Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Mechanika i budowa maszyn - Łódź
Dodaj do ulubionych

20.09.2023

Mechanika i budowa maszyn studia Łódź - 2023 | woj. łódzkie

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 6 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Łodzi w 2023 r. zaczynają się od 6240 zł za pierwszy rok studiów.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi rozpocznie się 17 kwietnia 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r. | Mechanika i budowa maszyn Łódź - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wykonywania konstrukcji mechanicznych. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki inżynierskiej, materiałoznawstwa i automatyki. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką urządzeń chłodniczych, silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku mechanika, technologa czy kierownika działu produkcji. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: mechatronika, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn.

 

Uczelnie
W Łodzi mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Łódzkiej (Wydział Mechaniczny PŁ) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższejAkademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.
 
Specjalności
Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, język obcy, matematyka.szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 6240 zł do 7430 zł za pierwszy rok studiów | Wykaz opłat za studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi >

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku • 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Jakie wymagania na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Jak wygląda rekrutacja na Mechanikę i budowę maszyn w Łodzi? Aby otrzymać upragniony indeks należy przystąpić do konkursu świadectw. Najważniejszym przedmiotem, co nie powinno być specjalnym zaskoczeniem, jest matematyka – na jej gruncie oparta jest cała ścieżka kształcenia na tym kierunku.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, język obcy, fizyka, chemia.

W dalszej kolejności brany pod uwagę jest język obcy, oraz przedmiot do wyboru, w postaci fizyki bądź chemii (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni).

 Wymagania na Mechanikę i budowę maszyn w Łodzi są duże, ale warto poważnie podejść do procesu kwalifikacyjnego, gdyż studia inżynierskie dają pewny fach w ręku, czyniąc z absolwentów specjalistów.

 

Mechanika i budowa maszyn Politechnika Łódzka - przedmioty maturalne

W rekrutacji 2023/2024 na kierunek mechanika i budowa maszyn na Politechnice Łódzkiej uwzględniane są dwa przedmioty obowiązkowe, które stanowią matematyka oraz język obcy, a także maksymalnie dwa przedmioty dodatkowe, do których należą fizyka lub chemia. Kandydaci mogą również wykazać się zdobytym wcześniej dyplomem zawodowym. dowiedz się więcej

Rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn w uczelniach niepublicznych (prywatnych)

Uczelnie niepubliczne w Łodzi przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Łodzi

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to studia, których program oscyluje wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci nauczą się projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń, a także zdobędą zdolności z zakresu konstrukcji urządzeń mechanicznych. Ponadto poznają zasady wykorzystywania zaawansowanych narzędzi i programów informatycznych, które usprawnią ich codzienną pracę zawodową.

Mechanika i budowa maszyn należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 8 tys. kandydatów.

 

Praca po studiach

Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jednostkach projektowych i konstrukcyjnych czy w jednostkach naukowo-badawczych. Równie ciekawą opcją będzie zatrudnienie w firmach konsultingowych lub doradczych, a także założenie własnej działalności gospodarczej.
 

Program studiów i przedmioty

Nikogo już chyba nie dziwi szerokie zainteresowanie młodych ludzi podjęciem studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Jest to bowiem jeden z najlepiej prosperujących kierunków technicznych, których ukończenie daje umożliwia zdobycie dobrze płatnej i dającej możliwość ciągłego samorozwoju pracy w zawodzie.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych specjalistów oraz zainteresowanie samych przyszłych aplikantów, Politechnika Łódzka oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi postanowiły wzbogacić swoje oferty edukacyjne o kierunek Mechanika i budowa maszyn, stwarzając tym samym okazję do zgłębiania interesującej dziedziny wiedzy w centralnym miejscu Polski.

Absolwenci obu łódzkich uczelni będą mogli pochwalić się wiedzą i umiejętnościami w zakresie mechatroniki napędów i sterowania maszyn i urządzeń z układami elektromechanicznymi, pneumatycznymi i hydrostatycznymi. Zajęcia praktyczne umożliwią zgłębić od podszewki tajniki budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn wraz z ich podzespołami elektronicznymi.

Liczne praktyki oraz specjalności oferowane przez studia inżynierskie w Łodzi na kierunku Mechanika i budowa maszyn dają możliwość rozwinięcia własnych zainteresowań z obszaru tematyki studiów, a także szansę na podjęcie współpracy z wybraną placówką tuż po ukończeniu studiów.

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 

 

Ogólne cele kształcenia

Studenci mechaniki i budowy maszyn szkolą się w zakresie m.in.: projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń; wykonywania konstrukcji mechanicznych; zarządzania projektami inżynierskimi. Studia na tym kierunku pozwalają poznać np.: specyfikę maszyn przemysłowych i roboczych, silników samochodowych i stosowanych w napędzie lub sterowaniu, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzujących.

Mechanika i budowa maszyn to kierunek, który pozwala studentom poznać również handlowe, prawne, finansowe, organizacyjne i marketingowe aspekty branży mechanicznej i produkcyjnej. W trakcie nauki studenci zgłębiają tajniki m.in.: termodynamiki, teorii mechanizmów, mechanikę płynów, technologię maszyn, elektrotechnikę i elektronikę, podstawy programowania PLC, robotykę, techniki wytwarzania czy symulację układów mechanicznych.

Absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą wykorzystywać zdobytą w trakcie studiów wiedzę w branżach takich, jak np.: mechatronika, aparatura i sprzęt medyczny, biomechanika, technologia biomateriałów, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów mogą szukać zatrudnienia m.in. na stanowisku konstruktora, projektanta układów mechanicznych i mechatronicznych, specjalisty utrzymania ruchu, mechanika, technologa czy kierownika działu produkcji. Ponadto absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

 

Gdzie studiować na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Łódzkiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Łódzka oferuje 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŁ oraz uczelni prywatnej. Ceny wahają się od 6240 zł do 7430 zł za pierwszy rok studiów.

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

Limity miejsc

O przyjęciu kandydatów na studia decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa. Liczba miejsc na określone kierunki jest ograniczona.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi:

  • Politechnika Łódzka: 100

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi

Niestacjonarna nauka w uczelniach publicznych oraz studia w prywatnych szkołach wyższych są zazwyczaj płatne. Bezpłatną naukę można podjąć głównie w trybie stacjonarnym na uczelniach publicznych.

 

Mechanika i budowa maszyn studia Łódź - ceny 2023

  • Politechnika Łódzka: 7430 zł
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi: od 6240 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na studia kandydaci otrzymują w określonym terminie (indywidualnym dla każdej uczelni) poprzez system IRK lub ERK. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, ile punktów zdobyli oni w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej dla danego kierunku.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:

  • Politechnika Łódzka: 17.07.2023

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dla każdej szkoły wyższej forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może być inna – najczęściej dokonuje się tego bezpośrednio w siedzibie wybranej uczelni, jednak czasem kandydaci mogą złożyć komplet dokumentów, wysyłając go pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne kandydatów zazwyczaj po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci mają przeważnie kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów do siedziby uczelni. Pamiętaj – jeśli spóźnisz się lub dostarczysz niekompletny zestaw dokumentów, możesz zostać skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów!

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Łodzi:

  • Politechnika Łódzka: od 18.07.2023 do 20.07.2023

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Łodzi - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Politechnika Łódzka (Wydział Mechaniczny PŁ) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Łodzi?

Wybór kierunku studiów nie jest ostatnią decyzją, związaną z naszą edukacją. Musimy jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie chcemy studiować? Czy wyjeżdżamy? Jeśli tak, to dokąd? Kandydaci na studia zawsze mają wiele pytań i wątpliwości. Jakie ma kierunek Mechanika i budowa maszyn w Łodzi opinie?

Szymon, student II- stopnia Mechaniki i budowy maszyn w Łodzi mówi:

„To studia dla najwytrwalszych. Być może liczba egzaminów nie jest ogromna, ale ich siła rażenia pokonała niejednego twardziela. Trzeba się przykładać. Ale nie dla ocen. Trzeba się przykładać, aby potem, po opuszczeniu murów uczelni móc siebie, szczerze nazwać prawdziwym specjalistą w swoim fachu. Tego wszystkim życzę.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Łódź studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Łódź studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Łódź studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Łodzi

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

energetyka
Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Łodzi

Politechnika Łódzka kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Łodzi

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Mechanicznym PŁ 

 

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia