Pedagogika specjalna, jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną, w której spektrum zainteresowania znajduje się człowiek doświadczający różnorakich trudności, odnoszących się do przystosowania społecznego, przestrzegania odgórnych zasad, czy innych trudności społecznych. Głównym celem absolwentów tego kierunku jest udzielanie fachowej pomocy i wsparcia dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Popularność pedagogiki specjalnej sprawia, że możesz podjąć ją na wielu polskich uczelniach, między innymi na Uniwersytecie Szczecińskim.
Wszystkie kierunki studiów w Szczecinie posiadają własną, wyjątkową specyfikę, która okaże się atrakcyjna jedynie dla określonego grona potencjalnych kandydatów. Pedagogika specjalna jest kierunkiem powstałym w celu uposażenia w kwalifikacje zawodowe przyszłych pedagogów, zdolnych do podjęcia wymagającej pracy z osobami borykającymi się z problemami, wynikającymi na przykład z nieprzystosowania do panujących norm i zasad, a także z tymi, którzy doświadczyli poważnych problemów na dowolnym etapie wychowania. Jeśli myślisz o rozpoczęciu tego kierunku, zastanów się, czy:
-
Lubisz historię i wiedzę o społeczeństwie, a zagadnienia psychologiczne i socjologiczne są ci szczególnie bliskie,
-
chciałbyś związać swoją przyszłość z przyszłościowym kierunkiem, który jest aktualny i wyróżnia się uniwersalnością,
-
masz duże pokłady cierpliwości, empatii i zrozumienia.
Jeżeli bez wahania odpowiedziałeś twierdząco, to podjęcie pedagogiki specjalnej w Szczecinie najprawdopodobniej okaże się najlepszą z możliwych opcji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich oraz studiów drugiego stopnia. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat. Drugi stopień to natomiast studia trwające 2 lata.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia pedagogiczne wyróżniają się bardzo dużą popularnością, która przyczynia się do ogromnej liczby chętnych, aspirujących do rozpoczęcia studiów na danym kierunku. Pedagogika specjalna bez wątpienia stanowi bardzo atrakcyjną propozycję. Wszyscy chętni do zgłoszenia swojej kandydatury powinni przygotować się na naukę następujących przedmiotów:
-
wprowadzenie do metodologii badań
-
biomedyczne podstawy rozwoju
-
diagnostyka psychopedagogiczna
-
podstawy neurofizjologii
-
dydaktyka specjalna
-
podstawy kształcenia praktycznego
gdyż z dużym prawdopodobieństwem spotkasz je na swojej drodze edukacyjnej, niezależnie od tego, jaką uczelnię wybierzesz ostatecznie.