Wiedza:
Studenci logistyki poznają sposoby zarządzania współczesnymi podmiotami gospodarczymi, a także zasady ich działalności logistycznej. W trakcie studiów przyszli specjaliści poznają najważniejsze zagadnienia związane m.in. z towaroznawstwem, transportem krajowym i międzynarodowym czy zarządzaniem łańcuchami dostaw. Absolwenci tego kierunku znają zasady rynku i normy etyczne i prawne, które obowiązują na rynku usług logistycznych. Logistycy, którzy ukończyli studia na jednej z warszawskich uczelni, przygotowani są do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz jednostkach gospodarczych czy administracyjnych.
Studenci poznają narzędzia stosowane w profesjonalnym środowisku logistycznym – rozumieją najważniejsze pojęcia teoretyczne oraz rozwiązania technologiczne, które usprawniają organizację procesów logistycznych. Absolwenci tego kierunku znają ogólnoświatowe trendy wpływające na sterowanie globalnymi przepływami towarów, osób i informacji, a także rozumieją rolę technologii IT we współczesnej logistyce. Warszawscy studenci logistyki mają podstawową wiedzę o funkcjonowaniu centrów logistycznych i sfer wolnocłowych.
Wiedza, którą posiada absolwent logistyki:
-
rozumie różnorodne aspekty logistyki (związane m.in. z zarządzaniem, matematyką, ekonomią informatyką, techniką)
-
potrafi scharakteryzować narzędzia informatyczne stosowane w profesjonalnym środowisku
-
rozumie funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i handlowych
-
umiejętnie planuje i organizuje określone procesy
-
zna nowoczesne technologie magazynowe
-
zna strategie i struktury logistyczne współczesnego handlu
-
zna zasady planowania i organizowania transportu
-
zna charakterystykę międzynarodowego rynku usług logistycznych
-
zna prawo transportowe
Umiejętności:
Absolwenci logistyki specjalizują się w zakresie m.in. realizacji zakupów, magazynowania czy dystrybucji towarów. Przyszli eksperci potrafią konstruować oraz wykorzystywać dostępne narzędzia do minimalizacji kosztów, maksymalizacji obsługi klienta czy osiągania przewagi konkurencyjnej. W trakcie zajęć studenci logistyki rozwiązują liczne problemy, z którymi najczęściej spotykają się przedsiębiorcy. Uczestnicy praktycznych zajęć na kierunku logistyka uczą się tego, w jaki sposób wykorzystywać innowacyjną technologię w projektowaniu skutecznych rozwiązań. Studenci korzystają m.in. z profesjonalnego oprogramowania stosowanego w obsłudze procesów logistycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Młodzi eksperci analizują i oceniają różnorodne problemy logistyczne w organizacji, a także projektują procesy logistyczne i zarządzają infrastrukturą logistyczną. Logistycy odpowiadają za optymalizację i racjonalizację określonych procesów oraz usprawnienie systemów logistycznych w przedsiębiorstwie – studenci logistyki szkolą się zatem w zakresie zarządzania zakupami oraz łańcuchami dostaw. Przyszli specjaliści rozwijają także swoje zdolności interpersonalne – dzięki licznym projektom mają oni szansę do doskonalenia znanych metod autoprezentacji, a także uczą się podstawowych zasad związanych z negocjacją czy perswazją.
Ponadto studenci tego kierunku rozwijają kompetencje językowe – absolwenci logistyki porozumiewają się zarówno w języku polskim, jak i obcym.
Umiejętności, które nabywają studenci informatyki:
-
zarządzanie produkcją i dystrybucją, zapasami czy łańcuchami dostaw
-
projektowanie procesów logistycznych
-
optymalizowanie procesów transportowych
-
kształtowanie infrastruktury logistycznej
-
wykorzystywanie narzędzi informatycznych, wdrażanie rozwiązań technologicznych
-
planowanie, budżetowanie i optymalizowanie kosztów
-
zarządzanie środkami przedsiębiorstwa
-
podejmowanie decyzji gospodarczych
-
skuteczne komunikowanie się ze współpracownikami oraz z klientami lub potencjalnymi partnerami
-
umiejętność autoprezentacji oraz perswazji
-
posługiwanie się językiem obcym w stopniu co najmniej komunikatywnym
Dla kogo są studia stacjonarne
Studia stacjonarne skierowane są do tych studentów, którzy chcieliby rozwijać swoje kompetencje społeczne – stacjonarni studenci częściej pracują w zespołach oraz realizują projekty grupowe. Dzięki temu absolwenci studiów stacjonarnych sprawnie komunikują się w środowisku zawodowym i publicznym, a także bezproblemowo pełnią określone funkcje w pracy zespołowej. Ponadto w trakcie stacjonarnej nauki studenci nawiązują istotne relacje przyjacielskie i zawodowe, które nie tylko ułatwiają studiowanie, ale także zachęcają do dalszego kształcenia się.
Studenci stacjonarni mają możliwość korzystania z narzędzi oraz technologicznych rozwiązań oferowanych przez współczesny uczelnie. Uczestnicy wielu zajęć praktycznych realizują projekty pod czujnym okiem ekspertów, którzy z chęcią przekazują swoją wiedzę młodym umysłom. Dzięki licznym współpracom nawiązywanym między uczelniami a profesjonalnymi środowiskami, studenci polskich szkół wyższych mają szansę rozpocząć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe jeszcze w czasie nauki.
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych odbywają się najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Taki tryb umożliwia studentom wykorzystanie wolnego czasu na rozwijanie własnych zainteresowań, zajmowanie się sprawami prywatnymi czy podjęcie pracy dorywczej.
Uczelnie publiczne oferują studentom stacjonarnym naukę na terenie uczelni najczęściej nieodpłatnie. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami związanymi ze studiowaniem. Darmowa nauka nie jest jednak dla każdego – liczba wolnych miejsc na określonych kierunkach jest ograniczona, a o przyjęciu decydują wyniki egzaminów maturalnych. Ci, którym nie udało się rozpocząć studiów publicznych, mogą kandydować na uczelnie prywatne, które przyjmują kandydatów zgodnie z kolejnością przyjętych zgłoszeń. Taka nauka jednak jest kosztowna.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Warszawie
studia niestacjonarne w Warszawie
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Program studiów i przedmioty
Studenci logistyki powinni być przygotowani do przedmiotów, które często wymagać będą od nich matematycznych i analitycznych zdolności. W trakcie studiów uczestnicy zajęć szkolić się będą w zakresie planowania oraz organizowania procesów logistycznych, a także zarządzania zespołem i utrzymywaniem kontaktów zawodowych zarówno na polskich, jak i zagranicznym rynku gospodarczym. W programie na kierunku logistyka przewidywane są przedmioty, w których trakcie przyszli specjaliści zdobywają wiedzę oraz umiejętności z dziedzin takich, jak m.in.: ekonomia, finanse, zarządzanie, socjologia, informatyka czy prawo.
W programie studiów na kierunku logistyka w Warszawie znajdują się przedmioty takie jak:
-
Mikroekonomia
-
Psychologia pracy
-
Komunikowanie społeczne
-
Ekonomika gospodarki żywnościowe
-
Zarządzanie produkcją i usługami
-
Grafy i sieci w logistyce
-
Inżynieria systemów i analiza systemowa
-
Logistyka dystrybucji i zarządzanie łańcuchem dostaw
-
Technologie transportu wewnętrznego
-
Gospodarka magazynowa i zarządzanie magazynem
-
Polityka transportowa Unii Europejskie
-
Magazynowanie towarów niebezpiecznych i neutralnych
-
Sterowanie zapasami w przedsiębiorstwie
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Przyszli logistycy muszą być doskonale zorganizowani i odpowiedzialni – w końcu od logistyka zależy to, czy określone procesy będą przebiegać sprawnie. Studenci tego kierunku nie mogą bać się podejmowania ciężkich decyzji, a ich działania powinny być przemyślane i skuteczne. Kandydaci na ten kierunek cechują się determinacją i zdyscyplinowaniem, a przy tym wyjątkową ambicją. Dobry logistyk to taki specjalista, który jest otwarty i kreatywnie rozwiązuje problemy organizacyjne.
Studenci tego kierunku powinni być elastyczni i komunikatywni – w przyszłości często będą wchodzić w interakcję z klientem, ważne jest więc to, by prezentowali się przekonująco. Kandydatom na te studia przyda się umiejętność konstruowania wypowiedzi oraz pewność siebie. Praca logistyka związana jest ściśle z obserwowaniem oraz interpretowaniem różnorodnych zmian, które kształtują współczesny rynek pracy. Dlatego też studenci tego kierunku powinni mieć zmysł analityczny i matematyczny.
Kompetencje logistyków cenione są przez pracodawców na całym świecie, a postępująca globalizacja zmusza specjalistów do rozwijania zdolności językowych – dobrze więc, by kandydat na logistykę komunikował się zarówno w języku polskim, jak i obcym.
Predyspozycje cechujące studenta logistyki:
-
odpowiedzialność
-
umiejętność organizacji czasu i pracy
-
brak lęku przed podejmowaniem trudnych decyzji
-
zdyscyplinowanie, determinacja
-
kreatywność, otwartość, ambicja, elastyczność
-
komunikatywność, zdolność prezentacji
-
zdolności perswazyjne
-
umiejętność planowania
-
zdolność formułowania wypowiedzi
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
doświadczenie informatyczne
-
znajomość języka obcego
Gdzie studiować na kierunku logistyka w Warszawie
Uczelnie, na których można studiować kierunek logistyka stacjonarnie w Warszawie:
czytaj dalej
uczelnie w Warszawie
logistyka studia niestacjonarne w Warszawie