Geodezja i planowanie przestrzenne to nowa propozycja kształcenia wprowadzona w Rzeszowie przez Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Studia inżynierskie w tym zakresie są idealne dla osób, które nie mają trudności z matematyką, fizyką, geografią, a także posiadają umiejętności rysunkowe, zwłaszcza w zakresie rysunku technicznego.
Studenci zdobędą szeroką wiedzę i kompetencje w zakresie projektowania, co umożliwi pracę zarówno w biurze i pracowni projektowej, jak i w terenie, a także pozwoli Ci realnie wpływać na otaczający świat.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a okazję wybrać specjalizację, która w znaczący sposób wpłynie na rozwój kariery zawodowej. Możesz zajmować się zarówno geoinformatyką i geodezją inżynieryjną, jak i gospodarką nieruchomości i planowaniem przestrzennym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Geodezja i planowanie przestrzenne możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Rzeszowie w zakresie geodezji i planowania przestrzennego możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Studia tego typu realizowane są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Stacjonarna forma kształcenia to tak zwane studia dzienne, które na uczelniach publicznych odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni, a zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne mogą mieć charakter zaoczny (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowy (wbrew nazwie zajęcia odbywają się przez cały dzień od poniedziałku do piątku).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane (zaocznie/wieczorowo). Pamiętaj także o tym, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Geodezja i planowanie przestrzenne to unikatowy kierunek, który pozwoli Ci zdobyć rzetelne wykształcenie i praktyczne umiejętności, które okażą się niezwykle użyteczne w przypadku prowadzenia działalności geodezyjnej lub kartograficznej.
Studenci zdobędą także odpowiednie kompetencje sprowadzające się do działania w zakresie systemów informacyjnych o terenie oraz zagospodarowania przestrzennego.
Poznasz różnego rodzaju metody i narzędzia sprowadzające się do geodezji i planowania przestrzennego, a także techniki pomiarów geodezyjnych, satelitarnych i fotogrametrycznych.
Studenci uczęszczają także na zajęcia odnoszące się do ekonomii, organizacji i zarządzania, a także do prawa. Interdyscyplinarnie opracowany kierunek ułatwia wykształcenie zdolności organizacyjnych oraz rozwinięcie kompetencji zarządczych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Nabędziesz także umiejętności językowe, również w zakresie języka obcego specjalistycznego.