Pedagogika to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem procesów edukacyjnych. W zależności od ukierunkowania zawodowego praca pedagoga może wyglądać różnorodnie. Jest to kierunek dla osób z powołaniem, które podejmują pracę wychowawczą, profilaktyczną i resocjalizacyjną z dziećmi i młodzieżą, ale również z osobami dorosłymi czy starszymi.
Studia pedagogiczne w Trójmieście są idealne dla osób otwartych i komunikatywnych, które potrafią pracować w zespole. Studenci rozwijają szereg kompetencji społecznych, które ułatwią proces porozumiewania się z drugim człowiekiem. Wszechstronne wykształcenie umożliwi Ci zajmowanie się organizowaniem i przekształcaniem środowiska dydaktycznego, społecznego, jak również systemów resocjalizacyjnych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia jednolite (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia pedagogiczne są jednymi z najpopularniejszych wśród propozycji kształcenia humanistyczno-społecznego. Studenci zdobywają gruntowne przygotowanie do pracy z człowiekiem na każdym etapie jego rozwoju. W przyszłości to Ty możesz odpowiadać za przygotowanie dziecka do życia bądź w przystosowaniu do życia będziesz pomagał/a osobie starszej. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
znaczenie uregulowań prawnych w pracy pedagoga
-
teoretyczne podstawy diagnozowania
-
historia wychowania w rodzinie i opieki nad dzieckiem
-
pedagogika resocjalizacyjna
-
wybrane aspekty prawa rodzinnego i opiekuńczego
Program kształcenia skonstruowany jest z przedmiotów obligatoryjnych i specjalnościowych. Zajęcia mają charakter teoretyczny, ale zdobywana wiedza i umiejętności weryfikowane są w trakcie praktyk zawodowych. Studenci uczęszczają na ćwiczenia, wykłady i seminaria.
Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Trójmieście
Kierunek pedagogika (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście