Rekrutacja na studia techniczne 2025/2026
Rekrutacja na studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) niczym nie różni się od rekrutacji organizowanych w innych ośrodkach akademickich. Od wielu lat procesy kwalifikacyjne realizowane są przez Internet i Trójmiasto nie odbiega od powszechnie stosowanych rozwiązań. Dzięki wykorzystaniu Internetu nabór na studia stał się prostszy i wygodniejszy dla każdej ze stron.
Aby dołączyć do wyścigu o miano studenta wystarczy założyć indywidualny profil w specjalnym systemie, noszącym najczęściej nazwę IRK, czyli Internetowej Rejestracji Kandydatów. W nim wypełnia się stosowne formularze, uzupełnia wyniki i zgłasza chęć podjęcia nauki na konkretnym kierunku.
Różnice, jakie mogą występować, mogą dotyczyć jednego z ostatnich etapów procesu, a mianowicie składania dokumentów. Niektóre uczelnie dają kandydatom dowolność, dzięki czemu wymagane dokumenty można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty, bądź przez Internet, a niektóre wymagają składania dokumentów w jednej z tych form, zazwyczaj tej pierwszej.
Rekrutacja na studia w Gdańsku to jednak nie tylko etapy, które należy pokonywać, aby dostać się do wybranej uczelni. To przede wszystkim przedmioty i uzyskane z nich wyniki stanowią przepustkę do wejścia do grona świeżo upieczonych studentów. Studia techniczne oparte są na naukach ścisłych, w których główne role odgrywają matematyka i fizyka. Aby poważnie myśleć o studiach należy przyłożyć się do tych przedmiotów i postarać się o jak najlepsze wyniki. Ponadto, nie powinno zapominać się o językach obcych, na czele z językiem angielskim, który również bardzo często brany jest pod uwagę w postępowaniach kwalifikacyjnych.
Ile punktów na studia techniczne w Trójmieście
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Gdańskiej na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 135,1 punktu na automatykę, cybernetykę i robotykę, 30,6 punktu na budowę maszyn i oketów, 79,7 punktu na mechatronikę oraz 44,8 punktu na nanotechnologię.
W przypadku studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, aby dostać się na transport trzeba było osiągnąć próg conajmniej 44,4 punktu.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia techniczne w Trójmieście
Studia techniczne w Poznaniu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. Studia w tym zakresie można podjąć na wielu uczelniach publicznych. Wśród jednej z najbardziej obleganych uczelni można wymienić Politechnikę Gdańską, gdzie o jedno miejsce na zielone technologie ubiegało się ponad 13 kandydatów, a na inżynierię danych ponad 13 kandydatów.
O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Morski w Gdyni na transport ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce. Popularnością cieszyły się także studia na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie na nawigację zgłosiło się ponad 2 osób na jedno miejsce, a na mechanikę i budowę maszyn oraz mechatronikę było średnio 2 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia techniczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów technicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie):
Automatyka i robotyka:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 45
Hydrografia morska:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 30
-
Uniwersytet Gdański: 30
Mechanika i budowa maszyn:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 25
Mechatronika:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: 25
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)
Studia to zagadnienie, które można podzielić na tematykę, obszar zagadnień, specjalności, tryby kształcenia, jak również uczelnie, w których są realizowane. Wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na to, czy prowadzone są bezpłatnie, czy też należy za nie zapłacić. Mówiąc bardziej szczegółowo, bezpłatne są tylko studia stacjonarne prowadzone w uczelniach publicznych. Pozostałe formy kształcenia należą już do studiów płatnych. Pozostałymi formami są: studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Mechanika i budowa maszyn:
-
Uniwersytet Morski w Gdyni: od 5000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda trójmiejska uczelnia prowadzi rekrutację według indywidualnie opracowanego harmonogramu, przez co trudno jest jednoznacznie określić termin publikowania wyników. Pewne natomiast jest to, że większość uczelni podaje wyniki w lipcu i udostępnia je w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie):
-
Politechnika Gdańska: lipiec 2025
-
Uniwersytet Morski w Gdyni: lipiec 2025
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może poprosić o inną formę składania dokumentów. Najczęściej kandydaci dostarczają dokumenty osobiście, albo wysyłają pocztą tradycyjną lub przesyłają pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy dołożyć wszelkich starań, aby zestaw wymaganych dokumentów był kompletny.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów rekrutacyjnych rozpoczynamy po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Jeśli wiemy już, że znaleźliśmy się w gronie szczęśliwców musimy zdążyć złożyć wymagany zestaw dokumentów w jasno określonym czasie. Spóźnienia mogą mieć nieodwracalne konsekwencje. Jakie? Nawet wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie):
-
Politechnika Gdańska: lipiec 2025
-
Uniwersytet Morski w Gdyni: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Studia techniczne niestacjonarne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)
Studia techniczne to wielokierunkowa przestrzeń kształcenia, która w trójmiejskim wydaniu prezentuje się bardzo interesująco. Kandydaci na studia mogą wybierać spośród mniej lub bardziej popularnych kierunków, jak również licznych specjalności i ścieżek kształcenia. A czy można wybrać formę realizowania nauki?
Dobrze wiemy, że studia dzielimy na stacjonarne i niestacjonarne. Studia stacjonarne charakteryzują się tym, że zajęcia prowadzone są w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Studia niestacjonarne natomiast dzielą się na wieczorowe i zaoczne, jednak ofert proponujących kształcenie w ramach tej pierwszej grupy jest już coraz mniej, zatem warto skupić się jedynie na tej drugiej grupie.
Studia zaoczne polegają na odbywaniu zajęć w ramach tzw. zjazdów, które organizowane są w weekendy. Należy jednak dokładnie zaznajamiać się z harmonogramami, bowiem w niektórych uczelniach zjazdy oznaczają zajęcia w soboty i niedziele, natomiast w innych uczelniach zjazdy oznaczają zajęcia w piątki, soboty i niedziele.
Zjazdy w ramach zaocznego trybu kształcenia organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie. Ale to również należy dokładnie sprawdzić. O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, że studia niestacjonarne (w tym studia zaoczne) są płatne, niezależnie od tego, czy oferowane są przez uczelnię publiczną, czy niepubliczną.
Mówiąc o niestacjonarnych studia technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) należy stwierdzić, iż ich oferta jest skromniejsza w porównaniu z ofertą studiów stacjonarnych. Oznacza to, że kierunki prowadzone w formie stacjonarnej niekoniecznie muszą być realizowane również w formie zaocznej. Dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzanie informacji na temat wybieranych studiów.
Studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) możemy podzielić na:
Poziom studiów
Forma
Kandydaci na studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) mają z czego wybierać. Co warto zaznaczyć, różnice między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi wynikają z formy odbywania zajęć, natomiast realizowane programy nauczania są identyczne.
Kierunki studiów technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)
Kierunki studiów technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) to zbiór wielu różnorodnych propozycji kształcenia. W zbiorze tym odnaleźć można kierunki popularne, od lat chętnie wybierane przez kandydatów, takie jak między innymi: Mechanika i budowa maszyn, Mechatronika, czy Elektrotechnika, jak również kierunki powstałe poprzez modyfikacje i rozbudowywanie programów, na czele z Automatyką, cybernetyką i robotyką, czy Inżynierią mechaniczno- medyczną.
Jak już wspomnieliśmy, przestrzeń studiów technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) można określić mianem wyjątkowej, ponieważ w katalogach dydaktycznych funkcjonują kierunki powiązane z położeniem geograficznym ośrodka akademickiego. Oznacza to, że otrzymujemy możliwość studiowania takich kierunków jak: Projektowanie i budowa jachtów, czy Oceanotechnika. Ponadto, dobrze znane kierunki, występujące we wszystkich katalogach edukacyjnych, posiadają interesujące, dopasowane do położenia geograficznego specjalności: Eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych, Technologia remontu urządzeń okrętowych i portowych, czy Elektronika morska.
Kierunki studiów technicznych nastawione są przede wszystkim na rozwijanie praktycznych umiejętności. Realizowane programy mają na celu przygotowywanie wysoko wykwalifikowanych kadr o kompetencjach odpowiadających aktualnym oraz przyszłym potrzebom gospodarczym. Co zrozumiałe, każdy kierunek nakierowany jest na inny obszar zagadnień. Na przykład? Kierunek Mechanika i budowa maszyn o specjalności Eksploatacji siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych nastawiony jest na zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu eksploatacji i podstaw projektowania siłowni okrętowych oraz siłowni platform wiertniczych.
Inny przykład? Ten sam kierunek, ale o specjalności Technologii remontu urządzeń okrętowych i portowych zakłada pozyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnego kierowania i prowadzenia prac remontowych urządzeń okrętowych i portowych. Jeszcze inny przykład? Kierunek Projektowanie i budowa jachtów nastawiony jest na pozyskanie wiedzy w zakresie projektowania, budowy i utrzymania w ruchu małych pływających jednostek morskich i rzecznych.
Kierunki techniczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) - rekrutacja 2025/2026:
-
ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU, Sopocka Szkoła Wyższa
-
ARCHITEKTURA, Politechnika Gdańska
-
ARCHITEKTURA, Sopocka Szkoła Wyższa
-
AUTOMATYKA I ROBOTYKA, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
AUTOMATYKA, CYBERNETYKA I ROBOTYKA, Politechnika Gdańska
-
AUTOMATYKA, ROBOTYKA I SYSTEMY STEROWANIA, Politechnika Gdańska
-
BIOTECHNOLOGIA, Politechnika Gdańska
-
BIZNES CHEMICZNY, Uniwersytet Gdański
-
BUDOWNICTWO, Politechnika Gdańska
-
CHEMIA BUDOWLANA, Politechnika Gdańska
-
CHEMIA, Politechnika Gdańska
-
ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA, Politechnika Gdańska
-
ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
ELEKTROTECHNIKA, Politechnika Gdańska
-
ELEKTROTECHNIKA, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
ENERGETYKA, Politechnika Gdańska
-
ENERGETYKA, Politechnika Gdańska
-
FIZYKA TECHNICZNA, Politechnika Gdańska
-
GEODEZJA I KARTOGRAFIA, Politechnika Gdańska
-
GOSPODARKA PRZESTRZENNA, Politechnika Gdańska
-
HYDROGRAFIA MORSKA, Uniwersytet Gdański
-
INFORMATYKA - Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
-
INFORMATYKA - STUDIA WOJSKOWE, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
INFORMATYKA, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
INFORMATYKA, Politechnika Gdańska
-
INFORMATYKA, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
INFORMATYKA, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
-
INFORMATYKA, Uniwersytet WSB Merito w Gdyni
-
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA, Politechnika Gdańska
-
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA, Politechnika Gdańska
-
INŻYNIERIA DANYCH, Politechnika Gdańska
-
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA, Politechnika Gdańska
-
INŻYNIERIA MECHANICZNO-MEDYCZNA, Politechnika Gdańska
-
INŻYNIERIA ZARZĄDZANIA, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
-
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, Politechnika Gdańska
-
LOGISTYKA, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
-
LOGISTYKA,Uniwersytet WSB Merito w Gdyni
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - STUDIA WOJSKOWE, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN, Politechnika Gdańska
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
MECHATRONIKA - STUDIA WOJSKOWE, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
MECHATRONIKA, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
MECHATRONIKA, Politechnika Gdańska
-
NANOTECHNOLOGIA, Politechnika Gdańska
-
NAUKI O JAKOŚCI, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
NAWIGACJA - STUDIA WOJSKOWE, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
NAWIGACJA, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
-
NAWIGACJA, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
OCEANOTECHNIKA, Politechnika Gdańska
-
PROJEKTOWANIE I BUDOWA JACHTÓW, Politechnika Gdańska
-
TECHNOLOGIA CHEMICZNA, Politechnika Gdańska
-
TRANSPORT I LOGISTYKA, Politechnika Gdańska
-
TRANSPORT, Politechnika Gdańska
-
TRANSPORT, Uniwersytet Morski w Gdyni
-
WYDZIAŁ CHEMICZNY, Politechnika Gdańska
-
ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI, Politechnika Gdańska
-
ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI, Sopocka Szkoła Wyższa
-
ZARZĄDZANIE INŻYNIERSKIE, Politechnika Gdańska
-
ZIELONE TECHNOLOGIE, Politechnika Gdańska
Gdzie studiować kierunki techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)
Studia techniczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: elektrotechniki, energetyki, informatyki, nanotechnologii, budownictwa, inżynierii produkcji. Absolwenci studiów technicznych odnajdują się w pracy w branży technologicznej, motoryzacyjnej, produkcji kosmetyków i spożywczej.
Kandydaci na studia techniczne najczęściej kierują swoją uwagę na uczelnie typu politechnicznego. Naturalnie, jest to słuszny kierunek poszukiwań, ale w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) funkcjonują także inne uczelnie oferujące kształcenie w tej przestrzeni. Wspomniana uczelnia typu politechnicznego to oczywiście Politechnika Gdańska, której oferta studiów technicznych zawiera takie kierunki jak: Automatyka, robotyka i systemy sterowania, Automatyka, cybernetyka i robotyka, Elektronika i telekomunikacja, Elektrotechnika, Energetyka, Mechanika i budowa maszyn, Mechatronika, Inżynieria materiałowa, Inżynieria mechaniczno- medyczna, Oceanotechnika, czy Projektowanie i budowa jachtów.
Kolejną uczelnią, w której można podjąć studia techniczne jest Uniwersytet Morski w Gdyni, oferujący między innymi takie kierunki jak: Elektrotechnika, Elektronika i telekomunikacja, Technologie kosmiczne i satelitarne, Mechanika i budowa maszyn.
Następnym punktem na edukacyjnej mapie trójmiasta jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, która oprócz dobrze znanych kierunków oferuje kształcenie w ramach studiów wojskowych, również o profilu technicznym.
Gdzie studiować kierunki techniczne w Trójmieście:
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte;
-
Gdańska Szkoła Wyższa;
-
Politechnika Gdańska;
-
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych;
-
Uniwersytet Morski w Gdyni;
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku.
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Kierunki techniczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Trójmieście
-
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte;
-
Politechnika Gdańska;
-
Uniwersytet Morski w Gdyni.
czytaj dalej uczelnie publiczne w Trójmieście
Kierunki techniczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Trójmieście
-
Gdańska Szkoła Wyższa;
-
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych;
-
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku.
czytaj dalej uczelnie prywatne w Trójmieście
Jak wybrać studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie), aby mieć dobrą pracę?
Studia techniczne to przestrzeń kształcenia wyróżniająca się naciskiem kładzionym na aspekt praktyczny. Studenci kierunków z tego obszaru rozwijają różnego rodzaju umiejętności, aby w zawodowym życiu potrafić rozwiązywać rozmaite problemy. Skoro mówimy o tym, że studia techniczne są studiami praktycznymi oraz często dostosowanymi do wymagań rynku, to czy oznacza to, że każdy absolwent może liczyć na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy?
Naturalnie, nigdy nie można śmiało zakładać, że wszyscy absolwenci odniosą sukces na rynku, ponieważ ten bywa nieprzewidywalny, jednak prawdą jest, że absolwenci tych studiów mają sporą szansę na szybkie znalezienie zatrudnienia oraz wspinanie się po drabinie kariery.
Przewagą studiów technicznych jest to, że oferują pozyskanie jasno określonych kwalifikacji. Umożliwiają osiągnięcie statusu fachowca, specjalisty, który dużo potrafi i poradzi sobie z różnego rodzaju zadaniami. Co równie istotne, zdobywane wykształcenie nie prowadzi do zamknięcia w obrębie jednego, nazwanego zawodu. Kończąc kierunek można szukać pracy na wielu stanowiskach i w różnych branżach. Przechodząc do konkretów można powiedzieć, że absolwenci studiów technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: biurach konstrukcyjnych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach z zakresu wytwarzania elementów maszyn, stoczniach produkcyjnych i remontowych, służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich, towarzystwach klasyfikacyjnych, firmach projektujących systemy automatyki i robotyki, czy przedsiębiorstwach z sektora IT.
Jak wybrać uczelnię w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)?
Trójmiasto to jeden z największych, jak również jeden z najciekawszych ośrodków akademickich, bowiem w katalogach dydaktycznych trójmiejskich uczelni łatwo odnaleźć kierunki powiązane z położeniem geograficznym, a zatem takie kierunki jak Oceanotechnika, czy Projektowanie i budowa jachtów. Wśród edukacyjnych propozycji znajdziemy zatem kierunki, które występują praktycznie wszędzie, w każdej uczelni technicznej, jak również kierunki charakterystyczne tylko dla tego ośrodka. Który z nich wybierzemy? To naturalnie uzależnione jest od tego, czego chcemy się nauczyć i jak chcemy wykorzystać pozyskane wykształcenie.
Kandydaci na studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) mogą kierować swoją uwagę w stronę co najmniej kilku uczelni. Mogą zainteresować się między innymi Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Morskim w Gdyni, czy Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Wszystko zależy od tego, na jakim wykształceniu nam zależy. Warto zastanowić się nad przyszłą karierą, bowiem trójmiejskie uczelnie oferują zarówno studia cywilne, jak i studia wojskowe.
Czy warto iść na studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)?
Każdy kandydat na studia ma prawo do wątpliwości. Każdy kandydat na studia ma prawo do zadawania sobie pytań odnośnie dokonanego wyboru. Rozważania na temat tego, czy warto iść na studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) można rozpocząć od przypomnienia, że są to studia nastawione na pozyskanie wiedzy praktycznej.
Dlaczego to tak istotne? Ponieważ wybierając studia techniczne można być spokojniejszym o to, jak potoczy się nasza historia po ukończeniu nauki. Należy przyznać, że studenci oraz absolwenci niektórych kierunków z innych obszarów kształcenia czasami nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich droga zawodowa. W przypadku studiów technicznych zdecydowanie łatwiej to przewidzieć.
Studia techniczne w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) mają bardzo wiele do zaoferowania. W katalogach dydaktycznych można odnaleźć dobrze znane kierunki, na czele z Mechatroniką, czy Mechaniką i budową maszyn, jak również kierunki dobrze znane, ale tylko w pomorskich regionach kraju, takie jak: Oceanotechnika, czy Projektowanie i budowa jachtów. Oznacza to, że kandydaci otrzymują szerokie morze wyboru. Mogą wybierać spośród kierunków oraz licznych specjalności, które dostosowane są między innymi do potrzeb lokalnego rynku zatrudnienia.
Praca po studiach technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie)
Jak już wspomnieliśmy, największym atutem studiów technicznych jest ich praktyczny charakter. Każdy kierunek oferuje pozyskanie licznych umiejętności, a jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż mówimy o studiach realizowanych w województwie pomorskim to tych umiejętności do zdobycia jest znacznie więcej, a na dodatek dotyczą one jasno określonych specjalizacji.
Jaka praca czeka na absolwentów? Co zrozumiałe, wszystko zależy od tego, jaki kierunek studiowaliśmy i w jakiej dyscyplinie jesteśmy wyspecjalizowani. Osoby kończące studia techniczne poruszają się po wielu, różnorodnych zagadnieniach, a zatem ich przyszłe obowiązki mogą być po prostu różne.
Absolwenci studiów technicznych w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: stoczniach produkcyjnych i remontowych, biurach projektowo- konstrukcyjnych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, zakładach zajmujących się projektowaniem oraz produkcją sprzętu medycznego i urządzeń rehabilitacyjnych, towarzystwach klasyfikacyjnych, służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich, portach morskich.