Studia inżynierskie Bydgoszcz

Studia inżynierskie Bydgoszcz

Studia inżynierskie Bydgoszcz

Największy wybór studiów

inżynierskich w Bydgoszczy

Odkryj kierunki inżynierskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia inżynierskie Bydgoszcz | woj. kujawsko pomorskie

Studia inżynierskie w Bydgoszczy to studia, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy są Studia inżynierskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W BYDGOSZCZY

SORTOWANIE:
A
B
E
I
K
M
O
P
S
T
Z
Rozwiń

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W BYDGOSZCZY

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia inżynierskie w Bydgoszczy

Aby otrzymać upragniony indeks i rozpocząć studia inżynierskie w Bydgoszczy należy przystąpić do konkursu świadectw. A jakie przedmioty powinno się zdawać na maturze? Fundamentem są przedmioty ścisłe, zatem króluje matematyka, fizyka, chemia. Naturalnie, nie powinniśmy zapominać o języku obcym. Przyda się nam nie tylko na studiach, ale także w późniejszej karierze zawodowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

POKAŻ WSZYSTKIE

Studia inżynierskie niestacjonarne w Bydgoszczy

Studia inżynierskie w Bydgoszczy obejmują szeroką ofertę dydaktyczną i warto zauważyć, że ich przestrzeń odnosi się nie tylko do proponowanych kierunków i specjalizacji, lecz także do możliwości wyboru formy kształcenia. Niejeden kandydat planuje zdobywać wiedzę w trybie niestacjonarnym i w Bydgoszczy bez trudu odnajdzie taką możliwość.

Oferta niestacjonarnych studiów inżynierskich w Bydgoszczy obejmuje głównie sztandarowe dziedziny, takie jak Budownictwo, czy Mechanika i budowa maszyn, ale zagłębiając się w katalogi dydaktyczne napotkać można znaczniej więcej dyscyplin, w ramach których kształcić się można w formule innej niż stacjonarna. Poszukując odpowiedniego kierunku należy dokładnie zaznajamiać się z opisami i zasadami studiowania.

Dlaczego? Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne. Studia wieczorowe polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, od godzin popołudniowych. Studia zaoczne oznaczają naukę w soboty i niedziele, w ramach tzw. zjazdów. Warto to wiedzieć, ponieważ propozycje studiów wieczorowych są mniej liczne i dość często pod określeniem studiów niestacjonarnych występują wyłącznie studia zaoczne.

Dyskusje na temat tego, która niestacjonarna forma jest lepsza wydają się bezcelowe, gdyż każdy szuka najlepszych dla siebie warunków nauki. Ogólnie rzecz ujmując, studia inżynierskie w wydaniu niestacjonarnym mogą być dobrym przygotowaniem do późniejszego życia zawodowego. Dlaczego? Wtedy, gdy nie ma zajęć i nie musimy być obecni na uczelni możemy podjąć pracę, która nie tylko podreperuje nasz studencki budżet, lecz także otworzy możliwość zdobycia jakiegoś doświadczenia.

czytaj dalej studia inżynierskie niestacjonarne (zaoczne) w Bydgoszczy

 

STUDIA INŻYNIERSKIE W BYDGOSZCZY - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia inżynierskie w Bydgoszczy?

Studia inżynierskie to od wielu lat jeden z najpopularniejszych nurtów kształcenia. Nic w tym dziwnego, skoro wykwalifikowany inżynier nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a za wykonywane obowiązki jest dobrze wynagradzany. Studia inżynierskie w Bydgoszczy to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą martwić się o swoją przyszłość zawodową i chcą uzyskać konkretne wykształcenie.

Bydgoszcz to dobre miejsce do zdobywania wiedzy inżynierskiej. Miasto jest jednym z głównych krajowych ośrodków branży IT oraz usług dla biznesu, a ponadto w Bydgoskim Parku Przemysłowo- Technologicznym działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Pierwszoplanowe znaczenie w gospodarce mają usługi i przemysł. Jego struktura jest zdywersyfikowana, lecz najważniejsze znaczenie mają branże: chemiczna (w tym przetwórstwa tworzyw sztucznych), informatyczna i nowoczesnych usług dla biznesu, elektromaszynowa oraz spożywcza. Studia inżynierskie w Bydgoszczy realizowane są na kilku uczelniach, a przodują w nich dwie publiczne, Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wybór stojący przed kandydatami na studia jest szeroki, a obejmuje kierunki i specjalności znaczące na rynku pracy. Ponadto, Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie parków, a w jego północnej części znajduje się największy park miejski w Polsce  - Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, zatem w przerwach między licznymi zajęciami można odetchnąć i naładować baterie do kolejnych edukacyjnych wyzwań.

Jak widać, nauka w Bydgoszczy to sama przyjemność, a jeśli wybiera się kierunki, dzięki którym uzyskujemy konkretną wiedzę i umiejętności to tym bardziej warto się nią zainteresować. Sprawdźcie, jak wyglądają studia inżynierskie w Bydgoszczy.

 

Praca po studiach inżynierskich w Bydgoszczy

Absolwent studiów inżynierskich to osoba, której myślenie o zatrudnieniu nie spędza snu z powiek. Prawdą jest, że tych najlepszych praca sama znajduje a profity z jej wykonywania do najskromniejszych nie należą. Ponadto, postęp technologiczny sprawia, że wykwalifikowany inżynier nigdy nie będzie się nudził.

Inżynierowie kształtują świat, rozwijają go i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie go bez ich innowacyjnych pomysłów. A gdzie konkretnie absolwenci studiów inżynierskich mogą znaleźć pracę? Wszystko zależy od kierunku i specjalności, w jakich się wykształcili. Na przykład, po ukończeniu Mechatroniki można podjąć pracę w interdyscyplinarnych zespołach związanych z konstrukcją i wytwarzaniem, eksploatacją maszyn, w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym.

Absolwenci kierunku Inżynieria bezpieczeństwa znajdą zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach związanych z ochroną bezpieczeństwa publicznego oraz zarządzaniem kryzysowym, w podmiotach gospodarczych zajmujących się ochroną mienia i osób. Po ukończeniu Rewitalizacji dróg wodnych możemy rozpocząć pracę w urzędach administracji rządowej i samorządowej o profilu: gospodarka wodna i  żegluga śródlądowa, przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych zajmujących się problematyką środowiska wodnego, w szczególności w obszarze dróg wodnych.

Absolwenci mogą wykonywać obowiązki w biurach terenowych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Zarządach Melioracji i Urządzeń Wodnych, Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Regionalnych Biurach Planowania Przestrzennego, czy też biurach projektowych. Absolwenci Inżynierii Techniczno- Informatycznej przygotowani są do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych, bankowości, administracji gospodarczej, samorządowej i państwowej oraz zapleczu badawczo- rozwojowym przemysłu.

Po uzyskaniu kwalifikacji nauczycielskich może uczyć przedmiotów takich jak: technika, czy podstawy informatyki. A gdzie można znaleźć zatrudnienie po ukończeniu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy? Po tym kierunku można podjąć pracę związaną z ochroną zdrowia i życia człowieka w środowisku pracy. Absolwenci mogą pracować w firmach świadczących usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w organach nadzoru nad warunkami pracy.

Ponadto, znajdują zatrudnienie w instytucjach badawczych prowadzących projektowanie i wdrażanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych minimalizujących skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka. Jak widać, przed absolwentami studiów inżynierskich w Bydgoszczy rozpościera się morze możliwości. Każdy kierunek studiów może gwarantować dobre zatrudnienie. Wszystko zależy od naszych kwalifikacji oraz ambicji zawodowych. 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO- PRZYRODNICZY W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej:

 • Analityka chemiczna i spożywcza. Specjalności: Analityka środowiska, Analityka żywności;
 • Inżynieria materiałowa. Specjalność: Inżynieria materiałów polimerowych;
 • Technologia chemiczna. Specjalności: Biotechnologia przemysłowa, Technologia procesów chemicznych, Chemia i technologia kosmetyków;
 • Technologia żywności i żywienie człowieka. Specjalność: Inżynieria żywności.

dowiedz się więcej 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska:

 • Architektura;
 • Budownictwo;
 • Inżynieria gazu łupkowego;
 • Inżynieria środowiska

dowiedz się więcej 

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii:

 • Biotechnologia. Specjalności: Agrobiotechnologia, Biotechnologia w produkcji zwierzęcej;
 • Nanobioinżynieria;
 • Rolnictwo. Specjalności: Agronomia i agrobiznes, Kształtowanie środowiska, Ochrona roślin, Produkcja ogrodnicza.

dowiedz się więcej 

Wydział Inżynierii Mechanicznej:

 • Computer Aided Engineering;
 • Inżynieria biomedyczna. Specjalności: Techniczny doradca medyczny, Teleinformatyka medyczna;
 • Inżynieria odnawialnych źródeł energii. Specjalności: Projektowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, Monitorowanie instalacji odnawialnych źródeł energii;
 • Mechanika i budowa maszyn. Specjalności: Konstrukcja maszyn i urządzeń, Samochody i ciągniki, Technika tworzyw polimerowych, Technologia maszyn, Pojazdy szynowe, Maszyny robocze;
 • Przetwórstwo tworzyw sztucznych. Specjalności: Tworzywa polimerowe, Systemy CAD/ CAM;
 • Transport. Specjalności: Inżynieria powypadkowa w transporcie, Inżynieria ruchu drogowego, Organizacja transportu, Transport drogowy;
 • Wzornictwo

dowiedz się więcej 

Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki:

 • Elektronika i telekomunikacja. Specjalność: Systemy i sieci telekomunikacji cyfrowej;
 • Elektrotechnika. Specjalność: Elektrotechnika przemysłowa;
 • Energetyka. Specjalność: Eksploatacja systemów energetycznych;
 • Informatyka stosowana. Specjalność: Technologie informacyjne;
 • Teleinformatyka. Specjalność: Sieci teleinformatyczne.

dowiedz się więcej 

 Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt:

 • Inżynieria w biologii stosowanej.

dowiedz się więcej 

Wydział Zarządzania:

 • Zarządzanie. Specjalności: Projektowanie usług logistycznych, Zarządzanie procesami produkcyjnymi.

dowiedz się więcej 

 


UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki:

 • Informatyka. Specjalności: Sieci i systemy rozproszone, Systemy informatyczne w technice i środowisku;
 • Inżynieria bezpieczeństwa. Specjalności: Inżynieria bezpieczeństwa publicznego, Inżynieria bezpieczeństwa technicznego;
 • Inżynieria materiałowa. Specjalności: Inżynieria wytwarzania materiałów polimerowych i metalowych, Współczesne materiały polimerowe i metalowe;
 • Inżynieria techniczno- informatyczna. Specjalności: Materiały inżynierskie, Techniki wytwarzania;
 • Mechatronika. Specjalności: Mechatronika przemysłowa i produkcyjna, Systemy pomiarowe i diagnostyczne;
 • Bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjalności: Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, Inżynieria środowiska pracy;
 • Rewitalizacja dróg wodnych. Specjalności: Zarządzanie drogami wodnymi, Żegluga śródlądowa.

dowiedz się więcej 

Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki:

 • Zarządzanie kryzysowe w środowisku. Specjalności: Zarządzanie kryzysowe w środowisku atmosferycznym, Zarządzanie kryzysowe w środowisku wodnym.

dowiedz się więcej 

 


BYDGOSKA SZKOŁA WYŻSZA STUDIA INŻYNIERSKIE

Kierunki studiów:

 • Budownictwo;
 • Logistyka. Specjalności: Logistyka i inżynieria transportu, Menedżer logistyki, Logistyka przedsiębiorstwa, Spedycja międzynarodowa, Logistyka- logistyka wojskowa, Obsługa lotnisk, Operator logistyczny;
 • Zarządzanie i inżynieria produkcji. Specjalności: Inżynieria procesów produkcyjnych, Odnawialne źródła energii, Automatyzacja produkcji, Eksploatacja techniki lotniczej, Technologie spajania materiałów konstrukcyjnych.

dowiedz się więcej


KUJAWSKO- POMORSKA SZKOŁA WYŻSZA W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Kierunki studiów:

 • Geodezja i kartografia;
 • Budownictwo;
 • Informatyka.

 


WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Kierunki studiów:

 • Grafika komputerowa i multimedialna;
 • Informatyka stosowana;
 • Programowanie i technologie www;
 • Teleinformatyka;
 • Mechatronika;
 • Programowanie obrabiarek CNC;
 • Mechatronika lotnicza.

 


WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I UMIEJĘTNOŚCI W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Kierunki studiów:

 • Informatyka. Specjalności: Sieciowe systemy operacyjne, Programowanie, Zarządzanie infrastrukturą sieciową, Inżynieria oprogramowania.

 


WYŻSZA SZKOŁA BANKOWA W BYDGOSZCZY STUDIA INŻYNIERSKIE

Kierunki studiów:

 • Informatyka w biznesie. Specjalności: Inżynier projektowania i wdrażania aplikacji mobilnych, Inżynier systemów bazodanowych w sieciach rozległych, Inżynier wdrażania systemów informatycznych w biznesie;
 • Inżynieria zarządzania. Specjalności: Inżynieria zarządzania procesami logistycznymi, Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, Inżynier druku 3D, Inżynier zarządzania inwestycjami budowlanymi, Inżynier zarządzania procesami produkcyjnymi;
 • Logistyka. Specjalności: Eksploatacja transportu kolejowego, International business, Logistyka zaopatrzenia i dystrybucji, Projektowanie i eksploatacja systemów logistycznych, Systemy logistyczne w portach lotniczych, Transport, spedycja, magazynowanie.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)