Kierunki studiów w Krakowie związane z tą dyscypliną łączą elementy nauk społecznych, zarządzania oraz teorii zmiany społecznej. Program kształcenia jest interdyscyplinarny, łącząc teorię z praktyką, aby przygotować studentów do skutecznego zarządzania procesami zmiany w różnych kontekstach społecznych. Przebieg studiów obejmuje zarówno wykłady teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne, np. warsztaty, projekty i praktyki zawodowe.
Program podzielono na moduły tematyczne, dzięki którym studenci zdobywają wiedzę na temat różnych aspektów zarządzania zmianą społeczną, do teorii, przez narzędzia analityczne, aż po metody wdrażania zmian. Uczelnie w Krakowie uwzględniły w ramach tego programu studiów wprowadzenie do zarządzania zmianą, socjologię i psychologię społeczną czy zarządzanie projektami społecznymi.
Studenci uczestniczą też w różnych formach zajęć praktycznych, np. w warsztatach i case studies, gdzie rozwiązują rzeczywiste problemy związane z zarządzaniem zmianą społeczną. W ramach projektów terenowych organizowana jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, samorządowymi czy firmami w zakresie realizacji projektów zmiany społecznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie zmianą społeczną możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią identyfikować i analizować procesy zmiany w społecznościach, organizacjach i instytucjach. Projektują i realizują badania społeczne, które pozwalają na lepsze zrozumienie potrzeb społecznych oraz skutków wprowadzanych zmian.
Planują, organizują, monitorują i kontrolują projekty zmiany społecznej, zarówno w organizacjach, jak i w kontekście działań lokalnych lub regionalnych. Efektywnie kierują zespołami projektowymi, w tym rozwiązują konflikty i motywują członków zespołu.
Budują pozytywny wizerunek projektów i organizacji zajmujących się zmianami społecznymi, prowadzeniem kampanii informacyjnych. Potrafią też negocjować interesy różnych stron oraz rozwiązywać konflikty w kontekście zmian społecznych.