Mechanika i budowa maszyn - Olsztyn

Mechanika i budowa maszyn - Olsztyn

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

17.01.2024

Mechanika i budowa maszyn studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Mechanika i budowa maszyn w Olsztynie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Olsztynie w 2023 r. zaczynają się od 4200 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na UWM wyniósł 89 punktów.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 22 lipca 2024 r. | Mechanika i budowa maszyn Olsztyn - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące nauki o tworzywach sztucznych i kompozytach, technologii metali, czy geometrii i grafiki inżynierskiej. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę na temat automatyki i robotyki.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku konstruktora układów mechanicznych, specjalisty utrzymania ruchu czy po prostu mechanika. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w firmach projektowych, placówkach technologicznych, jednostkach nadzoru technicznego.

 

Uczelnie

W Olsztynie mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku mechanikę i budowę maszyn w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, informatyka, język obcy, fizyka i astronomia, geografia, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena wynosi około 4200 zł za pierwszy rok studiów.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • chemia
  • fizyka i astronomia
  • geografia
  • informatyka
  • język obcy
  • matematyka

 

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak mechanika i budowa uchodzą za jedne z najbardziej obleganych kierunków wśród propozycji studiów inżynierskich. Kandydatów jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę i astronomię, matematykę, chemię, język obcy nowożytny, geografię. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić komfortowe studiowanie, dlatego studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci systematyczna nauka i regularne spotkania w tygodniu, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, warto rozważyć weekendowy tryb kształcenia. Pamiętaj również o tym, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

William Ockham wspominał, że najlepsze są proste rozwiązania, co ważne jest także w technice. Coś ma dobrze, sprawnie działać i dlatego nie musi być niezwykle wymyślne. Burrhus Frederic Skinner zaznaczał w końcu, że to ludzie muszę myśleć, a nie ich maszyny. Kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie to nowoczesna droga rozwoju, która skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn i urządzeń.

Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. Ważne są także predyspozycje kierownicze i komunikacyjne, które ułatwią pracę w grupie. Jeśli jesteś osobą kreatywną, ale ciągnie Cię ku możliwościom technicznym, studia na kierunku mechanika i budowa maszyn są właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Studia w Olsztynie na kierunku mechanika i budowa maszyn możesz realizować na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie oferują najbardziej popularne kierunki studiów, by zapewnić kandydatom możliwość rozwoju w dziedzinach dla nich interesujących.

 

4. Praca po studiach

Studia inżynierskie w Olsztynie w zakresie mechaniki i budowy maszyn zapewniają swoim studentom pracę w jednostkach projektowych, w zakładach przemysłu maszynowego, w jednostkach konstrukcyjnych i technologicznych, w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w jednostkach odbioru technicznego.

Absolwenci z powodzeniem odnajdują się w pracy w jednostkach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w zakładach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych, które wymagają wiedzy technicznej i informatycznej, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • tworzywa sztuczne i kompozyty,
  • geometria i grafika inżynierska,
  • materiałoznawstwo i obróbka cieplna,
  • technologia metali,
  • numeryczne metody obliczeniowe,
  • współczesne materiały inżynierskie,
  • zintegrowane systemy wytwarzania,
  • urządzenia mechatroniczne w pojazdach,
  • ergonomia przemysłowa,
  • komputerowe wspomaganie projektowania
  • i wiele innych.

Studenci mają okazję dokształcać się w ramach wybranych specjalności, takich jak: mechanika i budowa maszyn, eksploatacja i diagnostyka pojazdów i maszyn czy inżynierskie zastosowanie komputerów w budowie maszyn. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.

Studenci zgłębiają wiedzę odnoszącą się do mechaniki, technologii, organizacji produkcji, nowoczesnych metod i technik wytwarzania, które jest wspomagane technikami komputerowymi. Studenci zyskują także wiedzę z zakresu metrologii i systemów pomiarowych, elektrotechniki, automatyki i robotyki, programowania komputerowego. Doskonalą także umiejętności analityczne oraz projektowania, co przekłada się na lepsze rozumienie problemów inżynierskich.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Nauk Technicznych UWM) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Olsztynie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie podzielony jest na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia techniczne tego typu możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera pozwala na podjęcie pracy zawodowej, a także umożliwia kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim, zapewniając tym samym tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Warto zaznaczyć, że studia magisterskie mogą podjąć absolwenci także innych pokrewnych kierunków inżynierskich.

Mechanika i budowa maszyn w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie przygotowuje studentów do pracy w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w zakładach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych.

Absolwenci stają się specjalistami od samochodów, śmigłowców i tworzyw polimerowych, co gwarantuje im pracę w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, na produkcjach, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach nadzoru technicznego, w firmach projektowych, w doradztwie i konsultingu, w biurach konstrukcyjnych, w biznesie, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w placówkach projektowo-konstrukcyjnych, w placówkach technologicznych

Studia inżynierskie w zakresie mechaniki i budowy maszyn przygotowują studentów do pełnienia funkcji kierowników serwisu, konstruktorów-inżynierów, inżynierów eksploatacji floty pojazdów samochodowych, inżynierów technologów, doradców technicznych, audytorów obiektów komunalnych i przemysłowych, projektantów systemów mechanicznych. Tego typu kierunek techniczny zapewnia bardzo wiele możliwości zatrudnienia i rozwoju, między innymi w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych, w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w zakładach przemysłu maszynowego, w jednostkach odbioru technicznego, i właśnie dlatego tak chętnie kandydaci na studia decydują się na udział w rekrutacji.

Ile punktów na mechanikę i budowę maszyn w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 89 punktów.

czytaj dalej progi na mechanikę i budowę maszyn w Olsztynie

 

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje 72 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWM.

 

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Olsztynie

 

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

 

Mechanika i budowa maszyn studia stacjonarne - uczelnie w Olsztynie

 

Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne - uczelnie w Olsztynie

 

Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Olsztynie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Studia inżynierskie w Olsztynie w zakresie mechaniki i budowy maszyn to bardzo popularne studia techniczne, które dają wiele możliwości zatrudnienia. Kandydatów jest bardzo wielu, ale nie jest to kierunek dla wszystkich. Aby uniknąć rozczarowania w przyszłości, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się sposoby obróbki i eksploatacji maszyn, a także wszelkie nowości techniczne?
  • Czy masz twórczy umysł i dużo pomysłów do wykorzystania w dziedzinach technicznych?

Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę i astronomię, matematykę, chemię, język obcy nowożytny, geografię. Maksymalną ilość punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i plasują na najwyższych pozycjach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Innowacji Technicznych.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej we wskazanym przez nią terminie. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne Olsztynie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

 

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Olsztyn studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Olsztyn studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Olsztyn studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Olsztyn studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie

w Olsztynie

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Olsztynie?

Studia w Olsztynie na kierunku mechanika i budowa maszyn to jedne z najbardziej popularnych kierunków technicznych.

Marcel, student drugiego roku studiów inżynierskich, wyznał:

Od dziecka lubiłem majsterkować z ojcem w garażu. Z czasem zainteresowałem się nowikami technicznymi. Myślę, że świadomie ukierunkowałem swój umysł ku technice, dlatego teraz chciałbym zajmować się projektowaniem i wytwarzaniem różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Jest bardzo ciekawie.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia