GEODEZJA I PLANOWANIE PRZESTRZENNE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne |
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | geodezja i planowanie przestrzenne - uczelnie >
Opis kierunku
W trakcie studiów na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk ścichłych i technicznych. Podczas licznych zajęć dowiedzą się więcej na temat matematyki, geografii, kartografii czy gospodarki przestrzennej. Ponadto nauczą się wykonywania i praktycznego wykorzystania pomiarów geodezyjnych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach geodezyjnych, firmach budowlanych, biurach projektowych oraz jednostkach administracji publicznej.
WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Studia techniczne od lat cieszą się dużym zainteresowaniem maturzystów. Dlatego też, kandydaci a kierunek geodezja i planowanie przestrzenne powinni zapoznać się ze szczegółowymi wymogami rekrutacyjnymi obowiązującymi na danej uczelni, co pomoże w pozytywnym rozpatrzeniu ich aplikacji.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne to:
-
matematyka,
-
fizyka i astronomia,
-
fizyka,
-
geografia,
-
język obcy nowożytny.
W przypadku studiów drugiego stopnia konieczne będzie przedstawienie dyplomu ukończenia studiów wyższych z zakresu pokrewnych dyscyplin naukowych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GEODEZJA I PLANOWANIE PRZESTRZENNE?
Geodezja i planowanie przestrzenne to kierunek, który wyróżnia się interdyscyplinarnym programem nauczania. Dzięki temu studenci mają szansę zdobyć kompleksowe wykształcenie oraz rozwinąć wiedzę z zakresu geodezji, gospodarki przestrzennej czy kartografii. W planie przewidziano także wiele innych równie ciekawych zajęć oraz warsztatów, dzięki którym studenci zdobędą cenne umiejętności praktyczne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geodezja i planowanie przestrzenne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek geodezja i planowanie przestrzenne będą miały okazję uczęszczać na wiele ciekawych zajęć, podczas których dowiedzą się więcej na temat gospodarki przestrzennej, geodezji, geografii czy kartografii. Ponadto, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę na temat systemów informacji o terenie oraz architektury i urbanistyki.
Powyższe studia będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu możliwe będzie wykształcenie cennych umiejętności i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczą się wykonywania pomiarów geodezyjnych, satelitarnych i fotogrametrycznych. Ponadto poznają zasady profesjonalnego planowania przestrzennego, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z obszaru zarządzania i przedsiębiorczości.