Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

21.09.2023

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego

We wtorek 23 maja 2023 r. o godzinie 9:00 ponad pół miliona uczniów klas VIII (w tym ponad 14 tys. obywateli Ukrainy) przystąpiło do Egzaminu ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 12 czerwca 2023 r. Egzamin potrwał 120 minut (2 godziny). W arkuszach znalazło się około 20 zadań oraz wypracowanie. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 45 punktów.

Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku wyniósł 66 procent, czyli lepiej od zeszłorocznego, który wyniósł 60%.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2023 r., a odbiór zaświadczeń będzie możliwy 6 lipca 2023 r. 

Język polski, poza matematyką i językiem obcym nowożytnym, to przedmiot obowiązkowy na egzaminie ósmoklasisty. Egzamin ten ma sprawdzić wiedzę uczniów na koniec szkoły podstawowej, tym samym – jest to najważniejszy test, do którego podchodzą uczniowie. Punkty z tego egzaminu są później brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej.

Jak wyglądał egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, jakie są opnie, co było, a także ile punktów będzie mógł uzyskać uczeń.

Arkusze egzaminu ósmoklasisty i zasady oceniania zadań

Kiedy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbył się 23 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Tym samym ten egzamin rozpoczął "trzydniowy maraton" egzaminów ósmoklasisty. Drugiego dnia odbędzie się egzamin z matematyki, natomiast trzeciego – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się także w terminie dodatkowym, dla uczniów, którzy nie mogli go napisać w terminie głównym. Egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym z języka polskiego odbędzie się 12 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00.

Sprawdź harmonogram egzaminu ósmoklasisty

Tematy i Przecieki - "Balladyna" na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego

Prognozy uczniów sprawdziły się! Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku pojawiła się "Balladyna", której autorem jest Juliusz Słowacki.

Uczniowie podają, że na egzaminie ósmoklasisty 2023 pojawiły się następujące tematy:

  • rozprawka, na temat "czy to jakimi jesteśmy ludźmi zależy od nas samych?"
  • opowiadanie, na temat "czy ten, kto dąży do celu, go otrzymuje".

Zdecydowana większość zdających wybrała temat pierwszy: rozprawkę. W swojej pracy odwoływali się do

  • "Opowieści wigilijnej" – Charles Dickens
  • "Małego Księcia" – Antoine de Saint-Exupéry
  • "Kamienie na szaniec" – Aleksander Kamiński
  • "Quo vadis" – Henryk Sienkiewicz.

 

Opinie po egzaminie ósmoklasisty 2023 z języka polskiego

Twitter zalała fala tzw. "memów" odnośnie arkusza. Zdający śmieją się ze ślimaka jadącego na deskorolce oraz postaci Adama Małysza, wiemy dlaczego!

Polecenie czternaste arkusza brzmiało następująco: "Czy treść rysunku jest zgodna z wymową tekstu Odblokuj swój talent? W uzasadnieniu sformułuj argument odnoszący się zarówno do tekstu Jolanty Marii Berent, jak i do rysunku". Na rycinie znalazł się ślimak, jadący na deskorolce oraz napis "Rób to, co kochasz".

Wielu uczniów przyznaje, że obrazek wytrącił ich z równowagi i nie do końca zrozumieli treść zadania: "Jak ja to miałem napisać na poważnie jak tam był ślimak na desce" – mówili. Rozwiązanie tego polecenia zostawili sobie "na później", finalnie o nim zapomnieli. Jak podają na portalach społecznościowych to zadanie przysporzyło im najwięcej problemu.

W poleceniu zadania piętnastego czytamy: "Adam Małysz – znany skoczek narciarski – powiedział: "Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić". Czy wypowiedź Adama Małysza jest zgodna z treścią ostatniego akapitu tekstu Odblokuj swój talent? Uzasadnij odpowiedź. Nie cytuj sformułowań z tekstu Jolanty Marii Berent. "Adam Małysz był ostatnią postacią, jakiej mógłbym się spodziewać w treści egzaminu" – piszą na Twitterze.

 

Przecieki na egzaminie ósmoklasisty

Choć przez rozpoczęciem egzaminu nikt nie wiedział, jaka dokładnie lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku, to wśród uczniów pojawiło się wiele spekulacji, a od rana wszyscy wyszukiwali informacji o Kamieniach na Szaniec. Niektórzy obstawiali "Balladynę", inni z kolei twierdzili, że może pojawić się "Quo vadis", druga część "Dziadów", "Pan Tadeusz" lub "Zemsta"

czytaj dalej przecieki z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty

 

Co było na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2023

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z języka polskiego z zakresu szkoły podstawowej. Ósmoklasiści musieli wykazać się znajomością treści "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

 

W roku 2023 i 2024 egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku zmieni się lista lektur obowiązkowych.

Lista lektur w zadaniach na egzaminiie ósmoklasisty w 2023 roku:

 

Uczeń może jednak odwołać się też do lektur zawartych w podstawie programowej, nieujętych w wymaganiach egzaminacyjnych:

 

Dowiedz się więcej

Jak napisać zaproszenie

Jak napisać charakterystykę i opis postaci

Jak napisać opowiadanie

Jak napisać ogłoszenie

Ile jest zadań z języka polskiego

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w pierwszej części arkusza uczeń miał do rozwiązania około 20 zadań opartych na dwóch tekstach. W części II arkusza uczeń musiał napisać wypracowanie temat do wyboru spośród dwóch:

  • rozprawka, na temat "czy to jakimi jesteśmy ludźmi zależy od nas samych?"
  • opowiadanie, na temat "czy ten, kto dąży do celu, go otrzymuje"

Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut, czyli dwie godziny zegarowe. Jest to czas, jaki uczeń może wykorzystać na rozwiązanie zadań zamkniętych, a także napisanie wypracowania.

W niektórych przypadkach Centralna Komisja Egzaminacyjna pozwala na wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego do 180 minut. Dzieje się tak w określonych przypadkach i dotyczy uczniów, którzy mają:

  • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność lub niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza (w przypadku czasowej niesprawności rąk, chorób przewlekłych, chorób czasowych lub niesprawności czasowych)
  • opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej (wydawana jest uczniom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się),
  • orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
  • orzeczenie Rady Pedagogicznej (dotyczy uczniów: cudzoziemców, dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej oraz dzieci, które znalazły się w sytuacji traumatycznej lub kryzysowej).

dowiedz się więcej 

czas trwania egzaminu ósmoklasisty

Ile punktów można zdobyć

Łącznie uczeń na egzaminie ósmoklasisty może uzyskać 45 punktów. Liczy się jednak każdy zdobyty punkt, ponieważ to właśnie on może zdecydować o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. Warto wspomnieć o tym, że w 2022 roku był z tym dość duży problem w całej Polsce, a progi punktowe były naprawdę wysokie.

dowiedz się więcej

Jak się liczy punkty i jak zdobyć dodatkowe punkty na świadectwie

jak liczyć punkty i jakie zmiany w rekrutacji do szkół średnich

Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Uczeń nie może nie zdać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, ma jednak obowiązek, by do niego podejść. Nie musi uzyskać jednak żadnej określonej liczby punktów. Należy pamiętać, że punkty z egzaminu ósmoklasisty mają znaczenie podczas rekrutacji do szkoły średniej, więc mimo tego, że uczeń nie może nie zdać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, to nie powinien on go lekceważyć.

Im mniej punktów uczeń zdobędzie – tym ma mniejsze szanse na dostanie się do dobrego liceum. Ważne jest również to, że egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, podchodzi się do niego tylko raz.

Dowiedz się więcej

zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2023

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu

Uczeń na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego może wnieść jedynie długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Podczas egzaminu ósmoklasista ma zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych i zakaz korzystania z takich urządzeń w sali podczas egzaminu. W innym przypadku – egzamin może zostać unieważniony. Ósmoklasista nie powinien także wnosić na salę przedmiotów "na szczęście" – figurek, maskotek, etc.

Kiedy wyniki z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zostaną opublikowane 3 lipca 2023 roku. Tego samego dnia uczniowie poznają też swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty z innych przedmiotów, natomiast 6 lipca będą mogli odebrać ze szkoły zaświadczenia o wynikach egzaminu.

Oznacza to, że ósmoklasiści będą musieli czekać na swoje wyniki ponad miesiąc. Po tym czasie rozpocznie się rekrutacja do szkoły średniej, a zdobyte punkty zdecydują o tym, do jakiej placówki dostanie się uczeń.

Średnie wyniki na egzaminie ósmoklasisty 2022

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 z języka polskiego to 60 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Dowiedz się więcej

kiedy i gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023

wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022

Łatwy czy trudny - opinie zdających w latach ubiegłych

W 2022 roku uczniowie byli zdania, że egzamin ósmoklasisty z języka polskiego nie był trudny. "Nie był szczególnie trudny", "Ale proste", "Dziwnie łatwe", "To było tak proste, po co ja się stresowałam" – to jedne z wypowiedzi uczniów, którzy przystępowali do tego egzaminu w roku ubiegłym. Uczniowie zgodnie twierdzili, że egzamin z języka polskiego w 2022 roku był wręcz banalny.

W 2021 roku po egzaminie ósmoklasisty dominowały opinie uczniów, którzy twierdzili, że egzamin był raczej trudny: "Aż mną wstrząsnęło jak zobaczyłam pana Tadeusza" – brzmi komentarz jednej z uczennic na Twitterze. "Myślę, że CKE sobie z nas żarty zrobiło" – napisał kolejny uczeń. Oznacza to, że nie da się przewidzieć, czy w danym roku egzamin ten będzie trudny, czy łatwy.

dowiedz się więcej

co sprawia zdającym najwięcej trudności na egzaminie ósmoklasisty

Jakie są wymagania na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku?

Ogólne wymagania egzaminacyjne na egzaminie ośmioklasisty z języka polskiego:

l. Kształcenie literackie i kulturowe.

  1. Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
  2. Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.
  3. Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym.
  4. Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami.
  5. Kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej.
  6. Poznawanie wybranych dzieł wielkich pisarzy polskich w kontekście podstawowych informacji o epokach, w których tworzyli (zwłaszcza w klasach VII i VIII).

 

II. Kształcenie językowe

  1. Rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia oraz wspólnot: rodzinnej, narodowej i kulturowej.
  2. Rozwijanie rozumienia twórczego i sprawczego charakteru działań językowych oraz formowanie odpowiedzialności za własne zachowania językowe.
  3. Poznawanie podstawowych pojęć oraz terminów służących do opisywania języka i językowego komunikowania się ludzi.
  4. Kształcenie umiejętności poprawnego pisania zgodnego z zasadami pisowni polskiej.
  5. Rozwijanie wiedzy o elementach składowych wypowiedzi pisemnych oraz ich funkcjach w strukturze tekstów i w komunikowaniu się.

 

III. Tworzenie wypowiedzi

  1. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi pisemnych.
  2. Rozpoznawanie intencji rozmówcy oraz wyrażanie intencji własnych, rozpoznawanie języka jako działania (akty mowy).
  3. Rozwijanie umiejętności stosowania środków stylistycznych i dbałości o estetykę tekstu oraz umiejętności organizacji tekstu.
  4. Poznawanie podstawowych zasad retoryki, w szczególności argumentowania, oraz rozpoznawanie manipulacji językowej.
  5. Rozbudzanie potrzeby tworzenia tekstów o walorach estetycznych i podejmowania samodzielnych prób literackich.

 

IV. Samokształcenie

  1. Rozwijanie szacunku dla wiedzy, wyrabianie pasji poznawania świata i zachęcanie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości.
  2. Rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania.
  3. Rozwijanie umiejętności rzetelnego korzystania ze źródeł wiedzy, w tym stosowania cudzysłowu, przypisów i odsyłaczy oraz szacunku dla cudzej własności intelektualnej.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia