Pielęgniarstwo studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Pielęgniarstwo studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Pielęgniarstwo studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Studia I stopnia w Katowicach i woj. śląskim

pielęgniarstwo

Odkryj pielęgniarstwo  w Katowicach i woj. śląskim i i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Pielęgniarstwo studia I stopnia (licencjackie) Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku pielęgniarstwo na uczelniach śląskich to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Pielęgniarstwo studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek pielęgniarstwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Jednostka prowadząca

Pielęgniarstwo stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Pielęgniarstwo stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jednostka prowadząca

Pielęgniarstwo stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek pielęgniarstwo w Katowicach?

Aby zostać studentem kierunku pielęgniarstwo powinieneś zdać egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz jednego dodatkowego przedmiotu.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku pielęgniarstwo na uczelniach śląskich najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • język polski,
 • język obcy,
 • dowolny przedmiot.

 

Wszyscy kandydaci muszą pamiętać o konieczności dostarczenia wymaganych dokumentów aplikacyjnych, których aktualna listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Pielęgniarstwo w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku pielęgniarstwo w Katowicach?

Studia pielęgniarskie wyróżniają się długą i bogatą tradycją. Ich historia sięga XIX wieku, kiedy to powstała pierwsza szkoła pielęgniarska w Londynie. Od tego czasu sukcesywnie przybywało chętnych, chcących wykonywać ten trudny, ale także przynoszący dużo satysfakcji i spełniania, zawód. Obecnie jest to, obok lekarzy, najliczniejsza grupa zawodowa z obszaru medycyny. Jeżeli ty także chciałbyś zdobyć kompleksowe wykształcenie medyczne oraz gruntowne przygotowanie zawodowe, to aplikuj na kierunek pielęgniarstwo w Katowicach.

Osoby, które zdecydują się aplikować na studia medyczne powinny spełnić kilka istotnych warunków. Ważną kwestią będzie zainteresowanie naukami ścisłymi oraz osiąganie dobrych wyników z takich przedmiotów, jak: matematyka, chemia i biologia. Dodatkowym atutem będzie posiadanie dużej dawki odpowiedzialności i empatii oraz powołania do pracy z pacjentem.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku pielęgniarstwo na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku pielęgniarstwo został w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata i obecnego rynku pracy, dzięki czemu studenci zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu kilku różnorodnych nauk, między innymi: medycyny, biologii, psychologii czy nauk o zdrowiu. W siatce zajęć przewidziano wiele rozwijających przedmiotów, takich jak:

 • anatomia
 • biochemia i biofizyka
 • genetyka
 • promocja zdrowia
 • choroby wewnętrzne
 • zdrowie publiczne

Co więcej, przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze nauczą się pracy z pacjentami i rodzinami chorych i rozwiną cenne kompetencje miękkie, takie jak odporność na sytuacje stresowe, czy umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym poznasz branżę medyczną oraz zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku pielęgniarstwo na uczelniach śląskich w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej uzyskasz dyplom licencjata.

Jaka praca po studiach?

Studia w Katowicach kształcą doskonałych specjalistów, którzy bez problemu odnajdują się na współczesnym, niezwykle wymagającym rynku pracy. Dlatego też, po ukończeniu kierunku pielęgniarstwo będziesz miał wiele możliwości rozwoju zawodowego.

Jako absolwent, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Idealnie odnajdziesz się jako pracownik prywatnych gabinetów czy punktów poboru krwi. Co więcej, możesz wykonywać zawód pielęgniarki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz innych ośrodkach edukacyjnych.

Uzyskaną wiedzę i kwalifikacje z powodzeniem wykorzystasz podczas pracy w domach pomocy społecznej, sanatoriach i hospicjach. Co więcej, znajdziesz zatrudnienie w jednostkach ratunkowych i wszystkim innych miejscach, w których potrzebna jest pomoc pielęgniarska. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz także kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych.

Gdzie studiować na kierunku pielęgniarstwo (studia I stopnia) na uczelniach śląskich?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek pielęgniarstwo (studia I stopnia) na uczelniach śląskich:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Co zdawać na maturze

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK PIELĘGNIARSTWO

Komentarze (0)