15.01.2023
Dla uczniów, którym nauka kończy się w semestrze wiosennym 2023 egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie głównym zostanie przeprowadzony 23 maja 2023 r., a egzamin w terminie dodatkowym - 12 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone zostaną 3 lipca 2023 r., a odbiór zaświadczeń będzie możliwy 6 lipca 2023 r.
Język polski, poza matematyką i językiem obcym nowożytnym, to przedmiot obowiązkowy na egzaminie ósmoklasisty. Egzamin ten ma sprawdzić wiedzę uczniów na koniec szkoły podstawowej, tym samym – jest to najważniejszy test, do którego podchodzą uczniowie. Punkty z tego egzaminu są później brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej.
Tłumaczymy, jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, ile będzie trwał, a także ile punktów będzie mógł uzyskać uczeń.
Co znajdziesz w artykule
Język polski - egzamin ósmoklasisty 2022
Język polski - egzamin ósmoklasisty 2022 dla obywateli Ukrainy
Język polski - egzamin ósmoklasisty 2021
Język polski - egzamin ósmoklasisty 2020
Język polski - egzamin ósmoklasisty 2019
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się 23 maja 2023 roku o godzinie 9:00. Tym samym ten egzamin rozpocznie "trzydniowy maraton" egzaminów ósmoklasisty. Drugiego dnia odbędzie się egzamin z matematyki, natomiast trzeciego – egzamin z języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się także w terminie dodatkowym, dla uczniów, którzy nie mogli go napisać w terminie głównym. Egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym z języka polskiego odbędzie się 12 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z języka polskiego z zakresu szkoły podstawowej.
W roku 2023 i 2024 egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku zmieni się lista lektur obowiązkowych.
Lista lektur w zadaniach na egzaminiie ósmoklasisty w 2023 roku:
Uczeń może jednak odwołać się też do lektur zawartych w podstawie programowej, nieujętych w wymaganiach egzaminacyjnych:
Dowiedz się więcej
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w pierwszej części arkusza uczeń będzie miał do rozwiązania około 20 zadań opartych na dwóch tekstach. W części II arkusza uczeń będzie musiał napisać wypracowanie (temat do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie).
Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut, czyli dwie godziny zegarowe. Jest to czas, jaki uczeń może wykorzystać na rozwiązanie zadań zamkniętych, a także napisanie wypracowania.
W niektórych przypadkach Centralna Komisja Egzaminacyjna pozwala na wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego do 180 minut. Dzieje się tak w określonych przypadkach i dotyczy uczniów, którzy mają:
dowiedz się więcej
Łącznie uczeń na egzaminie ósmoklasisty może uzyskać 45 punktów. Liczy się jednak każdy zdobyty punkt, ponieważ to właśnie on może zdecydować o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. Warto wspomnieć o tym, że w 2022 roku był z tym dość duży problem w całej Polsce, a progi punktowe były naprawdę wysokie.
dowiedz się więcej
Jak się liczy punkty i jak zdobyć dodatkowe punkty na świadectwie
jak liczyć punkty i jakie zmiany w rekrutacji do szkół średnich
Uczeń nie może nie zdać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, ma jednak obowiązek, by do niego podejść. Nie musi uzyskać jednak żadnej określonej liczby punktów. Należy pamiętać, że punkty z egzaminu ósmoklasisty mają znaczenie podczas rekrutacji do szkoły średniej, więc mimo tego, że uczeń nie może nie zdać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, to nie powinien on go lekceważyć.
Im mniej punktów uczeń zdobędzie – tym ma mniejsze szanse na dostanie się do dobrego liceum. Ważne jest również to, że egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, podchodzi się do niego tylko raz.
Dowiedz się więcej
Uczeń na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego może wnieść jedynie długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym atramentem. Podczas egzaminu ósmoklasista ma zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych i zakaz korzystania z takich urządzeń w sali podczas egzaminu. W innym przypadku – egzamin może zostać unieważniony. Ósmoklasista nie powinien także wnosić na salę przedmiotów "na szczęście" – figurek, maskotek, etc.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zostaną opublikowane 3 lipca 2023 roku. Tego samego dnia uczniowie poznają też swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty z innych przedmiotów, natomiast 6 lipca będą mogli odebrać ze szkoły zaświadczenia o wynikach egzaminu.
Oznacza to, że ósmoklasiści będą musieli czekać na swoje wyniki ponad miesiąc. Po tym czasie rozpocznie się rekrutacja do szkoły średniej, a zdobyte punkty zdecydują o tym, do jakiej placówki dostanie się uczeń.
Średnie wyniki na egzaminie ósmoklasisty 2022
Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 z języka polskiego to 60 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Dowiedz się więcej
W 2022 roku uczniowie byli zdania, że egzamin ósmoklasisty z języka polskiego nie był trudny. "Nie był szczególnie trudny", "Ale proste", "Dziwnie łatwe", "To było tak proste, po co ja się stresowałam" – to jedne z wypowiedzi uczniów, którzy przystępowali do tego egzaminu w roku ubiegłym. Uczniowie zgodnie twierdzili, że egzamin z języka polskiego w 2022 roku był wręcz banalny.
W 2021 roku po egzaminie ósmoklasisty dominowały opinie uczniów, którzy twierdzili, że egzamin był raczej trudny: "Aż mną wstrząsnęło jak zobaczyłam pana Tadeusza" – brzmi komentarz jednej z uczennic na Twitterze. "Myślę, że CKE sobie z nas żarty zrobiło" – napisał kolejny uczeń. Oznacza to, że nie da się przewidzieć, czy w danym roku egzamin ten będzie trudny, czy łatwy.
dowiedz się więcej
co sprawia zdającym najwięcej trudności na egzaminie ósmoklasisty
Ogólne wymagania egzaminacyjne na egzaminie ośmioklasisty z języka polskiego:
l. Kształcenie literackie i kulturowe.
II. Kształcenie językowe
III. Tworzenie wypowiedzi
IV. Samokształcenie
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|