Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Advertisement

Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Studia w Kielcach

mechanika i budowa maszyn

Odkryj kierunek mechanika i budowa maszyn w Kielcach i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

16.02.2023

Mechanika i budowa maszyn - studia Kielce 2023 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach rozpocznie się 22 maja 2023 r. i potrwa do 27 lipca 2023 r. | Mechanika i budowa maszyn Kielce - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Kielcach mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej (PŚK) w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

 

Opis kierunku

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn oferują zdobycie wszechstronnej wiedzy m.in. z zakresu materiałoznawstwa, mechaniki, elektrotechniki, projektowania procesów technologicznych, a także wytwarzania maszyn i urządzeń. Osoby, które zdecydują się na wybór powyższego kierunku, nauczą się również, w jaki sposób projektować i wykonywać projekty mechaniczne oraz jak posługiwać się zaawansowanymi systemami wspomagania prac inżynierskich. Ponadto pod okiem wykwalifikowanej kadry akademickiej studenci poznają też różnego rodzaju zaawansowane problemy konstrukcyjne.

Mechanika i budowa maszyn należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 8 tys. kandydatów.

 

Specjalności

Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach: eksploatacja maszyn do przeróbki surowców mineralnychinżynieria materiałów metalowych i spawalnictwoinżynieria wzornictwa przemysłowegokomputerowe wspomaganie wytwarzaniakomputerowo wspomagane technologie laserowe i plazmowesamochody i ciągniki ... specjalności na mechanice i budowie maszyn w Kielcach >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Kielcach na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5200 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach >
 
Praca po studiach

Absolwenci mechaniki i budowy maszyn nie powinni mieć większych trudności ze znalezieniem interesującego zatrudnienia, gdyż współcześnie niemal każdy rozwijający się sektor przemysłowy musi korzystać z usług kadry wyspecjalizowanych konstruktorów i profesjonalnych mechaników. Absolwenci będą więc mogli podjąć pracę m.in. w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jednostkach projektowych, przedsiębiorstwach konstrukcyjnych i technologicznych, a także w jednostkach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych.

 

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • historia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski

 

Wyjątkowo trudny charakter studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach przejawia się już na etapie rekrutacji. Każdego roku liczba chętnych z nadwyżką zapełnia dostępne miejsca, dlatego wymagania wobec kandydatów zostają zaostrzone. Przedmiotami kluczowymi dla tego kierunku są: matematyka, fizyka, informatyka oraz język obcy nowożytny. Dlatego wysoki wynik maturalny na poziomie rozszerzonym dostarczy przyszłym studentom największej liczby cennych punktów.

Jako że wymagania rekrutacyjne oraz przedmioty wiodące w tym procesie mogą się różnić w zależności od placówki edukacyjnej, to zanim ostatecznie zdecydujesz się na którąś z nich, zapoznaj się z ustaleniami zamieszczonymi na stronie internetowej uczelni. W ten sposób wkroczysz na nowy etap życia wystarczająco dobrze przygotowany.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Uczelnie w Kielcach narzucają duże wymagania na studentów decydujących się podjąć dowolny kierunek studiów, jednak dbają również o komfort nauki. Dlatego Mechanikę i budowę maszyn możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym i zaocznym, zapewniając sobie tym samym wygodną organizację czasu. Studia stacjonarne są wybierane zdecydowanie chętniej, bo większość studentów marzy o regularnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności kierunkowych.

Tryb niestacjonarny opiera się na obowiązku uczęszczania na weekendowe zajęcia i wykłady najczęściej dwa razy w miesiącu. W ten sposób studenci mogą podjąć dowolne zobowiązania zajmujące większość czasu w trakcie trwania tygodnia roboczego. Wybierając ten tryb pamiętaj o konieczności uiszczania opłat za czesne.

Znaczenia maszyn w życiu każdego człowieka chyba nikt nie miałby odwagi zakwestionować. Wpływ mechanizacji na światową gospodarkę, ekonomię i wiele innych składowych czynników mówiących o stopniu rozwoju danego obszaru geograficznego jest niepodważalny. Maszyny otaczają nas na co dzień, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wsiadając do pojazdów mechanicznych, łącząc się z Internetem za pomocą urządzeń multimedialnych, płacąc za zakupy przy pomocy elektronicznego terminala korzystasz z dorobku technicznego twórców najpotrzebniejszych maszyn.

Nie ulega wątpliwości, że ścisłe dziedziny nauki implikują największe możliwości zawodowe i zapewniają szansę na ciągłe samokształcenie. Miejsce pracy dla inżynierów znajdzie się zawsze, a sektory potrzebujące wsparcia specjalistów dysponujących szerokimi kompetencjami ścisłymi są wciąż tworzone. Między innymi dlatego są coraz chętniej wybierane przez przyszłych studentów.

Mechanika i budowa maszyn zdobywa szczyty wielu rankingów, opisujących popularność kierunków studiów. Ta interdyscyplinarna, techniczna dziedzina edukacji każdego roku przyciąga wielu chętnych, marzących o staniu się częścią współczesnego świata dynamicznie rozwijającej się technologii. Studia inżynierskie na opisywanym kierunku możesz podjąć między innymi w Kielcach.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

U podstaw Mechaniki i budowy maszyn leży kilka technicznych dyscyplin naukowych. Specyfika tego kierunku w doskonały sposób pokazuje, że matematyka rzeczywiście jest niekwestionowaną królową nauk – w końcu bez jej założeń nie byłoby możliwe stworzenie żadnej maszyny ani podzespołu elektronicznego. Z tego powodu studenci muszą być gotowi na poszerzenie posiadanych wiadomości technicznych oraz przyswojenie nowych. Przedmiotami, z którymi najprawdopodobniej spotkasz się na studiach, będą między innymi:

 • geometria wykreślana,
 • projektowanie podstaw zapisu konstrukcji,
 • laboratorium materiałów konstrukcyjnych,
 • mechanika płynów,
 • projektowanie konstrukcji maszyn,
 • termodynamika,
 • drgania mechaniczne.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynieria, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Niektóre kierunki studiów w Kielcach uchodzą za wyjątkowo trudne ze względu na skomplikowaną, interdyscyplinarną specyfikę, wymagającą od studentów nie tylko wiele zaangażowania i ambicji, ale również specjalnych uzdolnień. Tak jest w przypadku Mechaniki i budowy maszyn. Właśnie dlatego nie jest to kierunek, któremu sprosta każdy świeżo upieczony absolwent szkoły średniej. Myślisz nad podjęciem opisywanego kierunku studiów i chciałbyś się upewnić, czy odpowie on na twoje potrzeby?

Jeżeli jesteś uzdolniony technicznie, nie masz najmniejszego problemu z nauką matematyki, fizyki i informatyki, posiadasz talent do precyzyjnych czynności manualnych, interesujesz się światem dziedzin ścisłych i śledzisz bieżące nowinki technologiczne, to studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach będą prawdopodobnie strzałem w dziesiątkę!

 

4. Program studiów

Studenci Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach podczas trwania ich przygody ze szkolnictwem wyższym uczą się planowania, projektowania, tworzenia, eksploatacji oraz wdrażania maszyn na rynek zgodnie z obowiązującymi przepisami określającymi bezpieczeństwo ich potencjalnych użytkowników. Absolwenci opisywanego kierunku stają się również ekspertami w programowaniu podzespołów elektronicznych, planowaniu konkretnych rozwiązań bazujących na naukach informatycznych i matematycznych oraz podejmowaniu efektywnej współpracy grupowej z innymi podwykonawcami oraz specjalistami z pokrewnych branży.

Siatka studiów na opisywanym kierunku dzieli się na zbiór przedmiotów podstawowych, czyli takich, które wdrażają w bardziej szczegółowe zagadnienia niezbędne do opanowania wszystkich wiadomości oraz specjalistyczne – te natomiast zależą w dużym stopniu od tego, na jaką specjalność zdecyduje się student na późniejszych etapach edukacji.

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Czas trwania poszczególnych kierunków studiów zależy głównie od tytułu, jaki jest gwarantowany przez ukończenie edukacji, dlatego zwykle jest on ten sam na większości uczelni w obrębie danego odłamu edukacji. Mechanika i budowa maszyn ma dwuetapowy przebieg. Podobnie jak w przypadku innych technicznych kierunków studiów, ich pierwszy stopień trwa trzy i pół roku lub cztery lata, a na absolwentów czeka dyplom inżyniera i uprawnienia do pracy w zawodzie.

Studia drugiego stopnia mają charakter studiów magisterskich, a więc trwają jedynie półtora roku. Warto rozważyć podjęcie obydwu etapów, gwarantując sobie tym samym znacznie szerszy wachlarz możliwości zawodowych oraz bardziej wszechstronne doświadczenie.

Mechanika i budowa maszyn w Kielcach - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Ukończenie dowolnego technicznego kierunku studiów generuje niezwykle obiecujące możliwości rozwijania swojej kariery. Mechanika i budowa maszyn jest nie tylko kierunkiem zaliczającym się do inżynierskich, ale również interdyscyplinarnych, dzięki czemu wszyscy absolwenci z pewnością znajdą przyszłościowe i dobrze płatne zatrudnienie.

Absolwenci Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach będą mogli się zatrudnić w międzynarodowych korporacjach, zajmujących się projektowaniem, tworzeniem oraz dystrybucją szeroko pojętych maszyn i części elektronicznych, firmach informatycznych jako prawa ręka od wdrażania nowych ulepszeń technicznych, a nawet jako właściciel działalności gospodarczej, opartej na dowolnym aspekcie opisywanego kierunku studiów.

Spektrum możliwości rozwijania swojej kariery zawodowej po ukończeniu Mechaniki i budowy maszyn będzie bez wątpienia niezwykle obszerne. Dlatego wszyscy zainteresowani będą mieli szansę na wybranie najbardziej odpowiedniej opcji, dzięki czemu zapewnią sobie świetlaną przyszłość.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2022/2023, Politechnika Świętokrzyska oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŚk. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5200 zł.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn w Kielcach

 

czytaj dalej uczelnie w Kielcach

 

Mechanika i budowa maszyn studia stacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Kielcach

 

Uczelnie w Kielcach - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Świętokrzyska (Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn ) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Rozpoczęcie dowolnego kierunku studiów powinno zostać poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami pod kątem zdawania egzaminu maturalnego oraz autorefleksją na temat własnych zdolności i predyspozycji do pełnienia wybranej roli zawodowej. Mechanikę i budowę maszyn w Kielcach powinieneś wybrać, jeżeli:

 • jesteś zainteresowany naukami technicznymi,
 • odnajdujesz wiele radości w nauce matematyki,
 • chciałbyś kiedyś stać się częścią wielkiego świata inżynierów.

Ponadto dobrze, gdybyś zapoznał się z wymaganiami rekrutacyjnymi, obowiązującymi na wybranej przez ciebie uczelni. Przedmiotami wiodącymi, czyli takimi, które dają najwięcej punktów rekrutacyjnych, są matematyka, fizyka oraz język obcy nowożytny. Jedynie osiągnięcie wysokich wyników z rozszerzonej matury z tych przedmiotów zagwarantuje możliwość rozpoczęcia Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach.

Udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowych, niezwykle cennych punktów rekrutacyjnych. Warto, abyś rozważył następujące propozycje:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Fizyczną,
 • Olimpiadę Techniczną.

 

Proces rekrutacji

Całokształt procedur rekrutacyjnych otwiera elektroniczna rejestracja kandydatów – niezwykle wygodny i intuicyjny sposób na wyrażenie chęci podjęcia wybranego kierunku studiów bez wychodzenia z domu.

Każda uczelnia wyższa, mająca pod swoją pieczą wybrane kierunki studiów, posiada stronę internetową, na której można przystąpić do elektronicznej rejestracji kandydatów. W tym celu wystarczy wypełnić znajdujący się tam formularz swoimi danymi osobowymi, wynikami uzyskanymi na maturze oraz uiścić opłatę rekrutacyjną, co przypieczętuje całą rejestrację.

W następnym kroku warto zadbać o dostarczenie fotografii do legitymacji, kserokopii matury lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz dowodu osobistego w odgórnie ustalonym terminie. W ten sposób przypieczętujesz rekrutację i zapewnisz sobie miejsce na studiach.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne w Kielcach

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Studia w Kielcach zapewniają niezwykle szerokie spektrum możliwości zawodowych absolwentom wszystkich kierunków, również Mechaniki i budowy maszyn. O tym, że warto studiować ten kierunek świadczą pozytywne opinie studentów i absolwentów.

Joanna, studentka ostatniego roku Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach, mówi:

„Długo się wahałam zanim aplikowałam na Mechanikę i budowę maszyn. Moje obawy były jednak bezzasadne, gdyż udało mi się bezproblemowo przejść proces rekrutacji. Teraz kończę studia, najlepsze, na jakie mogłam się kiedykolwiek zdecydować.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Kielce studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Kielce studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Kielce studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Kielce studia niestacjonarne

Kierunki inżynierskie i techniczne w Kielcach

Rozwiń

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia