Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Studia w Kielcach

mechanika i budowa maszyn

Odkryj kierunek mechanika i budowa maszyn w Kielcach i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Mechanika i budowa maszyn - studia Kielce 2021 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2021/2022, Politechnika Świętokrzyska oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnymPonadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŚk. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4500 zł.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek mechanika i budowa maszyn

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska

Jednostka prowadząca

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • historia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski

 

Wyjątkowo trudny charakter studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach przejawia się już na etapie rekrutacji. Każdego roku liczba chętnych z nadwyżką zapełnia dostępne miejsca, dlatego wymagania wobec kandydatów zostają zaostrzone. Przedmiotami kluczowymi dla tego kierunku są: matematyka, fizyka, informatyka oraz język obcy nowożytny. Dlatego wysoki wynik maturalny na poziomie rozszerzonym dostarczy przyszłym studentom największej liczby cennych punktów.

Jako że wymagania rekrutacyjne oraz przedmioty wiodące w tym procesie mogą się różnić w zależności od placówki edukacyjnej, to zanim ostatecznie zdecydujesz się na którąś z nich, zapoznaj się z ustaleniami zamieszczonymi na stronie internetowej uczelni. W ten sposób wkroczysz na nowy etap życia wystarczająco dobrze przygotowany.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Kielcach - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN KIELCE STUDIA I STOPNIA

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN KIELCE STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN KIELCE STUDIA STACJONARNE

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN KIELCE STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Uczelnie w Kielcach narzucają duże wymagania na studentów decydujących się podjąć dowolny kierunek studiów, jednak dbają również o komfort nauki. Dlatego Mechanikę i budowę maszyn możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym i zaocznym, zapewniając sobie tym samym wygodną organizację czasu. Studia stacjonarne są wybierane zdecydowanie chętniej, bo większość studentów marzy o regularnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności kierunkowych.

Tryb niestacjonarny opiera się na obowiązku uczęszczania na weekendowe zajęcia i wykłady najczęściej dwa razy w miesiącu. W ten sposób studenci mogą podjąć dowolne zobowiązania zajmujące większość czasu w trakcie trwania tygodnia roboczego. Wybierając ten tryb pamiętaj o konieczności uiszczania opłat za czesne.

Znaczenia maszyn w życiu każdego człowieka chyba nikt nie miałby odwagi zakwestionować. Wpływ mechanizacji na światową gospodarkę, ekonomię i wiele innych składowych czynników mówiących o stopniu rozwoju danego obszaru geograficznego jest niepodważalny. Maszyny otaczają nas na co dzień, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wsiadając do pojazdów mechanicznych, łącząc się z Internetem za pomocą urządzeń multimedialnych, płacąc za zakupy przy pomocy elektronicznego terminala korzystasz z dorobku technicznego twórców najpotrzebniejszych maszyn.

Nie ulega wątpliwości, że ścisłe dziedziny nauki implikują największe możliwości zawodowe i zapewniają szansę na ciągłe samokształcenie. Miejsce pracy dla inżynierów znajdzie się zawsze, a sektory potrzebujące wsparcia specjalistów dysponujących szerokimi kompetencjami ścisłymi są wciąż tworzone. Między innymi dlatego są coraz chętniej wybierane przez przyszłych studentów.

Mechanika i budowa maszyn zdobywa szczyty wielu rankingów, opisujących popularność kierunków studiów. Ta interdyscyplinarna, techniczna dziedzina edukacji każdego roku przyciąga wielu chętnych, marzących o staniu się częścią współczesnego świata dynamicznie rozwijającej się technologii. Studia inżynierskie na opisywanym kierunku możesz podjąć między innymi w Kielcach.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

U podstaw Mechaniki i budowy maszyn leży kilka technicznych dyscyplin naukowych. Specyfika tego kierunku w doskonały sposób pokazuje, że matematyka rzeczywiście jest niekwestionowaną królową nauk – w końcu bez jej założeń nie byłoby możliwe stworzenie żadnej maszyny ani podzespołu elektronicznego. Z tego powodu studenci muszą być gotowi na poszerzenie posiadanych wiadomości technicznych oraz przyswojenie nowych. Przedmiotami, z którymi najprawdopodobniej spotkasz się na studiach, będą między innymi:

 • geometria wykreślana,
 • projektowanie podstaw zapisu konstrukcji,
 • laboratorium materiałów konstrukcyjnych,
 • mechanika płynów,
 • projektowanie konstrukcji maszyn,
 • termodynamika,
 • drgania mechaniczne.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynieria, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Niektóre kierunki studiów w Kielcach uchodzą za wyjątkowo trudne ze względu na skomplikowaną, interdyscyplinarną specyfikę, wymagającą od studentów nie tylko wiele zaangażowania i ambicji, ale również specjalnych uzdolnień. Tak jest w przypadku Mechaniki i budowy maszyn. Właśnie dlatego nie jest to kierunek, któremu sprosta każdy świeżo upieczony absolwent szkoły średniej. Myślisz nad podjęciem opisywanego kierunku studiów i chciałbyś się upewnić, czy odpowie on na twoje potrzeby?

Jeżeli jesteś uzdolniony technicznie, nie masz najmniejszego problemu z nauką matematyki, fizyki i informatyki, posiadasz talent do precyzyjnych czynności manualnych, interesujesz się światem dziedzin ścisłych i śledzisz bieżące nowinki technologiczne, to studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach będą prawdopodobnie strzałem w dziesiątkę!

 

4. Program studiów

Studenci Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach podczas trwania ich przygody ze szkolnictwem wyższym uczą się planowania, projektowania, tworzenia, eksploatacji oraz wdrażania maszyn na rynek zgodnie z obowiązującymi przepisami określającymi bezpieczeństwo ich potencjalnych użytkowników. Absolwenci opisywanego kierunku stają się również ekspertami w programowaniu podzespołów elektronicznych, planowaniu konkretnych rozwiązań bazujących na naukach informatycznych i matematycznych oraz podejmowaniu efektywnej współpracy grupowej z innymi podwykonawcami oraz specjalistami z pokrewnych branży.

Siatka studiów na opisywanym kierunku dzieli się na zbiór przedmiotów podstawowych, czyli takich, które wdrażają w bardziej szczegółowe zagadnienia niezbędne do opanowania wszystkich wiadomości oraz specjalistyczne – te natomiast zależą w dużym stopniu od tego, na jaką specjalność zdecyduje się student na późniejszych etapach edukacji.

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Czas trwania poszczególnych kierunków studiów zależy głównie od tytułu, jaki jest gwarantowany przez ukończenie edukacji, dlatego zwykle jest on ten sam na większości uczelni w obrębie danego odłamu edukacji. Mechanika i budowa maszyn ma dwuetapowy przebieg. Podobnie jak w przypadku innych technicznych kierunków studiów, ich pierwszy stopień trwa trzy i pół roku lub cztery lata, a na absolwentów czeka dyplom inżyniera i uprawnienia do pracy w zawodzie.

Studia drugiego stopnia mają charakter studiów magisterskich, a więc trwają jedynie półtora roku. Warto rozważyć podjęcie obydwu etapów, gwarantując sobie tym samym znacznie szerszy wachlarz możliwości zawodowych oraz bardziej wszechstronne doświadczenie.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Ukończenie dowolnego technicznego kierunku studiów generuje niezwykle obiecujące możliwości rozwijania swojej kariery. Mechanika i budowa maszyn jest nie tylko kierunkiem zaliczającym się do inżynierskich, ale również interdyscyplinarnych, dzięki czemu wszyscy absolwenci z pewnością znajdą przyszłościowe i dobrze płatne zatrudnienie.

Absolwenci Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach będą mogli się zatrudnić w międzynarodowych korporacjach, zajmujących się projektowaniem, tworzeniem oraz dystrybucją szeroko pojętych maszyn i części elektronicznych, firmach informatycznych jako prawa ręka od wdrażania nowych ulepszeń technicznych, a nawet jako właściciel działalności gospodarczej, opartej na dowolnym aspekcie opisywanego kierunku studiów.

Spektrum możliwości rozwijania swojej kariery zawodowej po ukończeniu Mechaniki i budowy maszyn będzie bez wątpienia niezwykle obszerne. Dlatego wszyscy zainteresowani będą mieli szansę na wybranie najbardziej odpowiedniej opcji, dzięki czemu zapewnią sobie świetlaną przyszłość.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Kielcach?

Uczelnie na których można studiować kierunek mechanika i budowa maszyn w Kielcach

 • Politechnika Świętokrzyska

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Rozpoczęcie dowolnego kierunku studiów powinno zostać poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami pod kątem zdawania egzaminu maturalnego oraz autorefleksją na temat własnych zdolności i predyspozycji do pełnienia wybranej roli zawodowej. Mechanikę i budowę maszyn w Kielcach powinieneś wybrać, jeżeli:

 • jesteś zainteresowany naukami technicznymi,
 • odnajdujesz wiele radości w nauce matematyki,
 • chciałbyś kiedyś stać się częścią wielkiego świata inżynierów.

Ponadto dobrze, gdybyś zapoznał się z wymaganiami rekrutacyjnymi, obowiązującymi na wybranej przez ciebie uczelni. Przedmiotami wiodącymi, czyli takimi, które dają najwięcej punktów rekrutacyjnych, są matematyka, fizyka oraz język obcy nowożytny. Jedynie osiągnięcie wysokich wyników z rozszerzonej matury z tych przedmiotów zagwarantuje możliwość rozpoczęcia Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach.

Udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowych, niezwykle cennych punktów rekrutacyjnych. Warto, abyś rozważył następujące propozycje:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Fizyczną,
 • Olimpiadę Techniczną.

 

Proces rekrutacji

Całokształt procedur rekrutacyjnych otwiera elektroniczna rejestracja kandydatów – niezwykle wygodny i intuicyjny sposób na wyrażenie chęci podjęcia wybranego kierunku studiów bez wychodzenia z domu.

Każda uczelnia wyższa, mająca pod swoją pieczą wybrane kierunki studiów, posiada stronę internetową, na której można przystąpić do elektronicznej rejestracji kandydatów. W tym celu wystarczy wypełnić znajdujący się tam formularz swoimi danymi osobowymi, wynikami uzyskanymi na maturze oraz uiścić opłatę rekrutacyjną, co przypieczętuje całą rejestrację.

W następnym kroku warto zadbać o dostarczenie fotografii do legitymacji, kserokopii matury lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz dowodu osobistego w odgórnie ustalonym terminie. W ten sposób przypieczętujesz rekrutację i zapewnisz sobie miejsce na studiach.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne w Kielcach

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Kielcach

Studia w Kielcach zapewniają niezwykle szerokie spektrum możliwości zawodowych absolwentom wszystkich kierunków, również Mechaniki i budowy maszyn. O tym, że warto studiować ten kierunek świadczą pozytywne opinie studentów i absolwentów.

Joanna, studentka ostatniego roku Mechaniki i budowy maszyn w Kielcach, mówi:

„Długo się wahałam zanim aplikowałam na Mechanikę i budowę maszyn. Moje obawy były jednak bezzasadne, gdyż udało mi się bezproblemowo przejść proces rekrutacji. Teraz kończę studia, najlepsze, na jakie mogłam się kiedykolwiek zdecydować.”

Kierunki inżynierskie i techniczne w Kielcach

Rozwiń

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)