Budownictwo studia I stopnia - Kraków

Budownictwo studia I stopnia - Kraków

Budownictwo studia I stopnia - Kraków

Studia I stopnia w Krakowie

budownictwo

Odkryj budownictwo w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Budownictwo studia I stopnia (inżynierskie) Kraków 2021 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Budownictwo w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Budownictwo studia I stopnia - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek budownictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Jednostka prowadząca

Budownictwo stopień: (I), czas trwania: 4 lata • 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Jednostka prowadząca

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek budownictwo w Krakowie?

Liczba miejsc jest mocno ograniczona, zatem przygotowania do egzaminu dojrzałości zacznij już dziś. Pamiętaj, że ważne jest, abyś część z przedmiotów zdawał na poziomie rozszerzonym. To znacznie wyróżni cię na tle innych kandydatów.

W swoich planach maturalnych musisz obligatoryjnie umieścić takie przedmioty jak matematyka, geografia, informatyka, fizyka i astronomia, biologia, fizyka oraz chemia. Stanowią one niezbędną podstawę, by mieć szansę na znalezienie się na lisach osób przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Budownictwo w Krakowie - zasady rekrutacji

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BUDOWNICTWO?

Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że wykonanie projektu architektonicznego to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia budynku. Kolejnym etapem jest wytężona praca inżynierów z wielu innych dziedzin, którzy dbać będą o jak najlepszą realizację zamysłu, stworzonego przez architekta. Nad dokładnym jego odtworzeniem czuwają przede wszystkim specjaliści od spraw budownictwa. Wykonują oni niezwykle odpowiedzialną pracę, a my dzięki nim możemy podziwiać to coraz to nowsze budowle, wznoszące się w naszych miastach.

 

Studia na kierunku budownictwo powinny być wybierane przez osoby o prawdziwym zacięciu ścisłym. Jeśli nigdy nie przepadałeś za przedmiotami ścisłymi, możesz nie odnaleźć się na studiach o tym profilu. Ty musisz niemal uwielbiać zawiłości nauk matematycznych i fizycznych. Oprócz tego przyda ci się także dobra organizacja pracy, umiejętność pracy zespołowej i niejednokrotnie bardzo dobra kondycja fizyczna, która pozwoli ci w przyszłości na pracę w terenie. Jeśli odnajdujesz się w tym portrecie, to studia budownicze czekają właśnie na ciebie.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku budownictwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci swoją przygodę z budownictwem rozpoczynają od bardzo szczegółowego zgłębiania matematyki oraz fizyki. To dwie dyscypliny naukowe, które stanowią niezbędną podstawę kształcenia. Musisz być także przygotowany na naukę w dużo bardziej specjalistycznym zakresie. Przedmioty, z którymi stykać się będziesz podczas poszczególnych semestrów kształcenia, mają przede wszystkim profil techniczny. Można zaliczyć do nich przykładowo:

 • materiały wykorzystywane w budownictwie
 • konstrukcje budowlane
 • fizykę budowli

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz

Studia na kierunku Budownictwo w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia I stopnia na kierunku budownictwo zagwarantują ci tytuł zawodowy inżyniera. Nim jednak do tego dojdzie kształcić się będziesz przez siedem semestrów, czyli przez trzy i pół roku. Dopiero po tym czasie przystąpisz do obrony pracy dyplomowej, dzięki której otrzymasz ten prestiżowy tytuł. Otworzy on przed tobą pierwsze drzwi zawodowego rozwoju, pamiętaj jednak, że twoje wykształcenie jeszcze nie będzie kompletne. Także od razu rozważ kontynuację swojego kształcenia na studiach II stopnia.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BUDOWNICTWO?

Uczelnie w Krakowie oferują swoim studentom bardzo wysokie standardy kształcenia, więc każdy absolwent kierunku budownictwo będzie miał niemal pewność, że bardzo szybko znajdzie satysfakcjonującą pracę w zawodzie. Branża związana z architekturą i budownictwem rozwija się bowiem prężnie nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.

To, gdzie znajdziesz zatrudnienie, zależeć będzie tylko i wyłącznie od twoich własnych aspiracji. Czekać będą na ciebie wszelkie:

 • biura projektowe i architektoniczne
 • organy nadzoru budowlanego
 • firmy i przedsiębiorstwa budowalne 
 • przemysł budowniczy

 

Pamiętaj jednak, że studia I stopnia na kierunku budownictwo nie dadzą ci pełnego wykształcenia i swoje obowiązki wykonywać będziesz w ograniczonym zakresie.

Gdzie studiować na kierunku budownictwo (zaoczne) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo (zaoczne) w Krakowie

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

 

Co warto sprawdzić idąc na studia I stopnia na kierunku budownictwo

Budownictwo jest kierunkiem popularnym, dlatego kandydatów do podjęcia pierwszego stopnia tych studiów w Krakowie nie brakuje. Jeżeli zechcesz ujrzeć swoje nazwisko na liście przyjętych, odpowiednio wcześnie przygotuj się do zdawania egzaminu dojrzałości. Przelicznik punktowy okaże się dla ciebie korzystniejszy, jeśli podejdziesz do matury rozszerzonej.

Podczas procesu rekrutacji na warszawskie budownictwo zazwyczaj decydujący wpływ na wyłonienie najlepszych kandydatów ma konkurs świadectw. W praktyce oznacza to, że wybierani są przyszli studenci, którzy otrzymali największą liczbę punktów, będących efektem przeliczenia punktów procentowych z matury. Pamiętaj, że liczba miejsc na uczelniach jest ograniczona.

 

Nim aplikujesz na budownictwo w Krakowie, zastanów się czy:

 • Interesujesz się dziedzinami technicznymi?
 • Nauka matematyki i fizyki nie jest dla ciebie problemem?
 • Chciałbyś w przyszłości mieć realny wpływ na kształtowanie szeroko rozumianego budownictwa?

Jeżeli udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi na większość powyższych pytań, to studia pierwszego stopnia na kierunku budownictwo w Krakowie prawdopodobnie okażą się najlepszym z możliwych wyborów, jeśli chodzi o ścieżkę twojego kształcenia.

Czy warto iść na studia I stopnia na kierunku budownictwo

Budownictwo, jako dziedzina techniczna, związana z wnoszeniem obiektów budowlanych, cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia wyższe. Umożliwia bowiem nie tylko uzyskanie wszechstronnych kwalifikacji, nieocenionych na współczesnym, międzynarodowym rynku pracy, ale również zachęca studentów do ciągłego rozwoju intelektualnego i pogłębiania zainteresowań.

Podczas studiów nauczysz się podstaw materiałoznawstwa, poznasz metody projektowania grafiki inżynierskiej, pogłębisz posiadane umiejętności matematyczne i informatyczne, a ponadto zapoznasz się z ekonomiką i metrologią budowli. Wzbogacisz również posiadane kompetencje miękkie, dzięki czemu z powodzeniem nawiążesz współpracę ze specjalistami pokrewnych branż.

Osoby, które ukończą studia pierwszego stopnia na kierunku budownictwo w Krakowie mogą liczyć na możliwość podjęcia pracy między innymi w przedsiębiorstwach budowlanych, biurach projektowych oraz praktycznym wykonawstwie budowlanym.

Studia I stopnia niestacjonarne na kierunku budownictwo

Studia niestacjonarne zwykle mają charakter wielogodzinnych, całodziennych zjazdów, które odbywają się w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez daną uczelnię wyższą.

W praktyce oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się kształcić na budownictwie w trybie zaocznym, będziesz mógł z powodzeniem wywiązywać się z innych, pozauczelnianych zobowiązań, na przykład pracy zawodowej.

Jeżeli studia niestacjonarne wydają ci się najodpowiedniejsze, biorąc pod uwagę oczekiwania względem organizacji edukacji wyższej, powinieneś upewnić się, ile wynoszą opłaty na interesującej cię uczelni. Niezbędne informacje znajdziesz na jej stronie internetowej.

Kierunki architektura i budownictwo w Krakowie

Komentarze (0)