Matura 2024: Matematyka oraz język francuski na poziomie rozszerzonym

Matura 2024: Matematyka oraz język francuski na poziomie rozszerzonym

Matura 2024: Matematyka oraz język francuski na poziomie rozszerzonym

16.05.2024

Matura 2024: Matematyka oraz język francuski na poziomie rozszerzonym

15 maja o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura 2024 na poziomie rozszerzonym z matematyki. Egzamin ten napiszą osoby, marzące o studiach wyższych związanych z naukami ścisłymi. Następnie o 14:00 odbędzie się matura z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym. Z czym zmierzą się dziś zdający?

Matematyka na poziomie rozszerzonym

O godzinie 9:00 zasiedli do arkuszy z matematyki na poziomie rozszerzonym, który potrwa aż 180 minut. Abiturienci zmierzą się z od 10 do 14 zadaniami, z których poprawne rozwiązanie możliwe jest zdobycie maksymalnie 50 punktów.

Średni wynik matury z rozszerzonej matematyki w 2023 roku wyniósł 50 procent dla absolwentów liceum w formule 2023 oraz 17 procent dla absolwentów technikum w formule 2015. Do matury 2024 z matematyki na poziomie rozszerzonym przystąpiło ponad 72 tysiące maturzystów, co stanowi 27,6% wszystkich absolwentów szkół średnich. Arkusze maturalne z matematyki na poziome rozszeszonym opublikujemy tutaj po godzinie 14:00.

Matematyka na poziomie rozszerzonym jest kluczowa w procesie rekrutacji na kierunki związane z naukami ścisłymi np. informatyka, ekonomia czy automatyka i robotyka. Opinie zdających tuż przed rozpoczęciem egzaminu były podzielone. Niektórzy przyznali, że doświadczają ogromnego stresu, podczas gdy inni podzielili się w sieci humorystycznym podejściem do nadchodzącego egzaminu. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

Język francuski na poziomie rozszerzonym

O godzinie 14:00 rozpocznie się matury z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin będzie trwał 150 minut, podczas których absolwenci będą musieli wykazać się znajomością języka oraz umiejętnościami interpretacji tekstów. Do matury z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym podeszło 639 osób oraz na poziomie dwujęzycznym: 313 osób. Przypominamy, że przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym nie mają określonego progu zdawalności.

Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał zadania zgodne z okrojonymi wymaganiami egzaminacyjnymi, określonymi przez Centralną Komisję Edukacyjną. Zdający będą musieli wykazać się znajomością języka na poziomie B2/B2+ w ramach egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz B2+/C1 w ramach egzaminu na poziomie dwujęzycznym. Wśród wymagań egzaminacyjnych pojawiły się m.in. środki językowe i słownictwo z zakresu: świata przyrody, nauki i techniki, żywienia czy pracy, złożone wypowiedzi pisemne: list formalny, artykuł, rozprawka czy rozumienie ze słuchu i tekstu pisanego.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia