Studia na kierunku inżynieria odzysku surowców i energii stanowią odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz zabezpieczenie Ziemi przed jej nadmiernym eksploatowaniem. W ramach edukacji studenci mogą wybrać jedną z kilku specjalności, np. tych z zakresu:
-
Zrównoważonej gospodarki zasobami,
-
Inżynierii procesowej odpadów,
-
Inżynierii gospodarki obiegu zamkniętego.
Program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby wpisywał się w zasady Europejskiego Zielonego Ładu. Studia realizują z kolei interdyscyplinarny charakter nauki. W efekcie absolwenci wyróżniają się nie tylko rozbudowaną wiedzą z zakresu recyklingu, ale też rozwoju, optymalizacji zakładów recyklingu czy umiejętności pozwalających na analizowanie składu materiałów.
Zajęcia realizowane są przy współpracy z przemysłem oraz nauką na przykładach zaczerpniętych z codziennych sytuacji zawodowych. Sprawia to, że słuchacze już podczas realizowania kształcenia mogą nawiązywać ważne kontakty z potencjalnymi pracodawcami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria odzysku surowców i energii możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Gdańsku prowadzące kształcenie na kierunku inżynieria odzysku surowców i energii, w trakcie kształcenia przekazują słuchaczom informacje i kompetencje w zakresie praktycznego korzystania z narzędzi informatycznych w celu analizy efektów, optymalizacji procesów oraz prognozowania trendów w zarządzaniu surowcami czy energią.
Absolwent wyróżnia się też specjalistyczną wiedzą oraz kompetencjami praktycznymi, które przydają się przy projektowaniu i monitorowaniu rozwiązań dotyczących odzysku surowców i energii.
Po ukończeniu studiów słuchacz ma rozbudowaną wiedzę z zakresu technologii wykorzystywanych do odzysku surowców z odpadów. Wie, jakie są techniki separowania, recyklingu, przetwórstwa chemicznego czy fizycznego.
Absolwent potrafi także projektować instalacje do odzysku surowców, a także systemy energetyczne, jakie wykorzystują odpady w formie źródła energii.