Kierunek lekarski studia Białystok 2024 | woj. podlaskie
Kierunek lekarski w Białymstoku to 6-letnie studia (jednolite magisterskie). Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia przygotowują do wykonywania zawodu lekarza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu medycyny prewencyjnej czy diagnostyki laboratoryjnej.
Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia jednolite magisterskie |
Czas trwania |
6 lat (studia jednolite magisterskie) |
Studia na kierunku lekarskim w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. Ceny na kierunku lekarskim w Białymstoku w 2024/2025 r. zaczynają się od 48000 zł za pierwszy rok studiów.
Dla kogo ten kierunek?
Gabriel Weston napisał: „Świadomość własnych ograniczeń ratuje życie częściej niż skalpel.” Studia medyczne są studiami dla silnych umysłów, które potrafią przeciwstawiać się własnym ograniczeniom, ale także nie ukrywają swoich błędów i dążą do tego, by być jak najlepszym w swoim fachu. Lekarze zajmują się zdrowymi, chorymi, umierającymi, ale prócz wiedzy i umiejętności, muszą odznaczać się zdrowym rozsądkiem, odpornością na stres i empatią.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Białymstoku nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią i chemią. Kandydaci powinni odznaczać się komunikatywnością, ponieważ nie mogą mieć problemów z pracą w zespole lub kontaktem z pacjentem i jego rodziną. Jeśli potrafisz poprawnie i racjonalnie reagować w przypadku sytuacji ekstremalnych, kierunek lekarski w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Tak prestiżowe kierunki studiów w Białymstoku jak kierunek lekarski możesz realizować na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku zapewniają wiele możliwości kształcenia w zakresie medycznym, a program studiów uzupełniany jest praktykami zawodowymi i innego typu zajęciami praktycznymi.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii, chemii, fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: higiena i epidemiologia, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, rehabilitacja, diagnostyka laboratoryjna, biologia medyczna, psychologia lekarska, mikrobiologia, pierwsza pomoc medyczna z elementami pielęgniarstwa, medycyna regeneracyjna, profesjonalizm w medycynie, ortopedia i traumatologia dziecięca, anestezjologia i intensywna terapia, ginekologia i położnictwo i wiele innych.
Praca po studiach
Studia w Białymstoku na kierunku lekarskim dają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci zaczynają staże zawodowe w klinikach i oddziałach szpitalnych odnoszących się do pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, interny, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej, a także w przychodniach, zakładach diagnostyki laboratoryjnej, patomorfologicznej lub radiologicznej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na pogotowiu ratunkowym.
Abiturienci przygotowani są do pracy w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, w klinikach prywatnych i publicznych, w administracji państwowej i samorządowej.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski w Białymstoku?
Studia medyczne w ramach kierunku lekarskiego są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Mimo to kandydatów jest bardzo wielu, ale jak wiadomo, liczba miejsc jest ograniczona, dlatego uczelnie w Białymstoku przyjmują tylko najlepszych. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, obowiązkowo na poziomie rozszerzonym musisz zdawać także biologię, a do wyboru masz również chemię, matematykę i fizykę. Pamiętaj także, że w przypadku kierunku lekarskiego potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.
Jaka praca po kierunku lekarski w Białymstoku?
Studenci, którzy podejmują studia medyczne w Białymstoku na kierunku lekarskim, zaczynają swoją praktykę zawodową od pracy w klinikach i oddziałach szpitalnych, które zajmują się pediatrią, chirurgią, ginekologią i położnictwem, interną, psychiatrią, medycyną ratunkową, medycyną rodzinną, a także w przychodniach, zakładach diagnostyki laboratoryjnej, patomorfologicznej lub radiologicznej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na pogotowiu ratunkowym.
Abiturienci przygotowują się do pracy w przychodniach, szpitalach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w laboratoriach, zakładach karnych, zakładach opiekuńczo-wychowawczych o zaostrzonym rygorze, w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Absolwenci po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i uzyskaniu tytuły lekarza, pełnią obowiązki lekarza i zajmują się diagnostyką, profilaktyką, leczeniem, rehabilitacją, orzecznictwem. Zatrudniani są przede wszystkim w szpitalach i klinikach, w pogotowiu ratunkowym, w przychodniach specjalistycznych, otwierają także własną działalność gospodarczą, współpracują z marketingiem i mediami społecznościowymi, z administracją państwową i samorządową. Pracę podejmują nie tylko w kraju, ale i w państwach Unii Europejskiej.
Interdyscyplinarny kierunek lekarski w Białymstoku kształci ekspertów w zakresie pielęgniarstwa, lecznictwa otwartego, chorób wewnętrznych, pomocy doraźnej, chirurgii ogólnej, pediatrii, ginekologii i położnictwa. Absolwenci mają obowiązek dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pacjentów, a także służyć ludziom wiedzą i umiejętnościami w zakresie udzielania pomocy medycznej.
Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Białymstoku?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Kierunek lekarski studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Kierunek lekarski studia niestacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Kierunek lekarski studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku
Ile punktów na kierunek lekarski w Białymstoku
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 162 punkty.
czytaj dalej progi na kierunek lekarski w Białymstoku
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek lekarski w Białymstoku?
Kierunek lekarski w Białymstoku uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków medycznych, wymaga jednak dużego nakładu pracy i zaangażowania. Nim zdecydujesz się rekrutować na tego typu studia w Białymstoku, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy w przyszłości pragniesz pomagać ludziom i dbać o ich zdrowie, szerząc wiedzę o odpowiednim trybie życia i odżywiania się?
-
Czy jesteś osobą komunikatywną i potrafisz współpracować w grupie?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia medyczne w Białymstoku są właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, obowiązkowo na poziomie rozszerzonym musisz zdawać także biologię, a do wyboru masz również chemię, matematykę i fizykę. Maksymalną ilość punktów może zapewnić Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami. Spróbuj swoim sił na przykład w Olimpiadzie Biologicznej czy Olimpiadzie Chemicznej.
W przypadku kierunku lekarskiego i innych pokrewnych studiów medycznych bardzo często potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym złożeniu niezbędnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje przede wszystkim świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, podania i oświadczenia, zaświadczenia lekarskiego, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach osiągniętych w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
KIERUNEK LEKARSKI - ważne informacje
kierunek lekarski studia
studia medyczne w Białymstoku
studia medyczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia