Matura 2024 na poziomie rozszerzonym z fizyki

Matura 2024 na poziomie rozszerzonym z fizyki

Matura 2024 na poziomie rozszerzonym z fizyki

23.05.2024

Matura 2024 na poziomie rozszerzonym z fizyki

Maturalny maraton dobiega końca. W czwartek, o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym, do którego przystąpiło ponad 15 tysięcy uczniów. Jak wygląda matura 2024 z fizyki? Z jakimi zadaniami mierzą się zdający?

Fizyka należy do grona przedmiotów dodatkowych, czyli zdawanych wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwa 180 minut, a za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań zawartych w arkuszu można uzyskać 60 punktów. Test zakończy się o godzinie 12:00.

Chęć zdawania fizyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 15,5 tysiąca abiturientów, co plasuje ten przedmiot w dziesiątce najchętniej wybieranych. Ich liczba jest jednak mniejsza w porównaniu z zeszłorocznymi egzaminami, kiedy to fizykę zdawało ponad 19 tysięcy osób. Arkusze maturalne z fizyki opublikujemy po godzinie 14:00.

 

Matura 2024 z fizyki – arkusz egzaminacyjny

Arkusze egzaminacyjne z fizyki zawierają zwykle od 25 do 35 zadań, z których większość to zadania w formie otwartej, czyli takiej, w której zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdują się między innymi:

  • zadania z luką,
  • zadania krótkiej odpowiedzi

Zadania zamknięte natomiast to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród zaproponowanych, Mają one formę zadań wielokrotnego wyboru, zadań na dobieranie oraz zadań typu prawda – fałsz.

Podczas egzaminu maturalnego z fizyki uczniowie mogą korzystać z linijki, kalkulatora naukowego oraz karty z wybranymi wzorami i stałymi fizykochemicznymi.

 

Co trzeba umieć na maturę z fizyki?

Arkusze egzaminacyjne opracowane są w taki sposób, aby sprawdzały nie tylko wiedzę, ale również umiejętność wykorzystywania jej w praktycznym działaniu. Zadania weryfikują umiejętności wykorzystywania pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk występujących w otaczającej rzeczywistości, rozwiązywania problemów z wykorzystywaniem praw i zależności fizycznych, planowania i przeprowadzania obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowania, a także posługiwania się danymi z materiałów źródłowych.

Zadania dotyczą następujących obszarów tematycznych:

  • mechanika punktu materialnego i bryły sztywnej,
  • grawitacja i elementy astronomii,
  • drgania, fale, optyka,
  • elektryczność i magnetyzm,
  • fizyka atomowa i fizyka jądrowa,
  • własności materii, termodynamika, hydrostatyka i aerostatyka

 

Termin dodatkowy i wyniki

Egzamin maturalny z fizyki w terminie dodatkowym zostanie przeprowadzony w czwartek, 13 czerwca. Rozpocznie się o godzinie 9:00. Oficjalne wyniki egzaminu poznamy 9 lipca.

sprawdź

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia