Dozwolone i zabronione przedmioty na sali egzaminacyjnej – matura 2024

Dozwolone i zabronione przedmioty na sali egzaminacyjnej – matura 2024

Dozwolone i zabronione przedmioty na sali egzaminacyjnej – matura 2024

16.05.2024

Dozwolone i zabronione przedmioty na sali egzaminacyjnej – matura 2024

7 maja 2024 roku o godzinie 9:00 oficjalnie rozpocznie się matura 2024. Temat przedmiotów dozwolonych i zakazanych na salach egzaminacyjnych zawsze wywołuje dużo emocji. Wśród maturzystów rozprzestrzeniają się pewne niejasności. Pomagamy! Wyjaśniamy, co musisz mieć ze sobą podczas egzaminu, czego wnoszenie jest zabronione oraz co możesz zabrać na maturę 2024.

To obowiązkowo zabierz ze sobą na maturę!

Każdy maturzysta ma obowiązek posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, czyli dowodu osobistego. Każdy zdający przed przystąpieniem do egzaminu musi się wylegitymować aktualnym dokumentem ze zdjęciem.

Ten krok jest konieczny, aby podejść do matury. Ponadto, abiturient powinien mieć przy sobie co najmniej jeden długopis lub piórko z czarnym wkładem. Eksperci zalecają zabranie kilku sztuk owych długopisów.

Tego nie wniesiesz na salę egzaminacyjną

Na sali maturalnej zabronione są telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne. Zabronione jest nie tylko ich używanie, ale już same ich posiadanie podczas rozwiązywania arkusza.

Jeżeli warunek ten nie zostanie dotrzymany, komisja egzaminacyjna może unieważnić takiej osobie cały egzamin. Zdający nie będzie mógł ponownie podejść do matury w terminie poprawkowym, będzie zmuszony poczekać kolejny rok.

Ponadto, absolwenci szkół średnich nie będą mogli mieć przy sobie żadnych talizmanów czy amuletów szczęścia. Zabronione jest również jedzenie i picie napojów innych niż woda.

Opcjonalne przedmioty dozwolone na maturze

Osoba przystępująca do matury może wnieść ze sobą na salę egzaminacyjną butelkę wody – zalecana bez etykiety, chusteczki higieniczne bez opakowania oraz ołówek, który przydatny będzie do robienia notatek bądź zaznaczania ważnych fragmentów w tekście.

Natomiast na egzamin dojrzałości z matematyki, biologii i geografii możesz ze sobą zabrać także kalkulator prosty. Warto zaznaczyć, że kalkulatory umożliwiające bardziej złożone obliczenia nie będą dozwolone! Kształt kalkulatora nie ma znaczenia, ważne jest po prostu, żeby był prosty. Zdający może korzystać również z cyrkla oraz linijki.

Z kolei matura z fizyki w formule 2023 pozwala używanie kalkulatora naukowego. A na egzaminach z przedmiotów takich jak: geografia, historia, historia sztuki i historia muzyki można korzystać także z lupy. Na niektórych egzaminach dozwolone jest również wnoszenie słowników.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia