21.05.2024
Egzamin maturalny z historii na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 180 minut, czyli pełne trzy godziny. Zdający mierzyli się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, za rozwiązanie których mogli uzyskać maksymalnie 60 punktów. Polecenia sprawdzały wiedzę historyczną z różnych epok dotyczącą zagadnień społecznych, prawnych, demograficznych, militarnych czy architektonicznych. Arkusze maturalne z historii opublikujemy tutaj po godzinie 14:00.
Historia należy do grona przedmiotów dodatkowych na maturze 2024, czyli zdawanych wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwa 180 minut, a za poprawne rozwiązanie wszystkich poleceń można uzyskać 60 punktów. Koniec potyczki z historycznymi zagadnieniami przewidziano na godzinę 12:00.
Chęć zdawania historii na poziomie rozszerzonym zadeklarowało ponad 15,5 tysiąca uczniów, co plasuje ten przedmiot na ósmej pozycji w maturalnym rankingu. Jak dokładnie wygląda egzamin?
Matura z historii – opinie zdających
Egzaminy maturalne zawsze budzą emocje i ciekawość, nawet wśród tych, którzy maturalne zmagania mają już dawno za sobą. Co oczywiste, najwięcej opinii i komentarzy wychodzi od samych zdających, którym najbardziej zależy na jak najlepszych wynikach. Przypomnijmy, pomimo tego, że historia należy do grona przedmiotów dodatkowych, a egzamin nie przewiduje progu zdawalności (co oznacza, że nie da się go nie zdać) to wyniki mogą przesądzić o sukcesie rekrutacyjnym na studia. Jakie opinie o egzaminie pojawiały się wśród uczniów? Niemal jak zawsze, bardzo różne:
Chociaż opinie na temat poziomu egzaminu były różne, to i tak nie wywołał on takich kontrowersji jak egzamin z języka polskiego, który niemałą część uczniów doprowadził do łez. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.
Matura z historii na poziomie rozszerzonym 2024
Arkusz egzaminacyjny składa się z zadań otwartych i zamkniętych, których treść uwzględnia wszystkie epoki historyczne. Polecenia mogą dotyczyć różnych obszarów wiedzy historycznej, w tym między innymi zagadnień architektonicznych, społecznych, politycznych czy militarnych. Weryfikacji podlegają także określone umiejętności, w tym między innymi: rozumienia procesów zachodzących na przestrzeni wieków, budowania związków przyczynowo- skutkowych, a także analizowania źródeł historycznych i danych statystycznych.
Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć 60 punktów, w tym 45 punktów za zadania zamknięte i otwarte z krótką wypowiedzią oraz 15 punktów za zadanie otwarte, wymagające stworzenia dłuższej wypowiedzi. Zadanie to polega na napisaniu rozszerzonej wypowiedzi na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Zazwyczaj tematy zawierały pewną tezę, wobec której uczniowie musieli zająć stanowisko i obronić je używając stosowanych argumentów.
Pierwsze opinie maturzystów
Na początku należy zaznaczyć, że egzamin maturalny z historii jest egzaminem z przedmiotu dodatkowego, a zatem nie obowiązuje w nim próg zdawalności. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinno podejść się do niego poważnie, zwłaszcza gdy na wynikach chcemy oprzeć powodzenie w procesie rekrutacyjnym na studia.
Już kilkanaście minut po otwarciu arkuszy egzaminacyjnych, w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące poziomu i zadań. Opinie były zarówno pozytywne, jak i negatywne:
Co ciekawe, pierwsze doniesienia dotyczące treści poleceń nie są już tak wyraziste jak opinie o nich. Jedna z maturzystek napisała: „Pamiętam dwa, jeden był z Piłsudskim. Coś o niepodległości Polski chyba, a drugi o wojnie z Turcją czy wpłynęła na coś tam, przez dane dziesięciolecia, ale nie pisałam żadnego.”
sprawdź
matura 2024 polski - podstawowy
matura 2024 polski - rozszerzony
matura 2024 matematyka - podstawowa
matura 2024 matematyka - rozszerzona
matura 2024 angielski - podstawowy
matura 2024 angielski - rozszerzony
matura 2024 niemiecki - podstawowy
matura 2024 niemiecki - rozszerzony
nowa lista pytań jawnych matura 2024
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia