Studia medyczne Białystok

Studia medyczne Białystok

Studia medyczne Białystok

Największy wybór studiów

medycznych w Białymstoku

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

31.03.2023

Studia medyczne Białystok | woj. podlaskie

Studia medyczne w Białymstoku to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia medyczne Białystok
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia medyczne w Białymstoku rozpocznie się 4 maja 2023 r. i potrwa do 13 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia medyczne w Białymstoku w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia medyczne w Białymstoku - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Analityka medyczna stacjonarne jednolite
Biostatystyka stacjonarne II stopnia
Biostatystyka kliniczna stacjonarne I stopnia
Dietetyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Elektroradiologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Farmacja stacjonarne jednolite
Fizjoterapia stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Higiena stomatologiczna stacjonarne I stopnia
Kierunek lekarski (medycyna) stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Kosmetologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Medical physics stacjonarne I stopnia
Pielęgniarstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Położnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Ratownictwo medyczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Techniki dentystyczne stacjonarne I stopnia
Zdrowie publiczne stacjonarne II stopnia
Zdrowie publiczne i epidemiologia stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Białymstoku są studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet w Białymstoku

Kierunki medyczne:

MEDICAL PHYSICS

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki medyczne w Białymstoku

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

Studia medyczne w Białymstoku - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Białymstoku

Aby dostać się na studia medyczne w Białymstoku należy wykazać się ponad przeciętną wiedzą i bardzo dobrymi wynikami z egzaminów maturalnych. Kandydaci na studia powinni „mieć w małym palcu” nauki ścisłe; chemię, biologię, matematykę, fizykę. Studia medyczne należą do najbardziej wymagających, zatem do grona studentów przyjmowani są tylko najlepsi z najlepszych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia medyczne w Białymstoku?

Studia medyczne w Białymstoku to różnorodna przestrzeń kształcenia, w której odnaleźć można kierunki popularne, od lat cieszące się dużym zainteresowaniem kandydatów, jak i kierunki nieco mniej popularne, które dopiero zyskują na znaczeniu. Oznacza to, że obok takich propozycji jak: Kierunek lekarski, Fizjoterapia, czy Farmacja funkcjonują: Analityka medyczna, Zdrowie publiczne i epidemiologia, czy Higiena stomatologiczna.

Najpopularniejsze kierunki medyczne w Białymstoku: Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Fizjoterapia, Dietetyka, Pielęgniarstwo.

 

Praca po studiach medycznych

Absolwenci studiów medycznych odnajdują się w pracy w szpitalach, gabinetach stomatologicznych, aptekach, medycznych laboratoriach diagnostycznych, zakładach żywienia zbiorowego, firmach farmaceutycznych, instytucjach naukowo- badawczych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Białymstoku na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną medycyną wahają się od 3300 zł do 13000 zł brutto (wynagrodzenie uzależnione jest od specjalizacji, stanowiska, stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).

 

Typ studiów

Studia medyczne należą do najbardziej wymagających, ale także do najbardziej satysfakcjonujących. Studenci uczą się ratować ludzi, pomagają im żyć w zdrowiu, dobrze diagnozować, zatem studia medyczne należą także do najbardziej odpowiedzialnych.

Studia medyczne w Białymstoku realizuje Uniwersytet Medyczny, powstały w 1950 roku, będący najstarszą uczelnią publiczną w województwie podlaskim. Uniwersytet może poszczycić się wieloma osiągnięciami, absolwentami i pracownikami, będącymi prekursorami w różnych dziedzinach.

Przykładem może być prof. dr hab. Marian Szamatowicz, były kierownik Kliniki Ginekologii, który w 1987 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in-vitro. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście Wy należeli do grona tych, którzy zmieniają medycynę w Polsce i za granicą. Zatem, przeczytajcie co oferują studia medyczne w Białymstoku.

 

Kierunki studiów medycznych w Białymstoku - rekrutacja 2023/2024

 

Praca po studiach medycznych w Białymstoku

Studia medyczne to dopiero początek długiej drogi w dziedzinie medycyny. Po ukończeniu nauki na uczelni, przychodzi czas rezydentury, czyli praktyki w szpitalu. Jest ona wymagająca, stresująca i nie należy do najlepiej opłacanych. Ale warto ten czas wykorzystać jak najlepiej, bo zdobyte umiejętności będą w przyszłości procentować.

Część absolwentów studiów medycznych znajdzie zatrudnienie w przychodniach i gabinetach lekarzy rodzinnych. Inni, na przykład absolwenci farmacji, rozpoczną pracę w aptekach, w firmach farmaceutycznych produkujących leki, albo konsorcjach medycznych.

Niektórzy znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt medyczny, choćby w funkcji przedstawiciela handlowego. Fizjoterapeuci będą zatrudniać się w gabinetach, klinikach, bądź otwierać własne gabinety pomocy pacjentom. Studia medyczne kształcą ludzi odpowiedzialnych. Odpowiedzialnych za czyjeś zdrowie i życie.

POZOSTAŁE UCZELNIE W BIAŁYMSTOKU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU STUDIA MEDYCZNE

Kształcenie w zakresie studiów medyczny oferuje Uniwersytet Medyczny, powstały w Białymstoku w 1950 roku. Uczelnia kształci na trzech wydziałach, a są to: Wydział LekarskiWydział Farmaceutyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

 • Kierunek lekarski- studia na tym kierunku trwają 6 lat, a absolwenci otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarza. Po ukończeniu studiów odbywa się Lekarski Egzamin Końcowy;
 • Kierunek Lekarsko- Dentystyczny- studia na tym kierunku trwają 5 lat, po czym odbywa się rok stażu podyplomowego i kończy Lekarsko- Dentystycznym Egzaminem Państwowym. Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje tytuł lekarza dentysty;
 • Techniki dentystyczne- studia I i II-stopnia, prowadzone z podziałem na dwie grupy; przedmiotów teoretycznych z zakresu dyscyplin nauk medycznych oraz przedmiotów treści kierunkowych;
 • Analityka medyczna- studia na tym kierunku trwają 5 lat, a po ich ukończeniu absolwent posiada prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego;
 • Farmacja- studia na tym kierunku trwają 5,5 roku, a po ich ukończeniu absolwent uzyskuje dyplom magistra farmacji;
 • Kosmetologia- studia I i II-stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym;
 • Dietetyka- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym, z podziałem na dwie grupy przedmiotów; teoretycznych i kierunkowych;
 • Elektroradiologia- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym;
 • Fizjoterapia- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym;
 • Logopedia z fonoaudiologią- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym;
 • Pielęgniarstwo- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym;
 • Położnictwo- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym;
 • Ratownictwo medyczne- studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.

Uczelnie prowadzi także studia podyplomowe, na kierunkach: Dietetyka kliniczna, Psychodietetyka, Interdyscyplinarne zastosowania badań epidemiologicznych, Interdyscyplinarna opieka psychogeriatryczna, Transkulturowość w interdyscyplinarnej opiece medycznej, Biostatystyka- zastosowania statystyki w medycynie klinicznej, biologii i naukach o zdrowiu, Suplementy diety w żywieniu ogólnym i sporcie.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)