Mechanika i budowa maszyn - Szczecin

Mechanika i budowa maszyn - Szczecin

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

14.05.2024

Mechanika i budowa maszyn - studia Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 10 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Szczecinie w 2023 r. zaczynają się od 5000 zł za pierwszy rok studiów.

Mechanika i budowa maszyn - Szczecin
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki inżynierskiej, automatyki i sterowania, elektroniki. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku mechanika, technologa czy kierownika działu produkcji. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: mechatronika, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa do 15 lipca 2024 r. | Mechanika i budowa maszyn Szczecin - terminy rekrutacji >

Gdzie studiować mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie

W Szczecinie mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychPolitechnice Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Politechnika Morska w Szczecinie. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na ZUT i AM. Cena to około 5000 zł za pierwszy rok studiów.

 

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Szczecinie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Szczecinie

W procesie rekrutacji na studia w Szczecinie na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, język obcy, język polski, matematyka. mechanika i budowa maszyn Szczecin - przedmioty maturalne

Kierunki studiów w Szczecinie cechują różne wymagania rekrutacyjne, ściśle uzależnione od tematyki przyswajanej w trakcie procesu edukacyjnego. Coraz poważniej myślisz o podjęciu Mechaniki i budowy maszyn, dlatego zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby dołączyć do grona studentów tego kierunku?

Jako że opisywany kierunek studiów należy do grona nauk, których fundamentem są przedmioty ścisłe na czele z matematyką, nikogo nie powinien zdziwić fakt, że w toku rekrutacji wiodącymi przedmiotami będą: matematyka, fizyka, informatyka oraz język obcy, wymagany podczas aplikacji na niemal wszystkie istniejące kierunki.

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od tego, na jaką uczelnię w Szczecinie się zdecydujesz. Zmiany, jakim ulegają pewne ustalenia również powodują obowiązek systematycznego śledzenia strony internetowej wybranej uczelni, aby być na bieżąco i z pełną świadomością przystąpić do rekrutacji na wybrany kierunek.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie?

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku lub dwa lata.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Szczecinie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Morska w Szczecinie (Wydział Mechaniczny) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Przedmiotami, które z dużym prawdopodobieństwem napotkasz na drodze swojej przygody z Mechaniką i budową maszyn w Szczecinie, będą między innymi:

 • automatyka i sterowanie
 • grafika inżynierska
 • elektronika
 • metody statystyczne w matematyce
 • konstrukcja maszyn i pojazdów mechanicznych

 

Nabywane umiejętności

Nauka na Mechanice i budowie maszyn w Szczecinie będzie miała charakter bardzo intensywnego zgłębiania przewidzianej w programie studiów wiedzy i umiejętności, które wykorzystasz podczas przyszłej pracy zawodowej. Niezależnie od tego, na jaki tryb studiów się zdecydujesz, powinieneś być przygotowany na systematyczne kształcenie w zakresie nauk ścisłych i inżynierskich, spędzających sen z powiek całemu gronu studentów. Bez zrozumienia skomplikowanych zagadnień matematycznych nie będzie możliwości zrozumienia esencji zgłębianego kierunku, dlatego jest to niezwykle ważne.

Do szerokiego kanonu umiejętności, w jakie zostaną uposażeni studenci szczecińskich uczelni, będą się zaliczały między innymi:

 • projektowanie oraz konstruowanie podzespołów maszynowych
 • wykonywanie symulacji komputerowych przy użyciu specjalistycznych programów
 • diagnozowanie i naprawa uszkodzonych podzespołów elektronicznych

 

Na dalszych etapach nauki każdy ze studentów stanie przed koniecznością wyboru jednej z następujących

specjalności, które ukierunkują go na pracę zawodową:

 • aparatura i instalacje przemysłowe
 • komputerowe wspomaganie projektowania
 • budowa pojazdów mechanicznych
 • maszyny i urządzenia ekoenergetyczne

Polecane:

 

Jakie są specjalności na mechanice i budowie maszyn w Szczecinie

Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie: diagnostyka i remonty maszyn i urządzeń okrętowycheksploatacja siłowni okrętowych, techniki chłodnicze i klimatyzacjatechniki i technologie recyklinu...

Sprawdź specjalności na mechanika i budowa maszyn w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Sprawdź

Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister / magister inżynier

Jak wygląda rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie

Mechanika i budowa maszyn - rekrutacja na uczelniach w Szczecinie

sprawdź rekrutacja na studia w Szczecinie

 

Limity miejsc

Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem, bowiem aplikuje wielu chętnych, a za sprawą limitów miejsc nie każdy ma szansę zostać studentem tego kierunku bowiem, jak na większości kierunków studiów liczba miejsc jest ograniczona.

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci mechaniki i budowy maszyn w Szczecinie? Rekrutacja na szczecińskie uczelnie, podobnie jak w innych miastach, opiera się na konkursie świadectw.

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie, to m.in.: chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie: 

 • Politechnika Morska w Szczecinie: 128
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 100

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Przyszli studenci mechaniki i budowy maszyn w Szczecinie po zarejestrowaniu się na studia, zwykle dopiero po około kilku tygodniach otrzymują odpowiedz. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji?

Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Szczecinie. Gdzie można znaleźć wyniki na mechanikę i budowę maszyn?

Informację o zakwalifikowaniu się na studia kandydaci mogą znaleźć poprzez zalogowanie się do swojego indywidualnego profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). W systemie można znaleźć również takie informacje, jak np. jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

 • Politechnika Morska w Szczecinie: lipiec 2024
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kiedy wyniki rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie zostaną ogłoszone nadchodzi etap składania kompletu dokumentów rekrutacyjnych do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn muszą w terminie złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej szczecińskich uczelni.

Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby zostać pełnoprawnym studentem mechaniki i budowy maszyn? Przyszli studenci muszą zabrać ze sobą m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kandydaci, którzy dostali się na mechanikę i budowę maszyn na jedną ze szczecińskich uczelni, muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

W jakim terminie należy złożyć dokumenty na mechanikę i budowę maszyn? Uczelnie zazwyczaj przyjmują dokumenty dopiero po opublikowaniu listy zakwalifikowanych. Kandydaci mają na to zazwyczaj kilka dni.     

Co, jeśli kandydat nie zdąży dostarczyć dokumentów w terminie? Jeśli kandydat na mechanikę i budowę maszyn w Szczecinie nie dostarczy dokumentów, może on wtedy zostać skreślony z listy osób zakwalifikowanych.    

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie

Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Szczecinie? Cena w 2024 roku wynosi około 5000 zł za pierwszy rok studiów. 

Mechanika i budowa maszyn studia w Szczecinie - ceny 2023:   

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 5000 zł

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Szczecin studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Szczecin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Szczecin studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Szczecin studia niestacjonarne

Mechanika i budowa maszyn w Szczecinie

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Szczecinie

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia