Studia na kierunku polityki miejskie i doradztwo publiczne to innowacyjny kierunek dopasowany do potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa. Kształcenie łączy wiedzę z zakresu polityki, socjologii, polityki publicznej z zajęciami praktycznymi – projektowanie i analiza polityk publicznych z uwzględnieniem polityki miejskiej, propagowania i wdrażania działań prospołecznych.
W opracowywanie programu kształcenia włączeni zostali doświadczeni specjaliści z danych obszarów wiedzy oraz potencjalni pracodawcy.
Dodatkowo studenci mają obowiązek zaliczenia indywidualnych praktyk związanych z modułem seminarium magisterskie. Studenci mają do wykonania projekt badań własnych, przeprowadzenie badań terenowych oraz ich opracowanie.
W ramach praktyk zawodowych możliwe jest także odbycie stażu w wybranej przez studenta instytucji, o ile staż ten będzie związany z przygotowaniem pracy magisterskiej. Program studiów zawiera wykaz modułów obowiązkowych i fakultatywnych (do wyboru przez studenta) oraz dodatkowe wymagania do ukończenia studiów drugiego stopnia. W programie kierunku znajdują się moduły do wyboru w danym semestrze, lista ich jest przedstawiana studentom przed rozpoczęciem każdego semestru. W większości moduły kierunkowe są jednosemestralne, wyjątek stanowi moduł dyplomowy (4 semestry). Moduły kierunkowe stanowiące tzw. kanon wiedzy kończą się egzaminem.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku polityki miejskie i doradztwo publiczne możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
-
Studia stacjonarne,
-
Studia niestacjonarnie.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Katowicach na kierunku polityki miejskie i doradztwo publiczne kształcą specjalistów, którzy mają rozbudowaną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk:
-
Socjologicznych,
-
Politycznych,
-
Polityk publicznych.
Potrafią projektować i analizować polityki publiczne z uwzględnieniem polityki miejskiej, propagowania i wdrażania działań prospołecznych.