LALKA B. PRUSA?. Nauczyciele typują 5 najważniejszych lektur na maturę z języka polskiego 2024

LALKA B. PRUSA?. Nauczyciele typują 5 najważniejszych lektur na maturę z języka polskiego 2024

LALKA B. PRUSA?. Nauczyciele typują 5 najważniejszych lektur na maturę z języka polskiego 2024

16.05.2024

Nauczyciele typują 5 najważniejszych lektur na maturę z języka polskiego 2024

Matura 2024 od kilku dni widnieje na nagłówkach licznych stron internetowych oraz gazet. Na portalach społecznościowych oraz forach wrze zacięta dyskusja. Tegoroczni maturzyści dzielą się swoimi przewidywaniami, żalami, zmartwieniami i stresami w sieci. Uporczywie poszukują przecieków i rad, chwytając się ostatniej deski ratunku. Z kolei polonistom udało się wytypować pięć najważniejszych lektur, które warto przypomnieć sobie przed egzaminem.

Matura z języka polskiego 2024

Ostatnia szansa na powtórkę materiału, zdający zaglądają do notatek, przypominają sobie treści lektur, powtarzają zasady pisania notatki syntezującej, a przede wszystkim szukają przecieków. W tym roku prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest naprawdę małe. A to wszystko dzięki specjalnym nadajnikom, jakie Centralna Komisja Edukacyjna umieściła w paczkach z arkuszami.

Pomimo nikłych szans, maturzyści i tak liczą na cud. „Przecieki maturalne 2024” jest jedną z najczęściej wyszukiwanych przez nich fraz. Poloniści radzą jednak, aby zachować spokój i znajdują idealny przepis na maturalny sukces. Wytypowano pięć lektur, których treść, symbole oraz motywy warto znać wyjątkowo dobrze. Na tej liście znalazły się: „Lalka”, „Pan Tadeusz”, „Makbet”, „Dziady” oraz „Wesele”. Eksperci twierdzą, że na podstawie tych lektur zdający jest w stanie zbudować argumentację do niemalże wszystkich tematów maturalnych.

„Lalka” na maturze 2024

Co roku, na dni przed egzaminem, nauczyciele i eksperci snują przewidywania odnośnie do treści lektury, jaka może pojawić się na maturze. Słusznie zauważyli, że jeden utwór pojawia się w treści arkusza co trzy lata. Ostatnim razem pojawił się na maturze w 2021, czy powróci w tym roku? Mowa tu oczywiście o „Lalce” Bolesława Prusa, z którą zmierzyli się zdający również w 2015 i 2018 roku.

Kierując się tym tokiem rozumowania, możemy domyślać się, że na maturze 2024 z języka polskiego pojawi się właśnie ta lektura. Z tymi przewidywaniami zgadzają się również absolwenci szkół średnich na portalach społecznościowych. Na X czytamy: „Myślę, że będzie, albo »Lalka«, bo jest co 3 lata, a ostatnio była 3 lata temu, albo »Przedwiośnie«, bo w tym roku jest stulecie jego wydania”. Czy prognozy ekspertów i abiturientów spełnią się? To okaże się dopiero jutro.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia