Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Studia w Łodzi

mechanika i budowa maszyn 

Odkryj mechanikę i budowę maszyn w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Mechanika i budowa maszyn studia Łódź - 2021 | woj. łódzkie

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata, 3,5 roku lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć na Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Łódzka oferuje 180 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŁ oraz uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 5650 zł do 6000 zł za pierwszy rok studiów.

 

Mechanika i budowa maszyn to studia, których program oscyluje wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci nauczą się projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń, a także zdobędą zdolności z zakresu konstrukcji urządzeń mechanicznych. Ponadto poznają zasady wykorzystywania zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych, które usprawnią ich codzienną pracę zawodową.

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jednostkach projektowych i konstrukcyjnych czy w jednostkach naukowo-badawczych. Równie ciekawą opcją będzie zatrudnienie w firmach konsultingowych lub doradczych, a także założenie własnej działalności gospodarczej.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek mechanika i budowa maszyn

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Jednostka prowadząca

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Jednostka prowadząca

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Jakie wymagania na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Jak wygląda rekrutacja na Mechanikę i budowę maszyn w Łodzi? Aby otrzymać upragniony indeks należy przystąpić do konkursu świadectw. Najważniejszym przedmiotem, co nie powinno być specjalnym zaskoczeniem, jest matematyka – na jej gruncie oparta jest cała ścieżka kształcenia na tym kierunku.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka
 • język obcy
 • fizyka
 • chemia

 

W dalszej kolejności brany pod uwagę jest język obcy, oraz przedmiot do wyboru, w postaci fizyki bądź chemii (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni).

 Wymagania na Mechanikę i budowę maszyn w Łodzi są duże, ale warto poważnie podejść do procesu kwalifikacyjnego, gdyż studia inżynierskie dają pewny fach w ręku, czyniąc z absolwentów specjalistów.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ŁÓDŹ STUDIA I STOPNIA

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ŁÓDŹ STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN ŁÓDŹ STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

W dobie współczesnego rozwoju techniki, ciężko wyobrazić sobie świat bez maszyn. Zdominowały one już nie tylko niemal wszystkie gałęzie przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem fabryk, gdzie w znacznym stopniu ułatwiają ludzką pracę, ale również gospodarstwa domowe, czyniąc obowiązki przyjemniejszymi.

Lodówki, pralki, zmywarki, żelazka, a nawet komputery – wszystko to istnieje dzięki dorobkowi współczesnych techników, często absolwentów studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn.

Budowa, wytwarzanie i eksploatacja maszyn. Ponadto projektowanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Do tego szansa na zawodowy sukces w postaci pracy jako inżynier na stanowiskach konstruktorów, czy technologów.

Właśnie tak, w kilku słowach, można zdefiniować Mechanikę i budowę maszyn w Łodzi. Jeśli jesteś pasjonatem nauk ścisłych na czele z matematyką, lubiłeś podpatrywać pracę mechaników samochodowych, a świat skomplikowanych konstrukcji maszynowych nie przestaje cię zadziwiać, ponadto chciałbyś związać swoją przyszłość z niezwykle opłacalną ścieżką zawodową, to studia w Łodzi na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi mogą okazać się najlepszym z możliwych wyborów!

 

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Kierunek Mechanika i budowa maszyn to nauka realizowana na studiach pierwszego i drugiego stopnia, z kilkoma specjalnościami mającymi za zadanie rozwinąć konkretne umiejętności i ukierunkować przyszłą ścieżkę zawodową.

Szczegółowa wiedza, która każdy absolwent tych studiów będzie musiał zgłębić, różni się nieco w zależności od wyboru specjalności oferowanej przez uczelnie w Łodzi.

Wykładowcy Politechniki Łódzkiej kładą duży nacisk na rozwój kompetencji technicznych, opartych na gruntownie przyswojonej wiedzy matematycznej. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna obiecuje uposażenie przyszłych absolwentów, poza podstawowymi umiejętnościami wynikającymi ze specyfiki kierunku, w dużą dozę kreatywnego myślenia oraz kompetencji interpersonalnych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Nikogo już chyba nie dziwi szerokie zainteresowanie młodych ludzi podjęciem studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Jest to bowiem jeden z najlepiej prosperujących kierunków technicznych, których ukończenie daje umożliwia zdobycie dobrze płatnej i dającej możliwość ciągłego samorozwoju pracy w zawodzie.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych specjalistów oraz zainteresowanie samych przyszłych aplikantów, Politechnika Łódzka oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi postanowiły wzbogacić swoje oferty edukacyjne o kierunek Mechanika i budowa maszyn, stwarzając tym samym okazję do zgłębiania interesującej dziedziny wiedzy w centralnym miejscu Polski.

Absolwenci obu łódzkich uczelni będą mogli pochwalić się wiedzą i umiejętnościami w zakresie mechatroniki napędów i sterowania maszyn i urządzeń z układami elektromechanicznymi, pneumatycznymi i hydrostatycznymi. Zajęcia praktyczne umożliwią zgłębić od podszewki tajniki budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn wraz z ich podzespołami elektronicznymi.

Liczne praktyki oraz specjalności oferowane przez studia inżynierskie w Łodzi na kierunku Mechanika i budowa maszyn dają możliwość rozwinięcia własnych zainteresowań z obszaru tematyki studiów, a także szansę na podjęcie współpracy z wybraną placówką tuż po ukończeniu studiów.

 

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

3. Nabywane umiejętności

Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn nie należą do najłatwiejszych, ale w zamian na absolwentów czekają wszystkie gałęzie przemysłu, gotowe przyjąć ich jako swoich nowych pracowników.

A jeśli nawet taka perspektywa nie uszczęśliwia najbardziej ambitnego indywidualisty, to nabyte w trakcie nauki umiejętności pozwalają na założenie prywatnych firm wytwórczych bądź usługowych.

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi to duża uniwersalność wykształcenia, gdyż skupia w sobie wiele elementów, w tym także dziedziny humanistyczne.

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata, 3,5 roku lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn na obu łódzkich uczelniach, które umożliwiają kandydatom ich podjęcie, należy rozpocząć od trwających siedem semestrów, a więc trzy i pół roku, studiów inżynierskich.

Po ich ukończeniu można zastanowić się nad studiami zwieńczonymi uzyskaniem tytułu magistra, które trwają jedynie trzy semestry (półtora roku). Ustalenie to obowiązuje Politechnikę Łódzką, ponieważ Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oferuje jedynie studia pierwszego stopnia.

Po ukończeniu studiów warto zdecydować się na wybrane specjalizacje albo nawet studia doktoranckie, które znacznie poszerzą zakres posiadanych już kompetencji i zwiększą możliwości zawodowe.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Jaka praca czeka na absolwentów Mechaniki i budowy maszyn w Łodzi? Odpowiedź na to pytanie może okazać się tak obszerna, jak wiedza, którą będą dysponować abiturienci tego kierunku. Praca ta będzie przede wszystkim przyszłościowa, dająca dobre perspektywy finansowe oraz ciągłe możliwości samorozwoju.

Wiele będzie zależało od zainteresowań przyszłych pracowników, bowiem Mechanika i budowa maszyn da tak rozległe spektrum wyboru, że spokojnie uda się każdemu dopasować przyszły zawód do własnej osobowości.

 

Absolwenci jednego z najbardziej popularnych kierunków studiów w Łodzi mogą liczyć na zatrudnienie w jednostkach naukowo- badawczych, dzięki którym być może uda im się zrewolucjonizować świat maszyną o niestworzonych wcześniej funkcjach.

 

 

Biura projektowo-konstrukcyjne staną otworem przed największymi miłośnikami przekładania swoich twórczych wizji, obejmujących nowoczesne maszyny i podzespoły elektroniczne o innowacyjnych funkcjach, na papier. W tym zawodzie z pewnością sprawdzą się również najlepsi konstruktorzy, potrafiący w praktyczny sposób wykorzystać wiadomości, w jakie uposażyły ich studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi.

Dla spragnionych kontaktu z ludźmi oraz pragnących dzielić się posiadaną wiedzą i umiejętnościami, zaistnieje możliwość podjęcia pracy w firmach konsultingowych. W tej dosyć specyficznej branży należy mieć na uwadze, że praca z klientem nie należy do najłatwiejszych, a najlepiej poradzą sobie w niej ludzie posiadający duże pokłady cierpliwości i odporności psychicznej – niektórzy klienci potrafią bardzo dać się we znaki.

Mówiąc w dużym skrócie – każdy, kto skończy studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi, będzie mógł podjąć pracę jako konstruktor, technolog, czy główny mechanik w przedsiębiorstwach już istniejących lub w swojej własnej działalności gospodarczej.

Gdzie studiować na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Uczelnie na których można studiować kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi

 • Politechnika Łódzka
 • Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

1. Uczelnie publiczne (państwowe)

Politechnika Łódzka

Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Łódzkiej, realizowana jest na Wydziale Mechanicznym. Studia są dwustopniowe – pierwszy stopień zakończony jest tytułem inżyniera, a trwa on 4 lata. Drugi stopień trwający półtora roku, zakończony jest tytułem magistra.

 

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • Stacjonarnym (studia bezpłatne limit miejsc 180 osób)
 • Niestacjonarnym (opłata – 5650 zł)

 

Kierunek mechanika i budowa maszyn, to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy myślą o karierze konstruktora i technologa. W zakresie umiejętności po skończeniu tego kierunku jest projektowanie i wykonawstwo konstrukcji mechanicznych między innymi: maszyn dla potrzeb przemysłu, maszyn roboczych, silników samochodowych oraz stosowanych w napędzie i sterowaniu, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Kierunek ten jest połączeniem nowoczesności i tradycji, ponieważ mechatronika i budowa maszyn towarzyszy studentom Politechniki Łódzkiej od samego początku jej istnienia. Dzięki temu, bogate doświadczenie uzyskane przez lata, pozwala na przekazanie szczegółowej wiedzy słuchaczom, przez wykwalifikowanych wykładowców.

Uczelnia ma w swojej ofercie kilka specjalności:

 • mechanika stosowana,
 • konstrukcja maszyn i systemów mechanicznych,
 • technologie wiórowe lub bezwiórowe.

 

Wybierając Politechnikę Łódzką student może mieć poczucie gruntownego przygotowania do przyszłego zawodu mechanika bądź konstruktora, a praktyki i staże oferowane przez uczelnię, pozwolą na poznanie przyszłego zawodu „od kuchni”.

Dowiedz się więcej

 

 

2. Uczelnie niepubliczne (prywatne)

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi można studiować mechanikę i budowę maszyn na studiach pierwszego stopnia – inżynierskich, trwających 3,5 roku.

Ceny za pierwszy rok studiów (rok akademicki 2021/2022):

 • Stacjonarne – 6000 zł
 • Niestacjonarne – 5880 zł

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, są skierowane dla tych kandydatów, którzy chcą zdobyć najnowszą, praktyczną wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji maszyn.

Rozbudowany program studiów, da przyszłemu studentowi możliwości rozwijania się i swoich zainteresowań, w dziedzinach związanych z wytrzymałością materiałów, projektowania oraz montażu maszyn. Przyszły absolwent tego kierunku będzie specjalistą – mechanikiem, a rozbudowany program studiów, pomoże mu odnaleźć się na przyszłym rynku pracy.

Kadra wykładowców Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, poprowadzi zajęcia w sposób innowacyjny – pobudzający kreatywność i wyobraźnię studenta, a zdobyte wykształcenie będzie odpowiadało obecnemu zapotrzebowaniu na rynku pracy. Kończąc kierunek mechanika i budowa maszyn, absolwent będzie mógł podjąć pracę w:

 • jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów,
 • jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych,
 • jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,
 • innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.

Dowiedz się więcej

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Proces rekrutacji

Obecnie studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi można podjąć na Politechnice Łódzkiej oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. W zależności od decyzji, która z opcji bardziej nam pasuje, należy dokładnie zgłębić wymagania rekrutacyjne odgórnie ustalone przez poszczególne łódzkie uczelnie.

Studia na Politechnice Łódzkiej, zgodnie z powszechnie krążącą opinią, uchodzą za jedne z trudniejszych. Nacisk stawiany szczególnie na rozwój umiejętności matematycznych, będących filarem późniejszego doskonalenia bardziej szczegółowych kompetencji, często budzi postrach wśród przyszłych kandydatów.

Jednak mimo wszystko aplikantów na studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn nie brakuje – nic dziwnego, jest to jeden z popularniejszych i najbardziej przyszłościowych kierunków oferowanych przez łódzkie uczelnie.

 

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Przedmiotami wiodącymi, do których zdawania warto przyłożyć się najbardziej, to oczywiście matematyka oraz fizyka. Aplikanci na studia pierwszego stopnia, wybierani są na drodze konkursu świadectw maturalnych. W przypadku aplikacji na studia drugiego stopnia, w procesie rekrutacji brane są pod uwagę oceny na dyplomie ukończenia wcześniejszego etapu studiów.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jest uczelnią prywatną, a więc jeśli decydujesz się na podjęcie studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn właśnie tam, musisz mieć na uwadze systematyczne uiszczanie opłat semestralnych. Zazwyczaj w toku rekrutacji nie odbywa się konkurs świadectw – obowiązuje kolejność zgłoszeń, jednak warto upewnić się w aktualnych ustaleniach za pośrednictwem internetowej strony uczelni.

 

 

Wymagane dokumenty

Nie ma znacznych różnic w składaniu dokumentów do komisji rekrutacyjnej obu łódzkich uczelni. Na biurko komisji należy dostarczyć kserokopię świadectwa maturalnego, zdjęcie w formacie 35X45mm oraz odpowiednio wypełniony formularz aplikacyjny, którego wzór można pobrać ze stron internetowych tych uczelni.

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne w Łodzi

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn Łódź – zaoczne (niestacjonarne)

Studia w Łodzi na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które realizowane są w trakcie zajęć od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni w Łodzi. Zajęcia w trybie dziennym odbywają się od poniedziałku do piątku.

dowiedz się więcej na temat kierunku mechanika i budowa maszyn studia zaoczne w Łodzi

Jakie są ceny studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi w formie wieczorowej lub zaocznej są płatne. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach uczelni w Łodzi.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku mechnika i budowa maszyn - ceny w Łodzi

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Wybór kierunku studiów nie jest ostatnią decyzją, związaną z naszą edukacją. Musimy jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie chcemy studiować? Czy wyjeżdżamy? Jeśli tak, to dokąd? Kandydaci na studia zawsze mają wiele pytań i wątpliwości. Jakie ma kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi opinie?

Szymon, student II- stopnia Mechaniki i budowy maszyn w Łodzi mówi:

„To studia dla najwytrwalszych. Być może liczba egzaminów nie jest ogromna, ale ich siła rażenia pokonała niejednego twardziela. Trzeba się przykładać. Ale nie dla ocen. Trzeba się przykładać, aby potem, po opuszczeniu murów uczelni móc siebie, szczerze nazwać prawdziwym specjalistą w swoim fachu. Tego wszystkim życzę.”

Kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

energetyka
Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Łodzi

Politechnika Łódzka kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Łodzi

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Mechanicznym PŁ 

 

Komentarze (0)