Zarządzanie i inżynieria produkcji - Kraków

Zarządzanie i inżynieria produkcji - Kraków

Zarządzanie i inżynieria produkcji - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

zarządzanie i inżynieria produkcji

Odkryj kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Zarządzanie i inżyniera produkcji studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek

Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji stanowią stosunkowo młodą propozycję dla abiturientów szkół średnich, którzy chcieliby uzyskać ścisłe i techniczne wykształcenie. Ten nowy kierunek jednak os samego początku zaczął cieszyć się dość dużym zainteresowań i uplasował się w ścisłej czołówce najbardziej popularnych kierunków, wybieranych przez przyszłych studentów. Może mieć to związek z interdyscyplinarnym profilem kształcenia, który towarzyszy nauce na tym kierunku.

W takim razie czym właściwie zajmują się studenci kierunku zarządzanie i inżyniera produkcji? Najogólniej można napisać, że ta dyscyplina zajmuje się projektowaniem, sterowaniem, eksploatacją i użytkowaniem różnego rodzaju wyrobów oraz procesów. W praktyce już widać, że sama nazwa tego kierunku dzieli się na dwa bardzo ważne człony: zarządzanie produkcji oraz jej inżynieria. Zatem jeżeli zależy ci na rzetelnym wykształceniu ścisłym i chciałbyś jednocześnie mieć niezbędną wiedzę ekonomiczną, to ten kierunek studiów jest stworzony właśnie dla ciebie.

 

Program kształcenia i gdzie studiować

Uczelnie w Krakowie nastawione są na kształcenie najwyżej klasy profesjonalistów, których wyróżniają wiedza oraz umiejętności. Studia na kierunku zarządzenie i inżynieria produkcji możesz rozpocząć jednak na tylko wybranych uczelniach takich jak: Uniwersytet Ekonomiczny oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Oprócz tego pokrewny kierunek inżynieria produkcji możesz studiować na Politechnice Krakowskiej. Programy kształcenia na każdej z tych uczelni mogą się nieznacznie różnić, zatem zastanów się, który z nich będzie ci odpowiadać najbardziej

Studenci w trakcie całego toku kształcenia będą poznawać wiele interdyscyplinarnych zagadnień z zakresu projektowania, informatyki i ekonomii. To podstawowe filary nauki na tym kierunki. Wiedza techniczna stanowi bardzo ważny człon, jednak podparta jest ona istotnymi zagadnieniami z zakresu ekonomii i zarządzania. Osoby, kształcące się na tym kierunku będą doskonałymi specjalistami od spraw projektowania i zarządzania produkcją. To dwa komplementarne aspekty, które dziś są wyjątkowo cenione przez pracodawców.


Praca po studiach

Kierunki studiów w Krakowie takie jak zarządzanie i inżynieria produkcji sprawiają, że ich abiturienci nie muszą się martwić o zatrudnienie. Mogą oni właściwie rozpocząć w pracę w praktycznie każdym sektorze gospodarczym, który zajmuje się produkcją różnego typu. Zatem na absolwentów krakowskich uczelni czeka praca w gałęziach przemysłu spożywczego, kosmetycznego, motoryzacyjnego, medycznego i wielu, wielu innych.

Specjaliści do spraw zarządzania i inżynierii produkcji mogą zajmować w przedsiębiorstwach stanowiska kierownicze średniego i wysokiego szczebla związane właśnie z zarządzaniem i rozplanowaniem wszelkiego rodzaju procesów produkcyjnych. Abiturienci tego kierunku wiedzą nie tylko jak powinien taki proces wyglądać, lecz dodatkowo potrafią zadbać o jego ekonomiczne aspekty. To czyni ich jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na aktualnym rynku pracy.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Uczelnie w Krakowie kształcą profesjonalistów, jednak też należy pamiętać o tym, że na studia na tym kierunku mają szansę jedynie najlepsi absolwenci szkół średnich, zatem swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości rozpocznij już dziś. W przypadku rekrutacji na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji uwzględnij przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, czy język obcy nowożytni.

     Oczywiście im więcej przedmiotów będziesz zdawać na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa, że to twoje nazwisko znajdzie się na listach osób przyjętych! Zastanów się także, które z nich mogą usprawnić twoją naukę w przyszłości.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Harmonogram rekrutacji +

     Osoby, które planują rozpocząć studia wyższe, muszą bardzo dokładnie zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obowiązuje on na każdej uczelni, więc przestrzeganie najważniejszych terminów sprawi, że nic nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Warto pamiętać, że wszystkie terminy są do siebie zbliżone. Swoją przygodę z rekrutacją rozpoczniesz już na przełomie kwietnia oraz maja, ponieważ wtedy już możesz rejestrować się na wybrane przez siebie kierunki studiów.

     Musisz pamiętać o tym, że nie liczy się jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych przez maturzystów. To, czy dostali się oni na wymarzone studia, okaże się już w lipcu, tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych. Dla przyszłych studentów będzie to czas także składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Studia w Krakowie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji cieszą się dużą popularnością, więc o kwestie formalne warto zadbać odpowiednio wcześniej.

     Jeżeli na wybrane przez siebie studia nie dostałeś się w pierwszym terminie, to nic straconego, ponieważ uczelnie w Krakowie otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji. Odbywają się one na ogół w sierpniu i we wrześniu, więc nie załamuj rąk – studia wciąż czekają na ciebie.

     Dokumenty rekrutacyjne +

     Jeżeli chcesz rozpocząć studia w Krakowie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, powinieneś odpowiednio wcześnie zadbać o złożenie do dziekanatu zestawu podstawowych dokumentów. Pamiętaj, że jeżeli spóźnisz się z tym krokiem rekrutacyjnym, zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie dokumenty dostarczyć najpierw, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak, że wśród nich powinny się znaleźć obowiązkowo:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
     • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
     • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
     • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
     • różnego rodzaju umowy.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Opłaty rekrutacyjne obowiązują na wszystkich uczelniach w Polsce. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji, to będziesz musiał ją uiścić. W zależności od uczelni mogą się one wahać od 85 do 100 zł. Pamiętaj, żeby uiścić ją odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu. Opłaty rekrutacyjne wykonasz za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj także, że część uczelni prywatnych oprócz takiej opłaty, wprowadza także wpisowe – czyli dodatkowe uiszczenie kosztów za zapisanie się na studia.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji mają charakter interdyscyplinarny i odnoszą się do wielu dziedzin zarówno ekonomicznych, jak i ścisłych. Wśród przedmiotów, które będą przez ciebie zdawane na maturze, powinny się znaleźć przede wszystkim matematyka oraz wybrany język obcy nowożytni.

     Przelicznik punktów kwalifakcyjnych +

     Informacje o przeliczniku punktów kwalifikacyjnych znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie uczelni. Każdy ośrodek akademicki ustala go bowiem indywidualnie. Ważne, żeby przedmioty, które wybierzesz na maturze, były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi. Znaczenie ma również poziom, na jakim zdawać będziesz te przedmioty. Masz do wyboru dwa poziomy: podstawowy oraz rozszerzony.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Twoja wiedza znacznie wyróżnia się na tle wiadomości innych uczniów szkół średnich? Jeżeli tak, to śmiało możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To bardzo ambitna propozycja, jest jednak o co walczyć – na laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, czekają miejsca na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Jeżeli marzysz o tym, by rozpocząć studia w Krakowie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, pomyśl o olimpiadach takich jak:

     • Olimpiada Matematyczna;
     • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
     • Olimpiada Chemiczna itd.

     Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli będziesz laureatem lub finalistą olimpiady, to i tak musisz podejść do obowiązkowych egzaminów maturalnych.

     Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Studia w Krakowie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Czym różnią się od siebie te dwa tryby kształcenia? Pierwszy z nich ma postać regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia i jeżeli wybierzesz naukę na państwowej uczelni, to nie będziesz musiał uiszczać dodatkowych opłat za czesne. Z kolei studia zaoczne to świetna propozycja dla wszystkich tych osób, które chciałby kontynuować naukę na szczeblu wyższym, ale z różnych przyczyn nie dysponują aż tak dużym czasem. Studenci zaoczni spotykają się na ogół w weekendy podczas zjazdów naukowych. Jest to niewątpliwie wygodna opcja, ale nie wolno zapominać, że wiąże się ona z wieloma dodatkowymi opłatami.

      

     Program studiów i przedmioty

     Kierunki studiów takie jak zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie cechuje interdyscyplinarnym. W praktyce oznacza to, że studenci poznawać będą wiele różnorodnych i często odległych dziedzin. Zatem jeżeli myślisz poważnie o rozpoczęciu studiów na tym kierunku, to już dziś przygotuj się na bardzo intensywny czas nauki. Program kształcenia można podzielić na zagadnienia związane z zarządzaniem oraz inżynierią. Do pierwszej grupy zaliczają się takie przykładowe przedmioty jak:

     • prawo gospodarcze;
     • podstawy makro- i mikroekonomii;
     • zarządzanie jakością i bezpieczeństwem produkcji;
     • ochrony własności intelektualnej.

      

     Z kolei zagadnienia inżynieryjne obejmują:

     • materiałoznawstwo;
     • procesy elektromagnetyczne;
     • mechanikę i wytrzymałość materiałów;
     • projektowanie inżynieryjne procesów produkcyjnych i wiele więcej.

      

     Zatem jak widzisz – studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji od samego początku studiów mają szczelnie wypełniony program kształcenia. Wiedzę abiturientów tego kierunku wyróżnia interdyscyplinarny charakter, który stanowi pewną nowość wśród kierunków technicznych i inżynieryjnych, bowiem one na ogół skupione są tylko wokół zagadnień ścisłych. A ten kierunek stanowi pewną odpowiedź na zapotrzebowanie aktualnego rynku pracy.

     Oczywiście wiedza specjalistów do spraw zarządzania i inżynierii produkcji to jedno. Muszą oni przede wszystkim wiedzieć, jak poznaną wiedzę przemieniać w praktyczne działanie. Kompetencje abiturientów tego kierunku dotyczą planowania, kontrolowania i zarządzania procesami produkcyjnymi. Dzięki swojej wiedzy technicznej mogą oni wdrażać coraz to lepsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które usprawnią nie tylko samą produkcję, lecz także zwiększą jej potencjał ekonomiczny.

      
     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

     ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI KRAKÓW STUDIA ZAOCZNE

      

     zarządzanie i inżynieria produkcji studia Kraków

      

     Ile trwają studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Czas trwania studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji różni się w zależności od tego, czy będziesz chciał się kształcić na politechnice, czy na uniwersytecie. W przypadku studiów na politechnice studia pierwszego stopnia trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Po zakończeniu tego etapu nauki można już rozpocząć pierwsze, ale niepełne aktywności zawodowe. Pełnię uprawnień da dopiero ukończenie studiów drugiego stopnia. Na politechnice trwają one 1,5 roku.

     Z kolei studia na uniwersytecie również można podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich obejmuje 3 lata nauki, podczas której studenci zdobywają podstawową i niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji. Po tym czasie przystępują oni do obrony pracy licencjackiej. I tak jak w przypadku studiów na politechnice – pełnię uprawnień zawodowych da jedynie podjęcie studiów drugiego stopnia. Na uniwersytecie trwają one dwa lata i również kończą się uzyskaniem tytułu magistra, który pozwala już na pełen rozwój kariery.
      

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI KRAKÓW STUDIA I STOPNIA

     ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI KRAKÓW STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Studia inżynierskie w Krakowie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji przyciągają co roku bardzo wielu kandydatów ze względu na perspektywy interesującego zatrudnienia w przyszłości. Jednak musisz pamiętać, że są to studia prestiżowe, które nie są zarezerwowane dla wszystkich abiturientów szkół średnich. Zatem, aby uniknąć rozczarowań, już dziś odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

     • Czy nauka przedmiotów ścisłych nigdy nie stanowiła dla ciebie żadnej trudności?
     • Czy cechuje cię analityczne myślenie?
     • Czy potrafisz współpracować w grupie?
     • Czy masz duszę przywódcy i jesteś kreatywny?

     Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco (a zwłaszcza na pierwsze!), to znaczy, że studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji są dla ciebie stworzone. Jednak nie możesz zapominać, że najpierw musisz zadbać o uzyskanie jak najlepszych wyników podczas egzaminu dojrzałości.

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     Przedmioty, z których powinieneś przygotować się jak najlepiej, to: matematyka, chemia, fizyka, informatyka, czy nawet język obcy nowożytni. Zastanów się, które z nich są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że wybrane przez siebie przedmioty musisz zdawać na poziomie rozszerzonym, by twoja kandydatura miała dużą moc przebicia.

     Lubisz poszerzać swoją wiedzę i nie ograniczasz jej do niezbędnego minimum? Jeżeli tak, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to na listach osób przyjętych na studia znajdziesz się poza kolejnością. To propozycja zadedykowana tylko dla najbitniejszych osób, ale korzyści z niej płynące są nie do opisania. W przypadku studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji rozważ:

     • Olimpiadę Matematyczną, Fizyczną, Chemiczną;
     • Olimpiadę Wiedzy Technicznej i Wynalazczości itd.

      

     Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych! To bardzo ważny etap rekrutacji i jeżeli go zaniedbasz, to możesz w ogóle mieć problem z dostaniem się na studia. Jeżeli już zostaniesz przyjęty, zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności. Na ogół są to skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.
      

     zasady rekrutacji na studia

      

     zarządzanie i inżynieria produkcji studia Kraków

      

     Jaka praca po studiach na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Studia w Krakowie wiążą się z dużym prestiżem. Każdy, kto decyduje się na kształcenie właśnie w tym ośrodku akademickim wie, że w przyszłości może to zaowocować dobrym i stabilnym zatrudnieniem. W dodatku wybranie kierunku studiów takiego jak zarządzanie i inżynieria produkcji będzie gwarantem dobrej pracy w przyszłości. Abiturienci tego kierunku stanowią jedną z najbardziej atrakcyjnych grup zawodowych na aktualnym rynku pracy, bo ich wiedza obejmuje wiele interdyscyplinarnych zagadnień ekonomicznych i technicznych, co w oczach pracodawcy będzie dodatkowym atutem. Osoby, które kończą te studia znajdą zatrudnienie właściwie w każdym sektorze przemysłowym, który zajmuje się produkcją:

     • motoryzacyjnym;
     • medycznym;
     • spożywczym;
     • rolniczym;
     • chemicznym;
     • metalurgicznym itd.

      

     Absolwenci tego kierunku mogą pracować na stanowiskach inżynierów, projektantów, konstruktów i osób, które ściśle zajmują się zarządzaniem i modernizowaniem procesu produkcyjnego. Osoby, które ukończyły zarządzanie i inżynierię produkcji w swojej pracy uwzględniają aspekty ekonomiczne i techniczne, a to ich połączenie daje gwarancję sukcesu produkcyjnego. Oprócz tego abiturienci krakowskich uczelni przygotowani się do rozwijania swojej kariery zawodowej w różnego rodzaju instytucjach wysokich technologii, centrach innowacji i jednostkach badawczo-rozwojowych. Warto pamiętać, że specjaliści do spraw zarządzania i inżynierii produkcji stanowią grupę zawodową przyszłości, bowiem dziś już widać, że właściwie żadna gałęzi przemysłu nie może rozwijać się dobrze bez ich pomocy!
      

     Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji Kraków – zaoczne

     Studia w Krakowie zazwyczaj można realizować w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma możliwość wyboru najlepszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb, opcji. Jeżeli chciałbyś połączyć naukę z pracą zawodową, a kwestie finansowe nie są dla Ciebie znaczącą przeszkodą, to kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w trybie niestacjonarnym będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

     Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania, studenci mają szansę rozwinąć i ugruntować swoją wiedzę z zakresu kilku wiodących nauk. Oferta kształcenia oscyluje zarówno wokół kwestii związanych z marketingiem i zarządzaniem, naukami humanistycznymi, ale także zagadnieniami technicznymi. W siatce zajęć, która może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej uczelni znajdą się między innymi, takie przedmioty

     dowiedz się więcej na temat kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji studia zaoczne w Krakowie

      

     Jakie są ceny studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów niestacjonarnych muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni.

     Jako że na przestrzeni czasu może ona ulec znaczącej zmianie, ważne abyś dokładnie sprawdzał wszystkie aktualności zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach szeroki wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego i być dużym udogodnieniem dla studentów.

     dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji - ceny w Krakowie

      

     Jakie opinie mają studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie?

     Studia inżynierskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie muszą się wiązać przede wszystkim z zaangażowaniem, bo studentów czeka bardzo intensywny czas nauki.

     Karol, student pierwszego roku, mówi:

     Wybrałem te studia, bo mam wrażenie, że dają one wiele ciekawych możliwości rozwoju w przyszłości, a mnie zależy na takim wykształceniu, które da mi przede wszystkim dobrą pracę! Na razie nie czuję się zawiedziony, spodziewałem się tego, że będzie dużo przedmiotów ścisłych, na szczęście one nigdy nie sprawiały mi większego problemu.

     KIERUNKI INŻYNIERSKIE - TECHNICZNE W KRAKOWIE

     Rozwiń

     19 Uczelni w Krakowie

     Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

      


     #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

      

      

     Komentarze (0)