architektury może swoje zdolności oraz wiedzę wykorzystać zarówno podczas działań w pracowniach budowlanych, jak i organach administracji czy produkcjach filmowych, telewizyjnych lub teatralnych.
 


1. Wiedza i umiejętności

 

Studenci architektury nabywają kompetencje niezbędne do prawidłowego wykonywania zawodu architekta i projektanta. Program studiów architektonicznych w szczególności opiera się na przedmiotach o charakterze technicznym. Trójmiejskie uczelnie zapewniają jednak studentom kompleksową wiedzę – w trakcie zajęć uczestnicy poznawać będą humanistyczne aspekty polskiego i światowego budownictwa, a także podszkolą swoje umiejętności plastyczne oraz rozwiną wyobraźnię przestrzenną.

 


Wiedza:

Architektura w dużej mierze skupia się na przedmiotach, które ściśle łączą zagadnienia teoretyczne z praktyczną realizacją przedstawianych założeń. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poszerzają swoją wiedzę w zakresie technicznym, poznając najważniejsze metody i techniki stosowane we współczesnym budownictwie. Studenci architektury znają zatem istotę zjawisk fizycznych oraz znajdują zastosowanie matematycznych rozwiązań w zawodzie architekta. Dzięki temu przyszli specjaliści gotowi są tworzyć obiekty, które spełniać będą wymogi bezpieczeństwa, nie odchodząc od założeń ekologicznych i estetycznych przyjętych na międzynarodowych rynku architektonicznym. Ponadto studenci tego kierunku poznają społeczne i kulturowe czynniki, kształtujące współczesną urbanistykę w Polsce i na świecie.

 


Wiedza, którą nabywają studenci architektury:

  • Stosują rozwiązania matematyczne w projektowaniu
  • Stosują geometrię w projektowaniu przestrzeni użytkowej
  • Znają wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne powszechne w normach światowej architektury
  • Znają historię i teorię architektury
  • Znają wpływ rozwoju technologicznego na kształtowanie się rozwiązań i trendów w architekturze
  • Rozumieją wpływ działalności człowieka oraz jego potrzeb na rozwój przestrzeni urbanistycznej

 


Umiejętności:

Architektura pozwala studentom rozwinąć zdolności techniczne, szczególnie w kontekście artystycznym. W trakcie studiów uczestnicy praktycznych zajęć tworzą projekty indywidualne oraz grupowe, które mają na celu sprawdzenie ich zdolności związanych z tworzeniem planów architektonicznych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich programów graficznych, realizacje zadań studentów mają profesjonalny charakter, który pozwala im poznać z bliska środowisko specjalistów w dziedzinie architektury, budownictwa i urbanistyki.

Studenci architektury rozwijają swoje umiejętności rysunkowe – zwłaszcza te związane z rysunkiem technicznym. Ponadto przyszli specjaliści w trakcie studiów uwrażliwiają się na estetyczne walory powszechne w architektury, budownictwa czy urbanistyki. W ten sposób kształtowane zdolności umożliwiają studentom tego kierunku stworzyć własny styl, który rozpoznawalny będzie nie tylko wśród polskich, ale i zagranicznych klientów.

 


Umiejętności, które posiadają absolwenci architektury:

  • Tworzą rzetelne rysunki techniczne
  • Stosują różnorodne rozwiązania w tworzeniu planów urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych
  • Tworzą koncepcje projektowe w ramach narzuconych ograniczeń
  • Potrafią przeprowadzać poszczególne etapy procesów budowlanych czy architektonicznych
  • Działają twórczo
  • Wypracowują własny styl architektoniczny
  • Rozwijają swoje poczucie estetyki

 

 

2. Jak wyglądają studia stacjonarne?
 

Stacjonarne studia skierowane są do tych studentów, którzy cenią sobie możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi pasjonatami różnorodnych dziedzin oraz specjalistami. Dzięki stacjonarnym zajęciom studenci uczą się pracy zespołowej oraz zdobywają najważniejsze umiejętności komunikacyjne niezbędne do wykonywania większości przyszłościowych zawodów czy nawiązywania relacji zawodowych.

Studiowanie stacjonarne może pomoc studentom w zdobywaniu wiedzy oraz doświadczeń. Wspólna nauka motywuje studentów do aktywnego udziału w życiu akademickim – studia stacjonarne oferują studentom możliwość dołączenia do licznych organizacji studenckich, w których członkowie mogą rozpoczynać swoje pierwsze doświadczenia na rynku pracy.

Uczelnie publiczne oferują studentom możliwość nauki stacjonarne nieodpłatnie. Dzięki temu uczestnicy zajęć mogą poszerzać swoją wiedzę oraz rozwijać zdolności praktyczne za darmo. Państwowe szkoły wyższe cechuje jednak ograniczona liczba miejsc dostępnych dla przyszłych studentów. Ci, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek na uczelni publicznej, mogą rozpocząć naukę w niepublicznej szkole wyższej. Prywatna nauka wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Zajęcia stacjonarne zazwyczaj organizowane są w godzinach dziennych. Od rana do popołudnia studenci spotykają się systematycznie na terenie uczelni i tam zdobywają cenne umiejętności oraz wiedzę. Od poniedziałku do piątku studenci mogą pracować lub rozwijać swoje zainteresowania wieczorami. Oprócz tego do dyspozycji studentów stacjonarnych pozostają weekendy.
 

studia stacjonarne w Trójmieście

studia niestacjonarne w Trójmieście

 

3. Typ i tryb studiów
 

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

sprawdź wszystko o: architektura studia w Trójmieście

 

4. Program studiów i przedmioty
 

Na program architektury składają się liczne przedmioty o charakterze matematycznym i technicznym. W trakcie zajęć studenci poszerzają wiedzę teoretyczną z zakresu różnorodnych czynników społecznych i fizycznych, kształtujących przestrzeń urbanistyczną. Przyszli specjaliści tworzą pierwsze projekty architektoniczne i uczą się tego, w jaki sposób przeprowadzać ich realizację na podstawie narzuconych ograniczeń prawnych i finansowych.

 

W programie studiów na kierunku architektura w Trójmieście znajdują się przedmioty takie jak:

  • Projekt architektoniczny
  • Projektowanie urbanistyczne
  • Instalacje budowlane
  • Architektura krajobrazu
  • Systemy konstrukcyjne
  • Nowe technologie w budownictwie
  • Projekt formy przestrzennej
  • Socjologia miasta
  • Ekonomika miast i regionów


 

5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Zdolności, które charakteryzują absolwentów architektury, cenione są przez wielu pracodawców – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Międzynarodowe projekty umożliwiają przyszłym specjalistom rozwinięcie swojej kariery zawodowej poza granicami naszego kraju. Dobrze więc, by kandydat na architekturę posługiwał się sprawnie językiem obcym (najlepiej językiem angielskim). Oprócz tego student architektury musi odznaczać się wyjątkowym zmysłem estetycznym i artystycznym.

Kandydaci na ten kierunek muszą nie tylko mieć zdolności związane z rysowaniem, ale i planowaniem przestrzennym. Dobrze też, by przyszli specjaliści już w czasie studiów umiejętnie korzystali z narzędzi cyfrowych, stosowanych w środowiskach specjalistycznych. Architekci muszą umieć pracować w zespole oraz organizować plan realizacji różnorodnych projektów. Kandydat na ten kierunek musi być przygotowany do stawiania czoła licznym wymogom oraz oczekiwaniom – presja nie powinna być dla niego straszna.

 

Co cechuje studenta architektury:

  • Zmysł estetyczny
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Talent artystyczny (techniczny)
  • Zdolności cyfrowe
  • Zdolności analityczne i matematyczne
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Umiejętność pracy w stresie

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Gdańska (Wydział Architektury) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku architektura w Trójmieście

Architekci, którzy ukończyli studia na jednej z trójmiejskich uczelni, mogą rozpocząć karierę zawodową w charakterze pracowników pomocniczych, a także w wykonawstwie i nadzorze budowlanym w zakresie projektowania urbanistycznego oraz projektowania obiektów architektonicznych wraz z ich otoczeniem. Dzięki zdobytym umiejętnościom oraz wiedzy technicznej absolwenci tego kierunku mają szansę podjąć się pracy w różnorodnych firmach, przedsiębiorstwach oraz organach administracji.

 

Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:

  • biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz,
  • własnej działalności gospodarczej,
  • instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
  • pracowniach konserwatorskich.

 

Warto zwrócić uwagę na artystyczny aspekt architektury, który otwiera przed architektami liczne ścieżki rozwoju związanego ze sztuką i prezentacją. Kompetencje absolwentów studiów architektonicznych pozwalają im projektować wnętrza oraz elementy użytkowe (np. meble). Ponadto studenci architektury pożądani są w środowiskach teatralnych, filmowych i telewizyjnych – architekci mogą wykorzystać swoje umiejętności przy tworzeniu scenografii czy reklamy.

 

Kompetencje architekta cenione są w dziedzinach związanych z:

  • Produkcjami teatralnymi, filmowymi i telewizyjnymi
  • Organizowaniem inwestycji
  • Handlem technologiami i materiałami budowlanymi
  • Projektowaniem wnętrz, wystaw, targów, scenografii
  • Reklamą
  • Grafiką użytkową

 

Zdolności architektoniczne cenione są w różnorodnych dziedzinach technicznych, związanych z projektowaniem i organizowaniem przestrzeni budowlanej. Dzięki temu przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w kierunku specjalności, która najbardziej ich interesuje. Studenci architektury kształtują swoje umiejętności plastyczne i techniczne – absolwenci tego kierunku nabywają także zdolności kierownicze.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:

  • architekt
  • projektant
  • kierownik budowy w zakresie architektury
  • kreślarz
  • inspektor
  • asystent architekta
  • scenograf

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów architektura w Trójmieście?

Absolwenci tego kierunku odnajdą się zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Dzięki temu studenci architektury mogą rozpocząć pracę w różnorodnych instytucjach, organizacjach czy przedsiębiorstwach. Predyspozycje wyszkolonych specjalistów pozwala im kandydować na stanowiska doradcze lub te związane z projektowaniem i zarządzaniem. Wysokość wynagrodzenia, którego może spodziewać się absolwent tego kierunku, zależna jest od tego, jakimi projektami będzie się on zajmować.

Projektant domów zarabia średnio 5480 zł brutto miesięcznie. Projektant wnętrz w tym samym czasie zarobi nieco mniej, bo 4430 zł brutto. Inspektor nadzoru budownictwa może liczyć nawet na 6000 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy kierownik budowy zarobić może średnio 8320 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

 

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.


 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na architekturę?

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)