Czy maturzyści poznają niejawne pytania przed egzaminem?

Czy maturzyści poznają niejawne pytania przed egzaminem?

Czy maturzyści poznają niejawne pytania przed egzaminem?

04.05.2024

Czy maturzyści poznają niejawne pytania przed egzaminem?

Matury 2024 zbliżają się wielkimi krokami. W terminie od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja 2024 r. odbędą się matury ustne z języków. Wzrasta częstotliwość wyszukiwań dotyczących pytań jawnych i niejawnych. Jak zagwarantować sobie maturalny sukces?

 

Matury ustne z języków

Tegoroczne egzaminy ustne zostały zaplanowane na dwa terminy: 11-16 maja 2024 r. (wyj. 12 maja) oraz 20-25 maja 2024 r. Część ustna z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na odpowiedziach na pytania jawne, ogólnodostępne, do których abiturienci mogą się wcześniej przygotować. Wśród nich pojawiły się m.in.: Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego.

W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst czy Czym dla człowieka może być wolność? Omów zagadnienie na podstawie „Dziadów części III” Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Sprawdź

matura 2024 polski - ustny

Pytania jawne 2024 CKE

Druga część egzaminu ustnego składa się z pytań niejawnych. Maturzyści nie wiedzą, jakiego pytania się spodziewać. Będą mieli czas przygotować się do odpowiedzi w trakcie trwania półgodzinnego egzaminu (pierwsze 15 min: przygotowanie, kolejne 15 min: prezentacja wypowiedzi oraz rozmowa z zespołem egzaminacyjnym).

W bazie przykładowych pytań niejawnych opublikowanych przez CKE znalazły się m.in.: Wizje miasta w sztuce i literaturze. Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału oraz wybranego utworu literackiego.

Obraz "Paryż widziany z okna" Marca Chagalla czy Czemu służą ukazywane w kulturze obrazy idealnego świata? Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” oraz wybranego tekstu kultury albo utworu literackiego.

Przecieki z języka polskiego – matura 2024

Tegoroczni maturzyści spodziewają się przecieków. Dodają, że bardzo prawdopodobne jest, że poznają pytania niejawne (z matury ustnej z języków) przed rozpoczęciem swojego egzaminu. Skąd ta pewność? Eksperci odpowiadają, że jest ona wynikiem prędkości, z jaką niektóre informacje wędrują po sieci oraz portalach społecznościowych. Zaznaczają, że od czasu rozwoju nowoczesnych technologii przebieg oraz proces zdawania egzaminów maturalnych znacznie uległ zmianie.

Sprawdź

co będzie na maturze z polskiego - przewidywania nauczycieli

Jak wiadomo, pytania egzaminacyjne na maturach ustnych zmieniają się co dwie godziny. Jednakże dzięki platformom, takich jak Discord, oraz portalom społecznościowym – Facebook, Instagram czy X, pytania niejawne bardzo szybko stają się jawne.

Osoby wychodzące z sali egzaminacyjnych dzielą się otrzymanymi pytaniami, następnie tworzona jest ich baza. Takim sposobem po dwóch godzinach w sieci krąży już niemalże pełna lista pytań niejawnych, a osoby przystępujące do egzaminu w późniejszym terminie mają znaczną przewagę.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia